MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

Co dál s českým pohárem?

Po loňském SS se v komentářích pod článkem celkem bouřlivě diskutovalo o tom co dál s ČP. Pak diskuse trochu utichla, dílem asi proto že byla zima a možná i proto, že komentáře pod článkem sou všechno možné, ale určitě ne přehledné a použitelné diskusní fórum. Přesto se zase rozjela, a to v dalších komentářích, pod tématicky výrazně jinam zaměřeným článkem. Určitě to bude i tím, že sezona je tady. A nejspíš to není nezajímavé téma. Nemyslím si, že by bylo nutné hned na druhé závody svolávat SS, které bude něco schvalovat, ale souhlasím s tím, že vloni zůstalo několik témat (záměrně) otevřených. Tak je pojďme během sezony prodiskutovat.

Místa a času na to bude snad dost. Může to být v komentářích pod tímhle článkem, ale těm, kteří mají co říct, bych doporučil napsat články vlastní. Místa je dost a vaše myšlenky tak nezapadnou. A samozřejmě daleko víc se toho většinou probere osobně, tedy na závodech. Otevřené otázky i některé názory na jejich řešení jsou v podzimním článku.

Ovšem diskutovat o počtu průměrů a o tom jestli se nějaký závod má nebo nemá počítat to je nuda. Chce to pořádné téma. Takže sem nahodím jeden vlastní názor o kterém si myslím, že takovým větším tématem je. A to je co dál s českým pohárem. Já osobně bych preferoval dvě úrovně MTBO závodů u nás. Široký český pohár jako základ, nad kterým by bylo několik závodů MČR – jakási “elitní série”.

Široký pohár tedy, co nejvíce závodů, klidně i v zahraničí pokud budou mít tamní pořadatelé zájem. Tak aby každý měl možnost si vybrat závody podle toho jak mu dovoluje jeho kalendář a ne aby si musel svůj kalendář nastavovat podle toho kdy sou závody. Případně si vybírat závody, které jsou pro něj zajímavé z jiného důvodu, ale zkrátka mít tu možnost si vybrat. A to znamená mít třeba ještě více pořadatelů než dnes, kdy jsme tak trochu na hraně únosnosti stávajícího systému.

Nad pohárem by stálo 6 závodů individuálního MČR. Do celkového hodnocení by se počítaly všechny a jeho vítězové by se stal mistry ČR v MTBO pro daný rok. Jedinými pro danou kategorii. To by podle mě značně zprůhlednilo MTBO pro novináře a další neMTBO veřejnost, tedy například potenciální sponzory. A taky zvedlo prestiž a hodnotu tohoto titulu a jasněji označilo vrcholy sezony.

Z hlediska pořadatelů by pak pořádání MČR mělo být prestižní záležitostí pro zkušené týmy. Se vším co k tomu patří, jako je nová mapa i patřičně vysoké startovné, aby pořádání závodů nebyla charita (i tak bude). Naopak závody základního poháru by mohly mít podmínky trochu volnější – například mapa by nemusela před dalším pohárem stárnout dlouhé roky než bude možné jí znovu použít.

Vím, že nejsem sám kdo podobný koncept nosí v hlavě. Během sezony bych ho rád dotáhl do nějakého návrhu, o kterém bude možné hlasovat na podzimním shromáždění sekce. Což můžete taky chápat jako první pozvánku na toto jednání – ať už to tam budete chtít podpořit a nebo smést ze stolu někam hodně hluboko :)

| přečteno 3271x | | Jirka -Albert- Vraný

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Mirek Kalina |
Otázky nad návrhem
Ahoj, návrh na rozdělení závodů MTBO do 2-patrového systému zní velmi zajímavě. Jen je ho potřeba pořádně doladit, aby to bylo 100% k užitku pro závodníky i pořadatele v MTBO. 1) elitní série - v jakých disciplínách by se konalo těch 6 závodů? 2 middly, 2 longy, 1 sprint, 1 ultra long? Nebo to budou jen 3 middly a 3 longy? Nebo bude záviset na volbě pořadatelů? Jednalo by se o zatím běžný formát 2 závodů elitní série za víkend, což znamená celkem 3 víkendy závodů elitní série? Jaké by byly kategorie v této elitní sérii, stejné jako dnes (4 x H21 + 2 x D21) či zjednodušenější, aby mělo více lidí možnost bojovat o tituly? Vyšší startovné znamená např. 300kč za závod, tj. 600kč za víkend? To nezní ještě tragicky a přesto je to 100% navýšení. Pořadatelé by se asi pak předháněli, kdo uspořádá tyto závody MČR, takže by bylo potřeba nastavit kvalitně podmínky vyhodnocení výběrového řízení 2) široký český pohár - jak chápu, tak závodů ČP by pak mohlo být, kolik chce. Největší problém asi je, že pořadatel se pak nikdy nebude moci spolehnout na dostatek závodníků, kteří na závod přijedou, viz zrušení VC Koloshop. Na závody ČP dnes jezdí 300-400 lidí, zatímco na menší závody maximálně 100 lidí. Při zjednodušení podmínek pro pořadatele by však nakonec nemuseli být na počtu závodníků až tak závislí. Potenciálních pořadatelů, kteří dělali ČP v minulosti a rádi by svoje mapy použili znovu by se snad našlo dost. Co kategorie? Jako dnes nebo pouze 1 mužská a 1 ženská? Hrozně by záleželo na počtu přihlášených, protože někdy se může stát že bude 150 lidí (to už by chtělo skoro normální rozdělení kategorií jako dnes a někdy pouze 30 mužů. Startovné bude určeno prováděcími pokyny nebo bude plně v režii pořadatelů? Bude možné uspořádat pouze jednodenní závody nebo bude možné udělat pouze celovíkendové akce jako dnes? Bude možné počítat do série závodů ČP například i sérii závodů jako například Pražská MTBO liga? 3) co s licencemi a kategoriemi jak je známe dnes? Bude možné získavat licence pouze ze závodů elitní série nebo v omezeném množství i ze závodů ČP? Jak se bude řídit párvo závodníků jezdit v dané kategorii? Vše co jsem zde napsal jsou povětšinou pouze otázky a nijak jsem nad jejich psaním zvlášť neuvažoval. Jak psal Albert, tak nejlepší diskuze se dělá opravdu na závodech, ale je dobré znát podrobněji otázky nad kterými je třeba diskutovat. To byl hlavní důvod k napsání této reakce. Já osobně jsem ochoten věnovat diskuzi o budoucnosti MTBO v ČR hodně času, takže doufám, že takových lidí se najde dostatek a nikdo nebude psát své názory jako anonym.
Meloun |
100 procentne za. MCR jako zavodu by bylo 6, tj. relativne hodne pro to aby poradatele jednotlivych zavodu mohli na to, ze jde o mistrovstvi CR lovit sponzory, pritom mistr republiky pro dany rok pouze jeden - to znamena prestizni zalezitost. Dalsi vyhoda - presneji dany domaci vrchol sezony - tezko chtit po spicce, aby mela top-formu od konce dubna do zacatku rijna, jak to vyzaduje stavajici Cesky pohar. Dalsi zalezitost - dlouha trat. Sice jsme odhlasovali zruseni MCR na ultralongu z toho duvodu, aby tech mistru nebylo az trochu moc, ale tenhle problem by timhle odpad, takze optimalni serie - 1xsprint,2xmiddle,2xlong,1xultralong. A to nejdulezitejsi jak pise Albert - moznost rozsireni CP klidne treba na 30 zavodu, snizeni nakladu na poradani napr.opakovanou pouzitelnosti map atd. a naopak zvyseni urovne zavodu mistrovske serie pridelovanych pouze vybranym zkusenym poradatelum na vybrane vhodne terminy a na neokoukane prostory a s vyssim pozadovanym standardem nez zbyvajici zavody CP.
Martin Horák |
Free order pod úroveň?
Ahoj. Co free order závody? Ty jsou pod úroveň mistrovských kategorií? Není to škoda? Optimální série by pak vycházela jako M,M,L,L,FO,SP,UL. Marťas
mAk |
okolovšeho
No ale na tu Elitní sérii by jezdili jako jen nynější mistrovký kategorie? Takže by to byly závody pro 150lidí? Navíc kdyby se počítalo vše tak pro nás "hypochondry" by bylo po seriálu kuli jedný rýmičce (c: Dál bych řekl že kdejakej ČP je pořadatelsky na úrovni některejch světovejch akcí co sem zažil, takže s úrovní závodů myslim problém nemáme. Jinak nevim kde bereme potřebu zprůhledňovat náš sport pro novináře, protože to nejspíš nebude základní kritérium proč se o MTBO a jeho hvězdách nebo orienťáku obecně vůbec nepíše. Podle mě je dobrej krok že omezíme MČR na disciplíny, který se jezděj na MS a pak můžeš jako pořadatel konkrétního MČR prezentovat, že pro tyhle závody je největším favoritem ten a ten reprezentant, který v této disciplíně na MS urval takovou pozici a to je i mediálně myslim super. Ale jinak mám dojem že novinám je prostě jedno když už se svolej psát o takhle "exotický" disciplíně, jestli je to MČR nebo ČP. No a nakonec k těm procesním věcem mě napadá, že SS by se mohla rozdělit na dvě schůzky, který by optimálně proběhly při posledních pohárovejch víkendech. První schůzka by byla brainstormingová / navrhovací. Jejím výstupem by byly plánovaný návrhy včetně zahrnutí podobně zvěřejněnejch nápadů jako tenhle Albertův. Ty by se zveřejnili, aby mohli projít masovější kritikou a doladěním těch nápadů. A druhá schůze by mohla bejt hlasovací / rozhodovací co ano a co ne. Tím by odpadl faktor upeklo se na místě.
mAk |
Re: okolovšeho
...a ještě abych to za sebe shrnul, tak podle mě nynější formát ČP (s regulovanym počtem MČR ala MS a možností zisku licencí za vítězství) je podle mě prostě super pro všechny napříč všema nejen výkonostníma kategoriema, ale i věkovejma, kdy postupně "rostou" veteránský a juniorský kategorie. Jediný co tomu chybí je zaštítění nějakym sponzorem, trochu medializace průběžnýho pořadí a hodnotný vyhlášení na konci sezony (ikdyž to se taky lepší). Takže já jsem určitě pro zachování, když se vyhnem možnejm "bodovejm excesům" viz neděle a pro další rozvoj týhle formy.
Fanda Pašek |
Re: Re: okolovšeho
Naprosto souhlasím s mAkem: současná podoba ČP je super! Jsou za ní roky vývoje, funguje dobře, lidí ví co od závodů čekat a tak bych se nepokoušel o nějaké převratné změny. A nedělejme změny kvůli novinářům. Náš sport beztak nikoho nezajímá.
Meloun |
Tak samozrejme zavod mistrovsky serie by byl i zaroven zavodem CP pro vsechny kategorie, stejne jako ted, takze zadnejch 150lidi. Spis vic nez v beznym CP, protoze by to meli bejt samozrejme ty nelepsi zavody. A samozrejme by vypocet asi nebyl 6 ze 6, protoze to by vypadla polovina adeptu. A stavajici system neresi to, ze mame 5 indivindy mistru v kazdy kategorii rocne (a ze se neco jezdi na MS je jina zalezitost, protoze treba dlouha se tam nejezdi ne ze by ji IOF nesnasela, ale protoze se to v tom jednom MS tejdnu neda vsechno prezit a na to delat jeste jedno solo MS na dlouhy zas nikdo nema penize), ze drahou mapu si po zavode muzes strcit za klobouk nebo na ni usporadat Smrzmana pro 30 lidi, ale ze zaroven mas 20 poharu rocne jako vrcholnou soutez a pocitas do poharu 10, takze v podstate za sebou muzes mit v zebriku 2lidi, ktery za celej rok spolu nejeli jedinej zavod. Prave ze tohle by bylo krasne elegantni a nenasilny rozdeleni zavodu do vice urovni - v podstate bys vybral 6 zavodu a vypocet jeste jeden zebricek. S tim, ze na vyssi uroven by mohli bejt vyssi naroky (aby to "vyberove rizeni" pro poradatele zavodu bylo od slova vybrat a ne pridelit) a naopak na nizsi uroven by se mohlo uvolnit, coz by ale vedlo ke z zlevneni a zmnozeni zavodu.
mAk |
Re:
jednoznačně z tohohle štěpení na víc závodů a možnost větší selekce kam lidi pojedou a kam ne, bude mít vliv na to kolik závodníků se na závodě sejde. Nyní to že pořádám ČP dá záruku závodníkům že se poměřej se svejma soupeřema a pořadatelům lidi přijedou a tak ten zlej kolotoč vyřizování povolení a dalších věcí souvisejících s pořádáním akceptuju - "koupit OB mapu" a překlasifikovat jí je při pořádání spíš menší zlo. Viz jak dopadl Kouřův případ s nepohárovým MTBO. Já myslim že o těhle věcech by se dalo uvažovat až když bysme viděli, že menší nepohárový závody maj šanci na přežití a že je u nich poptávka po vzniku nějakýho poháru, jako je třeba vidět na nově vzniklý SHOCart lize (ale v tomhle si myslim že neni ukazatel třeba Pražácká MTBO liga v pracovních dnech, ani s prominutím "posezónní sešlost" na Maudi cupu).
Meloun |
To bych rad vypichnul - pro bezne zavodniky (H21A,B,C, D21,...) by se vlastne nic vyraznyho nezmenilo. Asi by lehce pribylo zavodu ze kterejch by si mohli vybirat (a nebo jezdit MTBO castejc nez dneska) a mohlo by se stat, ze pojedou v danym terenu pristi rok znova. Tot vse. Ostatni jsou detaily.
xOB |
Nizsi naklady???
To s tema nizsima nakladama na nemistrovskej zavod snad nemyslite vazne :-O
Zmapovani prostoru - stejny naklady
Stavba trati - stejny naklady
Tisk - dle poctu prihlasenych, ale taky stejny naklady na zavodnika
Shromazdiste - stejny naklady, mozna zvolit trochu mensi k poctu lidi, ale je skoro jedno zda se dela zavod pro 150 nebo 300 lidi
Vsechna povoleni - stejny naklady
Pujceni SI kontrol - vyjde pro mensi zavod draz na jednoho.
Vyhlaseni - nemusi byt honosny ceny, takze toto je jedine snizeni nakladu

Rad se o tom pobavim na nekterych zavodech, ale stavajici system mi prijde nejvhodnejsi.
Meloun |
Re: Nizsi naklady???
Nepovidej mi, ze usporadat v OB oblastak prijde na stejny penize jako usporadat Acka. To je prece nesmysl. A hlavni polozkou bude prave to mapovani prostoru misto kteryho tam bude treba facelift existujici mapy z lonskyho mistrovskyho zavodu.
mAk |
Re: Re: Nizsi naklady???
to by mě zajímalo kolik si myslíš, že vzniklo vyloženě novejch map čistě jen kvuli MTBO? Já o tom nikdy neslyšel. Většina oddílů šáhne po svý OB mapě a tu překlasifikuje a nebo jako my který nic nemáme nakoupěj od lokálního oddílu mapu pro pěší a tu překlasifikujou. A tam se to co vím většinou platí tomu vlastnickýmu oddílu za závodníka, takže napodruhý to taky zadara neni, odpadne maximálně ta klasifikace. Navíc ta nynější podmínka ČP s novou mapou zajišťuje nový prostory kam se pak dá zajet potrénovat. Kdyby ročně vznikly 4 nový mapy, tak by se ta úroveň moc dál nesunula...
Meloun |
No at uz jsou tyhle argumenty relevantni nebo nejsou, nejak v tom nevidim zadnej duvod, proc nezridit mistrovskou serii a neudelat mistrovskej titul necim, co ma vyznam a zvuk. Kdo z vas vi kdo jsou Mistri CR 2009 a kdo na ktery trati? Ja myslim, ze se celkem orientuju, ale tohle bych do kupy nedal. A vsadim se ze 90procent lidi ani nevi, ktery zavody byly MCR. Takze ted to neni zrovna prestizni zalezitost. A taky mi prijde plejtvani susit novy MTBO mapy po jednom pouziti dokud nezastaraj misto aby jsme na nich zavodili (a tim nemyslim akce o 20 lidech).
Meloun |
...tim jsem myslel, ze mistrovska serie muze bejt pro zacatek klidne jen vypocet jeste jednoho zebricku z vybranejch zavodu a stanoveni, ze mistr je jen jeden. O pripadny diferenciaci naroku se muzem samozrejme bavit do aleluja, ale fungovat to muze i bez toho.
mAk |
Re:
...neumíme prodat celkovýho vítěze ČP, jakej bude rozdíl až budeš chtít prodávat vítěze "mistrovský série". Proč zavádět něco dalšího bez předem jasnýho efektu, když máš možnost jen udělat něco víc pro to co už tady je?
Meloun |
To co tady je je mistr na sprintu, na middlu, na longu, ve frycku, na dlouhy a celkovej vitez CP. Nevim ale prijde mi kombinace 1mistr republiky a 1vitez poharu prece jen kapku prehlednejsi.
mAk |
Re:
přehlednější ale přece neni žádný měřítko. Přehlednější pro koho? Co z toho bude za užitek? Pokud byla v minulosti konkrétní možnost nabídky statutárního sponzora pro MČR pokud to bude jedinej závod, nebo pro ČP za podmínek třeba menší série závodů, kterej byl ochotnej zaplatit třeba náklady takovejch závodů, tak ok "sedí tady žába na prameni" pojďme udělat změnu. Pokud ale nic takhle konkrétního neni, tak nechápu proč tenhle systém měnit a připravit tak možnost profilace bikerů, který chtěj útočit na mistrovskej titul na trati na který jsou dobrý a na kterou se specializujou a pak ten titul můžou využít pro získání svých osobních sponzorů, případně pro sponzory svých klubů. To mi teda v současnosti přijde jako lepší forma...
J.Kiac |
Udělejte z celkových vítězů ČP "Mistry" a máte z každého závodu ČP prestižní mistrák. Novináře je třeba na závody pozvat, posadit na kolo, poslat do lesa, po závodě ožrat a napsat za něj ten článek. Jinak ČT 4 v minulých letech odvedla velmi pěknou práci. Dělat více úrovní závodů pro pár stovek lidí je nesmysl.
schwabach |
CP, svetovy ci jiny pohar = dlouhodoba soutez, vitez celou sezonu podaval stabilne vyborne vykony
MCR, ME, MS = jednorazovy zavod, mistr je ten, kdo byl ten den nejlepsi, jinak muze jezdit celej rok tuzku
takhle to dlouhodobe funguje na ruznych urovnich ve spouste znamejsich soutezi typove podobnych MTBO jako je treba lyzovani, MTB, cyklokros... Pro nekoho ma vetsi cenu placka z mistrovstvi, pro jineho zase pohar, nejlepsi jsou ti co vyhraji pohar a jeste sbiraji medaile.
Nechapu, proc bychom tohleto meli menit a zcela originalne komplikovat dalsima seriema v ramci serie. Na te nejvyssi urovni by system "serial MCR" vychovaval zavodniky s dlouhodobe dobrou vykonnosti, ale treba pro MS potrebujem spis zavodniky, kteri umi na to MS vyladit na vybornou, ne?
I stavajici model se da dale rozvijet, prestiz poharu/titulu se da zvysit treba tim, ze pro mistry CR/viteze poharu sezenu lepsi ceny, dam jim duhovej dres, v kterym budou moct pristi sezonu zavodit a treba i prachy, MCR bude hrat vyznamnou roli v nominaci, muzu davat po vzoru tour de ski za mistrovsky zavod lepsi body - ano, tady pozor na pripadnou neucast zpusobenou rymickou a dopad na pohar :-), da se zamyslet na poctem MCR atd. atp. A souhlasim s tim, co mAk napsal vyse - predhodit planovane navrhy masam na mtbo.cz
Puchi |
Zn: Finálová série elitního seriálu celkového seriálu celorepublikového
Chudáci atleti mají také několik mistrů světa, kdo se v tom má vyznat?! Ranking na ně! Jsem pro okamžité zavedení žebříčku nejblbějších myšlenek, tam bude mistr jasnej :o)
Martin S. |
Jak zjistit názor MTBO veřejnosti?
Albert zaslouží pochvalu za to, že nastartoval diskusi v pravý čas. A nic na tom nemění to, že jsem z těch, kteří by tenhle návrh nejraději smetli ze stolu :-) Stávající model ČP a MCŘ považuju vyhovující až na detaily (počet závodů zařazeých do ČP bych mírně snížil). Důvody už podrobně popisovat nemusím, mAk a schwabach je popsali přesně... Jak ale zjistit názory MTBO veřejnosti? Diskuse pod články jsou nepřehledné a stejně se jich účastní jen pár lidí. Ankety na mtbo.cz zas umožňují hlasovat i těm, co do toho nemají co kecat, a dá se relativně jednoduše hlasovat opakovaně. Mně se osvědčily při rozhodování o dalším vývoji SMIKu neanonymní ankety, naposledy to byla kombinace papírových dotazníků a vyplňování na webu, výsledky viz http://ob.vse.cz/smik/anketa07.htm (původní formulář teď najít nedokážu). Podmínkou úspěšnosti je, že potenciální hlasující jsou rozumní, ale to platí stejně u SMIKu jako u MTBO... Základem musí být už promyšlené otázky a varianty a k tomu se hodí právě nějaké to "brainstormovací" shromáždění, a nemusí jít jenom o klasické shormáždění sekce, kam je přístup dost omezen - a navíc letos stejně může být svoláno až po výběru pořadatelů na rok 2011, kteří mají taky být delegáty... No nic, teď radši půjdu na kolo, ať na historicky posledním MČR na dlouhé trati neobsadím historicky poslední místo :-)))
Albert |
to se nám to pěkně rozjelo :)
Díky všem za názory. Jsem rád, že tenhle záměrně trochu kontroverzní názor ukázal, že lidí kteří mají o budoucnost MTBO u nás zájem je dost. Diskusní kroužek na tohle téma se sejde nejspíše v Seleticích a pak podle zájmu i dále. Na doplnění. Stávající systém ČP považuju za docela dobrý, ale dvě výrazné slabiny v něm vidím. 1. závody které se nepočítají do ČP "nikoho" nezajímají. Rozhodně ne tolik lidí aby to stálo za to vůbec pořádat. To celkem dobře ukázal Kouřův pokus. 2. vloni jsme se celkem shodli na tom, že rozumně stihnou se dá asi tak 10 závodů za rok. Při 20 závodech za rok, pak ale žebříček už moc neodráží dlouhodobou formu, je příliš vyrovnaný a rozhodují detaily jako průměr apod. Co by tedy bylo jejich řešením? Jen snížit počet závodů? Nebo zavést dvourychlostní model jako je teď ve světě - SP a WRE? Tedy ČP jako top soutěž a pod ní, bůh mě nestrestej nějaká forma rankingu?
King |
A což tento nápad
ČP MTBO jezdím dlouho a velmi rád. Systém, který platí v současné době, si myslím, je léty prověřený, přivádí k MTBO stále nové závodníky a členská základna také každoročně roste, jen s tou propagací mezi širokou veřejností je to jaksi slabší (ovšem i onačejší cyklistické disciplíny jsou mezi širokou veřejností stejně zahalené tajemstvím jako to naše MTBO, a i kdybychom se na hlavu postavili o moc známější než teď stejně nebudeme, bratři Poláci k tomu mají takové případné heslo „malý sport – velká radost“, u toho bych zůstal). Jediné co mi trošku vadí je zvyšování počtu závodů ČP v posledních letech a z toho vyplývající i vyšší počet závodů, které se do žebříčku nezapočítávají. Ale i přes tuto výhradu by se mi nechtělo něco tak solidně fungujícího radikálně měnit. Po přečtení článku od Alberta a pečlivém pročtení všech komentářů jsem si uvědomil, že všechny výhrady k současnému systému, o kterých jsem se dočetl, zaslechl na závodech a nebo jsou mé vlastní a návrhy novinek, které by MTBO měly zpopularizovat u široké veřejnosti by se daly vyřešit takovou vcelku elegantní malou úpravou současného systému. Závodů ČP MTBO v roce 2010 je 19, z toho je 14 závodů pouze ČP a 5 závodů je zároveň i závodem MČR. Pak je ještě samostatné MČR družstev a štafet. Navrhuji, aby se ČP sestával pouze z těch 14 závodů a z toho do žebříčku se započítávalo 12 závodů (to proto, že si vážím každého pořadatele, který nám všem ve svém volném čase dobře rok předem chystá zábavu na víkend a svojí účastí ho pak chci podpořit a také proto, že se pak nevyplatí vypouštět podzimní závody, když již z jara mám např. dost bodů a vím, že mé postavení v žebříčku to již stejně neovlivní, bude asi špatné počasí a do „béček“ stejně nespadnu, nebudu se přeci trmácet do nějaké Tramtárie, „áčka“ už mám jistá, nebo tak něco). Závody MČR by byly jednorázové a do ČP by se nezapočítávaly. Samostatná mistrovství na klasice, krátké, ve sprintu a možná ve FO bych navrhoval pořádat po vzoru OB pěšáků, ale jako otevřená. Tedy např. v mužích na klasice v sobotu 4 rozjezdy s nasazenými závodníky podle výsledků žebříčků a v neděli pak finále. Myslím, že by to bylo zajímavější, „céčkař“ by se jednou v roce mohl popasovat s reprošema a také Mistra ČR by si pak každý pamatoval. Zajímavější by to mohlo být i pro regionální tisk (celostátní nás stejně přehlíží a přehlížet bude i nadále), také regionální ČT se na takovou akci dá celkem snadno pozvat a pak odvysílá šoty na regionálních zprávách a ČT 24. Mistrovské závody by mohly být pravidelně na podzim, aby každý závodník věděl, ke kterým závodům má ladit formu. A nebál bych se podzimních termínů, třeba i proti MČR pěšáků, MTBO je snad již na dosti vysoké úrovni a když máme mistrovství tak tam prostě pojedeme, máme svůj sport rádi. Takto by se již nezvyšoval počet závodů, existoval by dlouhodobý žebříček i jednorázové mistrovské závody tak, jako v téměř každé individuální sportovní disciplíně. Toto je pouze hrubý nástin, rychlé sepsání ještě neutříděných myšlenek, ale mé konzervativní srdíčko by zaplesalo kdyby se současný systém MTBO závodů nijak moc radikálně neměnil.
mAk |
Re: A což tento nápad
No nápad sobotní "kvaldy" na nedělní "mistrák" má možná něco do sebe, ale minimálně pro Eliťáky se ta sobota stane takovým svezením jen to nedisknout. Tahle situace přesně bývá při MS kvaldě na klasiku, rozdíly v účastnících tam jsou taky dost velký. A naopak ti kteří se na neděli nekvalifikujou budou z víkendu mít jen sobotní závod. Tohle řešení pak ovlivní oba výkonostní konce o-bikerů. Když už cestuju přes republiku, tak bych závodil radši 2x. No a zvýšení prestiže ČP jsme řešili už na podzim a tam jsem dával i návrh že ČP by se pro Elitní + Ačkový kategorie počítal třeba ze 2/3 nebo 3/4 závodů a naopak B + C (a D21) by se počítala jako nyní z poloviny. Přeci jen čím ty lidi maj vyšší licenci, tím stoupá i jejich pravidelná účast na pohárech.
King |
Re: Re: A což tento nápad
Sobotní kvalifikaci a nedělní finále bych předpokládal okopírovat od pěšáků se vším všudy, tedy když např. 4 rozjezdy v sobotu, tak potom v neděli finále A, B, C a D a bude celkové pořadí všech borců v kagorii. Eliťáci by se přes rozjezdy měli prokousat téměř povinně, velí jim to jejich eliťácká hrdost, ale ti ostatní do toho můžou dát život a překvapit. V tom by mohla krása takového jednorázového mistrovství.
mAk |
Re: Re: Re: A což tento nápad
nojo ale jestli není pro ty ve finále C a D lepší než jet o 100-150 místo, když si ten den zazávoděj normálně v rámci svý kategorie klasicky se svými soupeři o body do ČP, když na absolutního mistra ČR prostě nemaj předpoklady. To si pak třeba 30-50lidí řekne tam ani nemusim jet, přitom za lovem bodů do ČP by tam jeli a to mi přijde škoda.
King |
Re: Re: Re: Re: A což tento nápad
A právě tohle jsou ty správné otázky do široké diskuse. Pokud bychom uvažovali např. o tomto, nebo jiném řešení je potřeba to pořádně probírat a rozžvýkávat ze všech stran. Ať si k tomu řekne své co nejvíce MTBOáků, výsledek (bude-li jaký) si pak budeme užívat všichni a asi zase dlouho než se vyrojí nové nápady na vylepření nebo radikální řezy.
Kafu |
Re: Re: A což tento nápad
Větší počet počítaných závodů pro "honiče" a menší pro "rekreanty" se mi líbí - s navrhovaným systémem 12/14 by imho Céčka i Béčka vyhrál umanutý vozíčkář bez přítelkyně/rodiny čistě na počet účastí, spíš než dobře jedoucí sportovec co ale občas žije i něčím jiným než točením v sedle...
Albert |
Re: A což tento nápad
Já mám sice teď plnou hlavu cesty na MS, ale tohle vůbec není blbej nápad :)
KLádin |
Re: Re: A což tento nápad
ale to přece neni žádná novinka, to se řešilo už na podzimním SS, a "prozatím" se to smetlo ze stolu právě kvůli tomu, co argumentuje mAk. Ačkoliv původní Albertův návrh nějak zásadně nezavrhuju, po zvážení pro a proti bych přece jen nezaváděl "dlouhodobého" mistra ČR (a navíc, byly bysme v tomto v celém O-světě poněkud osamocení). Pro mě se tedy jeví perspektivněji buď jít cestou OB, tj. to co navrhuje King (otázka tedy je, zda je zapotřebí zatraktivnit takový závod i pro B a C jezdce a jak?) a nebo jsem dospěl k myšlence, že by se vpodstatě zachoval stávající stav, tj. MČR by se počítaly do poháru, ale s nějakým koeficientem, např 1,1. Tím by se zvedla důležitost a prestiž pro závodníky. Druhým problémem je termínovka, kdy rozdrobení všech MČR po celé sezóně, tak aby si každý pořadatel ukousnul nějaké, je podle mě nešťastný a právě znepřehledňuje situaci pro nezaiteresované (novináře). Proto bych viděl jako přijatelnější řešení vždy na konci jarní části uspořádat mistrovský víkend např. sprint, middle a štafety a na konci podzimu long a družstva. Tím se vypíchnou jasné dva vrcholy sezóny pro novináře, ke kterým bude směřováno úsilí všech závodníků a pro pořadatele by to znamenalo určitý bonus ve formě příjmů ze startovného, ale také přísnější kritéria na kvalitu mapy, terénu, zázemí nebo třeba i prize money pro vítěze apodob... Třetí nápad se týká zavedení nějaké klubové soutěže. Když už máme MČR štafet a klubů, tak pokud by se udělal v sezóně ještě jeden závod, mohla by se z toho udělat nějaká liga. Formátem by to pak mohl být spíše nějaký kratší sranda závod typu mixované či americké štafety odpoledne po pohárovém middlu.
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot