Auto na střeše a betonové karamboly. Jaké bylo brněnské zastavení MTBO akademie?
Praktický nácvik první pomoci, srovnávací testy mládeže, dovednostní disciplíny cross-country, polety v trailech, analýzy letošních vrcholných závodů, sprintový mapáč nebo trénink na dráhových speciálech pod vedením dvojnásobného mistra Evropy. Tohle všechno je pořád ještě nekompletní výčet toho, co na vlastní kůži zakusili účastníci letošní podzimní MTBO akademie.
Brno se v poslední době proslavilo především trvalými dopravními zácpami a široce diskutovaným vyhýbacím manévrem amerického vládního speciálu. Trenéři našeho TSM a MTBO akademie se však nezalekli ani těchto vysoce rizikových okolností a do druhého největšího českého města naplánovali Akademii XXL nabitou programem pro všechny mládežnické kategorie. Na programu byly srovnávací testy, akademie pro nejmladší i několik tréninků pro členy TSM a další pokročilé bikery,
Rozjezd celé akce byl trochu netradiční: Luhačovický biker a orienťák Vojta Svízela pracuje jako záchranář a pro naši skupinu připravil výtečnou instruktáž z oblasti první pomoci. Tenhle obor se pochopitelně nedá zvládnout za jeden večer, a tak Vojta vybral tentokrát nácvik kardiopulmonální resuscitace včetně praktického použití AED nebo například simulace hovoru na pracoviště záchranné služby v tísňové situaci. U těchto dovedností nejspíš všichni doufáme, že je nebudeme muset nikdy použít, ale když už se u nějaké kritické situace vyskytneme, je určitě dobré být připraven.
Srovnávací testy mládeže jsou určeny k tomu, aby se mládežníci napříč kategoriemi ukázali trenérům v co nejlepším světle a do další sezóny dostali tréninkovou podporu ti, kdo mají nejlepší předpoklady a motivaci k pořádnému vrcholovému tréninku. Kromě standardních psychotestů, kterými se ověřuje schopnost koncentrace a rychlost vyhodnocování vizuálních podnětů, v sekci MTBO využíváme ještě dva vlastní testy, které adepty porovnávají co do cyklistické výkonnosti (časovka na XC okruhu) a v oblasti zapamatovat si informace uvedené v mapě. Jen pro ilustraci, zatímco běžný "hobby" biker obvykle kvůli čtení mapy zastavuje na každé druhé křižovatce a někdo i častěji, nejlepší z juniorů si na jedno kouknutí do mapy trvající kolem půl minuty dokáží zapamatovat umístění čtvrtiny kontrol elitního sprintového mistráku!
Jak testy dopadly celkově, bude známo až v listopadu, kdy je vypsán náhradní termín testů, zatím se zdá, že na zimním tréninku by měli zapracovat především junioři. Protože jinak by se mohlo stát, že je některé z nich na vrcholných akcích nahradí kvalitněji připravení zástupci dorosteneckých výběrů.
Pro fyzické testy i další XC řádění jsme tentokrát vybrali brněnskou bike arénu Anthropos, kde se mimo jiné v roce 2019 konalo Mistrovství Evropy horských kol za účasti Matieu van der Poela a dalších světových hvězd. Na své si přišli všichni. Nejmladší borci pod vedením Matěje Mišoně trénovali technické dovednosti v disciplínách, ve kterých se soutěží třeba i v rámci Českého poháru MTB, ti starší si zde po testech vyzkoušeli i ty těžší pasáže, které areál nabízí.
Brněnská akce byla trochu neobvyklá v tom, že kromě společného zdravotnického úvodu jsme tentokrát připravovali dva paralelní a zcela nezávislé programy. Zatímco tedy v sobotu dopoledne se ti starší potili u testů a odpoledne poletovali v trailech, mladší děti si po technickém tréninku v Anthroposu střihly okružní výlet s mapovým tréninkem a spoustou dalších terénních hrátek na druhém konci města. Kromě čistě sportovního programu zavítala skupinka i na Riviéru, což je dopravní hřiště, kde si mimo jiné můžete vyzkoušet simulátory dopravních nehod. Zejména auto, ve kterém vás protočí přes střechu, mělo docela úspěch.
Po večeři následoval už program pod střechou, zejména starší skupina potřebovala trochu zregenerovat a připravit nohy na další den.
Nejatraktivnější část programu totiž byla tentokrát naplánovaná na nedělní dopoledne. Nabídku tréninku na brněnském velodromu a ještě pod vedením dráhového mistra Evropy Robina Wagnera jsme prostě odmítnout nemohli. I když byla dráha určena jen těm zkušenějším, většina seděla na dráhovém kole vůbec poprvé v životě. Nicméně úplné začátky zvládli všichni, a tak mohli pod vedením profíků zkusit i dráhový závod na 400 metrů s pevným startem. V cíli už to docela řezalo do stehen a někteří experti pak ještě testovali tvrdost betonu i vlastních kostí při dopadu na zem. Kromě modřin se tahle akrobacie naštěstí obešla bez dalších vážnějších následků.
Mladší skupina akademie věnovala nedělní dopoledne nácviku jízdy na těžších částech trailů Anthroposu. Rozdělila se na dvě výkonostní skupiny, ti zkušenější pod vedením Jelena zkoušeli záludnosti modrého trailu. Začátečníkům jsme vyhlédli krásný kamenitý rock´n´roll, o kterém svorně trvdili, že ho nesjedou. Sjeli ho nakonec všichni, a to bezpečně a s kolem pod kontrolou.
Skoro se mi až nechce věřit, že se tohle všechno včetně dvou noclehů stihlo nasoukat do čtyřiceti hodin času, ale povedlo se. Velký dík patří pochopitelně všem trenérům, ale i mladým závodníkům za aktivní účast a spolupráci.
Odkazy
- Fotogalerie Karel Smolen - sobota
- Fotogalerie Karel Smolen - neděle (dráha)
- Fotogalerie ostatní
- Video - nejmladší skupina na Anthroposu
Foto v článku: Karel Smolen, Pavel Štáfek, Alexandr Toloch