MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

Světový pohár se vrací...

...aneb malá exkurze do budoucnosti světových závodů MTBO.

Světový pohár v MTBO skončil svou krátkou éru v roce 2003 v době kdy bylo rozhodnuto o každoročním konání MS. Ve všech jeho ročnících si tehdejší (a ve značném množství i současní) reprezentanti nevedli vůbec špatně. Připomeňme jen celkové první místo Jardy Rygla v ročníku 2000 i to že v celkovém pořadí stejného ročníku obsadily české reprezentantky krom prvního místa celou první šestku! Ale co bylo bylo, tenhle článek má být o tom co bude.

Letošní kongres IOF rozhodl o tom, že SP MTBO se po sedmi letech vrátí na scénu. Konec konců svěťák se stále běhá i jezdí na lyžích, takže MTBO bylo v tomhle tak trochu pozadu. Každoroční MS ovšem zůstane, a ME se přesune z každoročního pouze na liché roky. V případě konání se pak budou obě akce započítávat jako jedno kolo světového poháru. Ten bude mít každý rok čtyři kola, každé obvykle složené z několika individuálních závodů a z případných štafet. Svou pevnou pozici v kalendáři pak bude mít i JMS a veteraniáda. Začíná to být složité? Možná pomůže následující tabulka:

Období Sudé roky (od 2010) Liché roky (od 2011)
Březen Duben Květen1. kolo SP – 3 individuální závody1. kolo SP – 3 individuální závody
Červen Červenec Srpen2. kolo SP – 2 ind. + štafety
Veteránské MS
2. kolo SP – 2 ind. + štafety
Veteránské MS
Červenec Srpen ZáříMS (a 3. kolo SP) – 3 ind. + štafety
Juniorské MS
MS (a 3. kolo SP) – 3 ind. + štafety
Juniorské MS
Září Říjen Listopad4. kolo SP – 2 ind. + štafetyME (a 4. kolo SP) – 3 ind. + štafety

Zbývá zmínit WRE – tedy světový ranking. Ten zůstane zachován tak jak je, tedy jako nejvolnější součást světových závodů. O pořádání WRE může požádat prakticky kdokoliv, a mohou být součástí lokálních soutěží – tak jako tomu bylo letos v Maďarsku a bude v Plzni. U SP už je situace složitější, o ME a MS ani nemluvě. Jaká bude skutečná podoba a prestiž obnoveného SP, na to si musíme počkat. Minimálně do konce července, kdy je uzávěrka přihlášek pořadatelů na příští rok. Na rok 2011 je pak v lednu 2010, takže pokud jsou mezi čtenáři článku pořadatelé se světovými ambicemi do následujících let, mohou se směle ozvat. Bylo by hezké mít jeden z těch závodů zase někde blízko.

A náš malý výlet do budoucnosti MTBO zakončíme přehledem již známých či alespoň tušených lokalit příštích světových závodů:

  • ME 2009 – 22.-28.6. Dánsko, Hillerod
  • MS 2009 – 9.-16.8. Izrael, Ben Shemen
  • MS 2010 - 11.-17.7. Portugalsko, Montalegre
  • MS 2011 – srpen, Itálie, Alba (Piemonte)
  • MS 2012 – pravděpodobně Maďarsko jako jediný přihlášený kandidát
| přečteno 2522x | Reprezentace | Jirka -Albert- Vraný
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot