MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Dvojitý double v Mostku: Tichovská a Stránský jsou mistry republiky na krátké i klasické trati

Vojtěch Stránský i Martina Tichovská na tratích mezi hradem Pecka a pravým břehem Labe bezezbytku potvrdili role favoritů a získali mistrovské tituly v obou disciplínách. Dvojnásobnou vítězkou je i v kategorii juniorek  Lucii Messnerová. Juniorský long vyhrál Adam Černík, na middlu byl nejrychlejší Jakub Račanský. Dorostenecké tituly patří Elle Kalinové a Lukáši Tumovi na longu, vítězství na middlu vybojovali Veronika Vozková a Jakub Ticháček.

 

Pro mnohé z účastníků to byl zvláštní víkend. Nevím, jak to měli ostatní, ale mně už při příjezdu do místa konání naskakovaly v hlavě obrazy z loňského srpna. Právě tehdy jsme v těchhle končinách několik dnů od svítání do soumraku a bez ohledu na vlastní vyčerpání stavěli, bořili, jezdili, fotili a bůhvíco dalšího konali jako součástky pořadatelského soukolí týmu MS MTBO 2023.

Tentokrát jsme ale naskočili do úplně jiné reality. Přijeli jsme závodit a možná taky trochu vyzkoušet, jaké to tehdy v srpnu měli ti, kvůli kterým jsme tu v loňských prázdninových vedrech do úmoru skotačili... Pořadatelskou taktovku tentokrát drželi jilemničtí orienťáci a na programu nebylo nic menšího než dva mistrovské závody.

Ne všude to šlo projet na kole

Terény byly téměř identické s těmi, kde se vloni rozdělovaly světové medaile. Pro long to byl úzký pás lesa mezi Mostkem a hradem Pecka, který společně s přilehlými loukami vytvořil docela pestrou paletu možností pro stavitele. Middle se pak jel na plošší horní části Labského vrchu, přičemž zhruba polovina každé z tratí byla v lese, zatímco zbytek vedl přes obydlené oblasti Mostku a bezprostředního okolí.

Long i middle ve stejné režii

Přestože to byly dva různé závody ve dvou odlišných prostorech, průběh obou mistrovských závodů byl psán stejným rukopisem největších favoritů. Vojtěch Stránský v mužské elitě i Martina Tichovská mezi ženami jako kdyby závodili ve zcela jiné kategorii než ostatní eliťáci. Nebýt komplikací Vojtěcha Stránského cestou na osmičku při longu, asi bychom v analýze postupů nenašli jiná jména průběžně vedoucích závodníků než tahle dvě. Ale ani sedmiminutový zásek Stránského nebyl překážkou k tomu, aby se tenhle zkušený závodník během další půlhodinky dostal opět do čela závodu, kam už nikoho z konkurence nepustil. I další elitní jezdci totiž dělali chyby, a tak se celkový náskok vítěze v cíli blížil k pěti minutám. Na druhém místě dojel pro mnohé překvapivě junior Jakub Račanský, který si tak výrazně vylepšil bilanci po ne příliš vydařeném juniorském mistrovství světa. Třetí skončil zkušený Jiří Hradil.

Ženský long byl z pohledu vítězky ještě o něco více jednoznačný, Martina Tichovská od počátku pravidelným tempem navyšovala svůj náskok až na celkových více než osm minut. Bezpečně druhá jezdila celý závod i druhá Ewa Haltof a malý nádech virtuálního souboje měl tak závod pouze kolem poslední z medailových pozic, kterou pro sebe nakonec získala v elitě startující juniorka Tereza Kadlecová. Kategorii juniorek ovládla Lucie Messnerová, z juniorů byl nejrychlejší Adam Černík. Mistrovství ČR jeli i dorostenci, nejrychlejší v kategorii W17 byla Ella Kalinová, v M17 zvítělil Lukáš Tuma.

Konec longu byl bohužel poznamenán odcizenou kontrolou, pozdní odpoledne a pozávodní večer s ceremoniálem a dvěma koncerty však již proběhly v pohodovém duchu končícího léta. 

Stupně vítězů ženské elity na longu

Stupně vítězů mužské elity na longu

Nedělní závod začal pro všechny poměrně zostra. Osm kilometrů na start není úplně běžná vzdálenost a mnozí tak měli cestu ke koridorům delší než pak samotný závod. Aly byla to před middlem docela pěkná slunečná rozcvička. Rozdýchání a pořádné okysličení mozku přišlo vhod hned po startu. Většinu kategorií totiž stavitel poslal za prvními kontrolami do míst, která se jako cesty tvářila jen v mapě. Realita zejména pro první startující vypadala spíše jako průjezdy hustým borůvčím a cesty ve stometrových pruzích mechu viděl jen málokdo. Čím blíže k Mostku, tím nabíraly cesty zřetelnějších kontur a z problému "najdi cestu" se stal problém "nepřejeď odbočku". Oblastí s řadou podobných paralelních cest bylo v mapě více a chybám se na nich nevyhnuli ani ti nejlepší. Na závěr pak byl pro závodníky přichystán průjezd obcí velmi podobný tomu, který absolvovali elitní závodníci v rámci loňského mistrovství světa. Na domnělou "znalost" terénu v závěru pak mnozí doplatili ve finiši diskvalifikací, když to sypali na sběrku mimo cestu, o tom se ještě zmíníme později.

Výsledky elitního mistrovství na prvních místech kopírují long, vzhledem k poloviční délce oproti longu je pak sedmiminutový odstup Tichovské od zbytku závodního pole ženské elity vskutku deklasující. V ženské elitě druhá nakonec skončila Vendula Musilová, třetí pak Rozálie Kuchařová. Mezi muži se dokázal Vojtěchu Stránskému přiblížit pouze druhý Jiří Hradil. Odstup třetího Tomáše Kamaryta se už blíží osmi minutám.

Juniorský titul z middlu patří tentokrát Jakubu Račanskému, pro druhé víkendové zlato si ve W20 dojela Lucie Messnerová. V dorosteneckých kategoriích se mistra ČR stali Veronika Vozková a Jakub Ticháček.

Spokojení účastníci dětského závodu

Celkové dojmy

Závody proběhly ve velmi příjemné atmosféře, výtečné bylo zázemí v autokempu, velkým dílem přispělo i krásné slunečné počasí. Velmi dobře fungovaly přenosy mezičasů ze závodního prostoru, v tomto ohledu jsme jak se zdá opravdu na světové špičce. Kéž by takto výsledkový servis fungoval například na nedávno uskutečněném světovým šampionátu v Bulharsku. Palec nahoru i za sobotní ozvučení ceremoniálu a následného koncertu. Dalším pořadatelům z blízkého okolí bych doporučil si u jilemnických organizátorů na zvukaře téhle akce zjistit kontakt, protože kvalita poslechu výrazně převyšovala vše, co jsem za poslední roky na orienťáku zažil.

Večerní hudební produkce

Jasně, ne všechno bylo perfektní. Spoléhat se na to, že rok stará mapa z MS je dostatečně kvalitní, aby snesla pohár bez důkladné revize, bylo naivní. Ty "dálnice", které v mapě chyběly, by v lese nejspíš odhalil i nezkušený dorostenec, pokud by ho tam někdo v srpnu poslal, aby tratě na kole projezdil. Nechápu, proč nikdo nic neudělal s evidentně cizí osobou zapáskovanou oblastí na jednom z klíčových příjezdů k longové pětačtyřicítce. To si toho kilometru mlíka přes cestu a křižovatku při roznosu nikdo nevšiml? Jako námět k diskuzi pro naši soutěžní komisi pak budiž myšlenka, zda pro příští sezóny alespoň u mistrovských závodů nestanovit nějakou minimální "profesní historii v rámci MTBO" u stavitelů tratí. Že tyhle mistráky nestavěl biker, bylo poznat nejpozději na prvních kontrolách. Přece jen na kole mnohem raději jezdíme než že bychom s ním chtěli po lesích běhat. 

Tyhle detaily sice někoho mohly zmást nebo i trochu naštvat, v žádném případě však nemohly zkazit dojem ze spousty dobré práce odvedené pořadateli.

K čemu máme pravidla?

Mnohem více si reputaci bohužel tentokrát pokazili závodníci. Velmi pravděpodobně o tomhle vznikne ještě samostatný článek, ovšem sem to patří určitě také. Dodržování pravidel. Závody v Mostku byly velmi názornou ukázkou toho, jak by se závodit nemělo. Za ty dva dny jsem toho v lese viděl docela dost: nosiči kol přibíhající při longu ke kontrole 42 ideálním azimutem namísto příjezdu po cestě, závodníci spěchající k middlové sběrce zkratkou přes trávu podél potoka nebo vyježděný "fikací" trojúhelník u longové jedenasedmdesátky.

Taky jsem si všiml docela zajímavého jevu: občas se v mezičasech objeví bravurní výkon u závodníka, který má ostatní úseky stabilně v podprůměru a jakousi zvláštní shodou okolností je to vždy na postupu, který je pěšky přes les výrazně kratší než na kole po cestě. Osobně si nemyslím, že by tenhle jev byl způsoben náhle se vyskytnuvší mimořádnou silou v nohách. Porazit na fyzickém postupu po cestě do kopce všechny reprezentanty by takový závodník zvládl snad jedině pokud by disponoval schopnostmi létajícího Čestmíra. Daleko pravděpodobnější však je, že máme mezi sebou nějaké Nečestmíry. Nějaké diskvalifikace v této souvislosti proběhly, avšak dle různých indicií to tentokrát byla pouze hrstka těch, kdo pravidla porušili. K tomu, že si někteří z takových fikačů chodí ještě na stupně vítězů pro ceny, asi dalšího komentáře netřeba... Bylo by to asi velmi razantní opatření, nicméně vedení sekce na základě masového porušování pravidel v Mostku začalo velmi vážně uvažovat o zavedení povinného GPS trackingu při závodech národní úrovně.

Odkazy

 

Titulní foto: OK Jilemnice
Foto v článku: OK Jilemnice, Pavel Štáfek

| Zobrazeno 1095x | MTBO ČP + MČR | Pavel Štáfek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Pinďa |
Koncepce tratí vs. Kvalita mapy
Tratě byly krásně postavený, ale nikdo nehlídal porušování pravidel o pohybu mimo cesty. Zejména na middlu bych nazval cesty poněkud homeopatické a i při nejlepší vůli jsem jednou opravdu nevěděl, jestli se pohybuju po cestě nebo po lese. Cesty by měly být jasně viditelné za jízdy, a ty nevýrazné důkladně vyfáborované nebo by v mapě vůbec neměly být. Na druhou stranu každým závodem se něco učíme a to jak závodníci, tak pořadatelé, kterým děkuji za krásný víkend.
Chmelda |
Pinďo souhlas, nicméně k tratím bych pár poznámek našel a k mapě taky. Nicméně celkový dojem naprosto skvělý, bohužel chápu, že kolikrát pořadatel nemá kapacitní důvody hlídat fikání v lese. Je ovšem smutné, kolik lidí má potřebu záměrně tyto pravidla porušovat :-(

Za mě osobně největším minusem celého víkendu byla na middlu první kontrola. Bohužel postavit první kontrolu tak, že orazím a musím po tečce o šířce na jednoho jezdce jet zpátky, kde se potkávám s dalšími kategoriemi je opravdu nešťastné. Obecně bylo nešťastné, že elita mužů z velké části jezdila zásadně proti všem ostatním kategoriím, což je na úzkých pěšinách problematické a zbytečně nebezpečné.
Duk |
Závody celkově hezké
Poctivý long se mi líbil, middle už méně, hlavně protijezdů bylo v neděli více než je zdrávo i na cestách kde se nedalo rozumně vyhnout. Vzhledem k tomu jak neznatelné byly některé cesty v terénu bych zvolil výraznější značící techniku, než byl sem tam bílý krepák v oblasti k1 na middlu (pokud to tedy bylo značení neviditelné cesty od pořadatelů :-D) A u takových zbytečných nachytávek, jako byla nedělní cesta na sběrku bych klidně vymlíkoval koridor, když stejně nebyla jiná možná cesta.
Lochnes |
S tím postupem na sberku souhlas, já bych tam jel nebýt Melouna. Paní tam Melouna neměla, tak ji David v pondělí disknul (zcela správně). Ten postup byl fakt z mapy na prd, stačilo tam natáhnout kus mlika
Jašík |
Situací na postupu na nedělní sběrku jsme se ještě tento týden zabývali jako bafuňáři na vedení sekce MTBO. Po diskuzích jak s Dejvem (hl. rozhodčí), tak s některými závodníky a okolojdoucími fanoušky a fotografy jsme potvrdili výsledky tak, jak byly vyhlášeny po nedělním závodě. Tedy, že ve WE je Vendula na 2. místě a žádný jiný závodník není dodatečně disk za postup po louce od k80. Právě podle nepořadatelských fotografů a fanoušků tamtudy projely desítky (!) závodníků. Někdo si postupy nahrál na Livelox, někdo ne, takže by bylo dost nefér disknout jen nějakou skupinu lidí a jinou - větší - nechat být, protože o nich není záznam. Podle diskuzí je jasné, že nikdo tento konkrétní postup nejel se záměrem porušit pravidla, protože ho nikdo neuvidí ;-) Takže tu je určitě na místě apel na pořadatele, aby se snažili předpokládat, kde může dojít i k nezáměrnému porušení pravidel a zajistili ho rozhodčím, mlíkem, plůtkem nebo cedulí a klidně vším dohromady. Stejně tak ale musí jít i výzva k závodníkům, aby se k případnému, byť nezáměrnému, porušení pravidel nebáli po závodě postavit čelem... A teď myslím hlavně na další situace, které Pavel popisuje v článku.
(Howgh, konec dušínovského okénka)
-ury- |
k fikání
Nepotřebuju nikoho omlouvat, ale s odstupem. Co jsem si všimnul, tak první verze pokynů měla zakázanou jízdu mimo cesty, ale ne přeběhy, a k tomu piktogram, který ty přeběhy zakazoval. Ve druhé verzi se to opravilo. Tam bych chápal přeběhy na 42. Kolem 71 jsem jel a moc ty cesty vidět nebyly a nevím jak velký byl ten fikací trojúhelník. Ještě na longu bych jako problematickou viděl 45, tu bych na rozdíl od 42 posunul dolů, pokud je i přeběh zakázený (u 42 byla volba zleva/zprava, u 45 to svádělo...). Na middle mě nepřišlo, že na sběrku je vůbec volba, ale v klidu od stolu si umím představit, že potok přetištěný červenou spojnicí mohl vyvolat dojem černé a pokud tam bylo něco našlápnuté...., zvlášť když předtím v lese byla plnou tenkou černou mapována jedna pěšina (nevím proč, byla to čárka, kdo chce najít tak u H40 je to situace mezi 61-70-72-41, postupy 17-20 a návrat zprava na 21). Tak to jenom poznámka pro metodický seminář pořadatelů.
Chmelda |
Ury dovolím si oponovat, v první verzi byla grafika zakazující běh i jízdu mimo cesty, text byl trochu vágní a spíše zakazoval jen tu jízdu, nicméně ne moc dlouho po zveřejnění jsem volal Aleši Malému, aby text upravil, aby to bylo jasné a vyvěsil grafiku jak na shromaždišti, tak na startech, což se stalo a za sebe mohu říkám, že tu nelze vůbec o nějakém omlouvání mluvit. Pokud někdo přebíhal tak s úmyslem a to hlavně ignorováním tohoto zákazu, případně ignorováním čtení pokynů. Číst pokyny by měla být \"povinnost\" každého závodníka. Konec konců, téma přebíhání, zda je povolené nebo ne, je už dlouhodobé téma a je tedy v gesci závodníků, aby si na to dali pozor. Myslím si, že pořadatel toho udělal opravdu maximum.
-ury- |
Já taky píšu, že nikoho nechci omlouvat, nicméně bych si dovolil nechat drobou mezírku v tomhle pro případ, že někdo si přečetl pouze první verzi pokynů. Ale spíš tipuju, že pár lidí prostě pokyny nečte, nebo čte max kolik je na start :-).
-ury- |
Ještě tu mám jednu metodickou situaci. Kontrola v neděli 41 (20. v H40), paralelní řady teček. Pokud se může přebíhat tak pro mě OK. Pokud ne, a ty tečky nejsou vidět, a jedny přehlídnu, tak za relativně malou chybu to dělá velkou penalizaci a svádí k přeběhnutí místo vrácení se a najetí na druhou tečku. Takže pokud se nesmí přebíhat, tak bych tu kontrolu, aspoň teda já, do takové situace nestavělo. Už se to párkrát řešilo kdysi dávno.
Chmelda |
souhlas, nicméně zde byl les tak čistý, že z obou stran se prostě jelo dokud neuvidím kontrolu.
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru