MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Jak začít s MTBO – Manuál pro začátečníky

Nebaví Vás přetlačovat se s davem na vymlíkované trati MTB maratonu nebo točit stále dokola tentýž XC okruh, ale přesto rádi závodíte? Tak zkuste MTBO – MTB orienťák. Dá Vám svobodu zvolit si vlastní cestu a možnost objevovat nové terény. MTBO není sport jen pro „vyšvihané prestižáky“, ale i pro hobíky, kteří na MTBO jezdí posedět s kamarády, pro děti, ale i pro veterány všeho věku.  Je to jeden z mála sportů, kam můžete přivézt svého potomka a nemusíte se jen dívat, zatímco potomek sportuje. Kategorii odpovídající svému věku, výkonnosti a zkušenostem si vybere naprosto každý.

MTBO se jezdí po lesních cestách a cestičkách, se speciální mapou s klasifikací cest podle sjízdnosti a podobá se délkou i profilem spíše XCO (Cross Country), zatímco závody typu bike-adventure na turistické mapě mají blíže spíš k XCM (Maraton). Zvládáte se orientovat v turistické mapě? Tak MTBO zvládnete taky, princip je naprosto stejný.

Jak začít?  Úplně jednoduše - prostě přijeďte MTBO vyzkoušet :o).

Co k MTBO potřebujete - vybavení

Horské kolo a helmu:  To by se i dalo čekat :o). Jedinými požadavky na Vaše kolo je šířka plášťů minimálně 1,5“ (což mají skoro všechna horská kola).  A bez helmy Vás pořadatel do lesa nepustí.

Mapník: Není úplně nezbytný, ale bez něj to není ta pravá zábava.  Mapník si lze na všech větších závodech půjčit nebo případně koupit. Optimální je si ho zamluvit předem (ať už výpůjčku nebo koupi).

 

 

 

 

SI čip: Ten na větších závodech nezbytný je, ale každý pořadatel Vám jeho zapůjčení za drobný obnos nabídne v přihlášce (proti vratné záloze).

A až shledáte, že by se vám hodilo mít svůj vlastní, koupíte ho třeba tady:

V současné době používané kontroly zvládají všechny typy čipů, které lze momentálně koupit, takže výběr je na Vás (případně Vám prodejce rád poradí, když mu řeknete, na co ten čip chcete používat).

 

A to je tak asi všechno, co opravdu potřebujete. Další věci, které se Vám mohou hodit: buzola (není vůbec nezbytná), nářadí, camelbag nebo bidon atd. (stejně jako na všechny MTB závody).

Jak se přihlásit na závody

U každého závodu existuje „rozpis“ v kterém se dočtete, jak se přihlásit.  Pár dní před závodem pak bývají zveřejněny „propozice“, což je vlastně „rozpis“ doplněný o detaily a případně i „startovní listina“.

Závodů je několik druhů. Existují lokální série závodů (formou měřených tréninků), pak tu je pár samostatných MTBO závodů a především Český pohár MTBO. Kalendář závodů nebo odkazy na ně naleznete na mtbo.cz.

Lokální série

Závody se konají většinou ve všední den po práci a chodí to tam opravdu jednoduše. Kouknete na rozpis, přihlásíte se e-mailem nebo přes web (podle toho, co je napsáno v rozpise) a přijedete na závod. Startovné se platí až na místě v hotovosti. Startujete většinou modelem „jak kdo přijde, tak jede“ a kontroly se razí většinou do papírových průkazek, které dostanete na místě (takže čip nepotřebujete). Trať je buď společná pro všechny nebo standardní + zkrácená.

Samostatné MTBO závody

Pak existují další samostatné MTBO závody. U nich způsob přihlašování záleží na pořadateli (přihlášky, startovné, kategorie…). Vše je vždy popsáno v rozpise a stejně jednoduché jako v případě lokálních sérií.

Obojí je ideální na to si MTBO vyzkoušet. Ovšem úroveň je samozřejmě spíše tréninková. Pokud chcete zažít opravdové MTBO, musíte na Český pohár.

Český pohár MTBO

  • KATEGORIE OPEN Short a OPEN Long - Orientačně jednoduché kategorie určené pro MTBO začátečníky. Možnost přihlásit se až v místě závodu na prezentaci.
  • KATEGORIE dětské, dorostenecké, juniorské a veteránské + nejnižší mužská a ženská kategorie (M21C a W21B) - V těchto kategoriích už závodí většinou registrovaní závodníci s licencí, ale je zde také možnost startovat i bez registrace.

Přihlášky v obou případech řešíte e-mailem (jméno, ročník, kategorie, číslo čipu nebo požadavek na jeho půjčení). Přihláškový systém ORIS vyžaduje, abyste nejprve získali registraci (=licenci) v rámci sekce MTBO (a to bohužel můžete pouze jako členové nějakého MTBO oddílu). Jak bylo řečeno, je možno se přihlásit i bez registrace (licence), takže jakožto neregistrovaní přihlášku řešíte jednoduchým e-mailem na pořadatele, který Vás rád přihlásí.

Registrace

Pro začátečníky, nebo pro Ty z Vás, kteří si chtějí MTBO nezávazně vyzkoušet, není registrace nutná. Přihlašujete se e-mailem nebo na místě závodu, jedete plnohodnotnou trať a jste uvedeni ve výsledcích. Jako neregistrovaní nebudete započítáváni do celkového celoročního žebříčku (v případě Českého poháru).

Pokud ovšem chcete figurovat v žebříčku ČP (a případně bojovat o licence podle výkonnostní úrovně), musíte se zaregistrovat. MTBO je ještě společně s běžci a lyžaři součástí ČSOS (Český svaz orientačních sportů) a registrovat se můžete pouze za oddíl, který už v ČSOS registrován je. Můžete si samozřejmě registrovat u ČSOS i svůj vlastní oddíl, ale to není úplně předmětem manuálu pro začátečníky i když to také není příliš komplikované.

Optimální je dohodnout se s někým, kdo vás třeba alespoň pro začátek, než se rozkoukáte, zaregistruje za svůj oddíl (samotná registrace je dost jednoduchá, můžete se registrovat kdykoli v průběhu roku, trvá to asi týden a stojí 80,-). Jestli zvolíte oddíl poblíž vašeho bydliště nebo na druhé straně republiky nehraje vůbec žádnou roli.

 

Kontakty na oddíly, které Vám rády registraci zařídí (bez nějakých dalších závazků):

  • VŠTJ Ekonom Praha (EKP), Mirek Kalina, mirek.kalina(zavináč)gmail.com, +420 602 305 007
  • KOB Start Blansko (SBK), Jan-XOB-Urban, xob(zavináč)sbk-ob.com
  • Slavia Liberec orienteering (VLI), Jiří-Albert-Vraný, jiri.vrany(zavináč)seznam.cz
  • GIGANT Orienteering (GIG), Alda Linhart, info(zavináč)bike-orientexpress.cz, +420 732 126 445, působnost po celé Moravě

Jak to vypadá na závodech

Na shromaždišti

Musíte přijet zavčasu, abyste se stačili odprezentovat – tzn. zajít na prezentaci, kde dostanete startovní číslo a případně objednaný čip k zapůjčení, dorovnáte finanční záležitosti, dořešíte dohlášky a změny atd. Za celý oddíl prezentaci zařizuje vždy jen jedna osoba (a s členy si to pak vyřídí). Pokud ale za žádný oddíl registrováni nejste, musíte na prezentaci osobně.

Před startem

U lokálních sérií (Pražská MTBO liga, Brněnský pohár MTBO) se většinou startuje modelem „jak kdo přijde, tak jede“. U ostatních závodů je před závodem zveřejněna „startovní listina“ a „pokyny“.

V pokynech je kromě řady dalších věcí uvedeno, jak daleko je ze shromaždiště na start, jakým způsobem je cesta na start značena a v kolik hodin je start prvního závodníka – čas 00.

Ve startovní listině jsou pak uvedeny startovní časy všech závodníků po kategoriích. Tzn. například, pokud je čas 00 v 10:30 a Váš startovní čas 75, startujete v 11:45.

Na startu

Organizace startu probíhá ve 3 koridorech. Při vstupu do prvního jsou umístěny startovní hodiny ukazující startovní čas, abyste věděli, kdy máte vstoupit. V prvním koridoru si Vás odškrtnou a zkontrolují Vaše číslo čipu (jestli souhlasí s nahlášeným). V prvním koridoru bývá také umístěna první SI jednotka označená CLEAR – vložíte SI čip (většinou navlečený na prstě) a  podržíte, dokud krabička nezapípá. To znamená, že byl jeho předchozí obsah vymazán.

Na minutový signál postoupíte do druhého koridoru. Tam je umístěna SI jednotka označena CHECK (zcela obdobná) = kontrola vymazání. Vložíte čip a pokud krabička zabliká a zapípá, znamená to, že je vše OK.

Třetí startovní koridor je poslední a jsou v něm umístěny mapy (po kategoriích). Vezmete si mapu odpovídající Vaší kategorii (třeba Open Long) a máte minutu na to, abyste si ji složili do mapníku, zorientovali se a vymysleli postup na první kontrolu. Na další minutový signál vyrážíte na trať. Když to za minutu nestihnete, o nic nejde, překročíte startovní čáru (čímž se ocitáte na trati) a mapujete si dál tak dlouho, jak považujete za nutné (ovšem čas Vám už běží).

V lese, mapa

Mapy pro MTBO jsou zpravidla měřítka 1: 15 000 (1cm na mapě je 150m ve skutečnosti). Občas se používají i měřítka jiná (zpravidla jen 1:20 000 pro delší tratě a 1:5 000 pro sprinty). O tom jaké měřítko mapa bude mít, se dočtete už před závodem v pokynech. Na mapě to je samozřejmě napsáno taky.

Mapy pro MTBO vycházejí z map pro orientační běh, navíc ale obsahují klasifikaci cest podle sjízdnosti.  Prostě jak rychle Vám to po té které cestě pojede. Stupnice by mohla být popsána takto:  tečka=nejpomaleji, krátké čárky, dlouhé čárky, plná čára=nejrychleji. A dále je šířkou čáry rozlišována šířka cesty. Nic složitého na pochopení - čím tlustší čára, tím širší cesta.

Jinak jsou mapy pro MTBO mapám pro orientační běh hodně podobné (vysoký les je znázorněn bílou barvou, hustý les zelenou, pole a louky žlutou). Ostatní prvky (vrstevnice, potoky, budovy, skály…) jsou kresleny zcela obdobně, jako třeba na turistických mapách.

Trať závodu je kreslena fialovou barvou (trojúhelník=start, kolečka=kontroly s pořadovým číslem a kódem, dvojité kolečko=cíl).

Většina MTBO závodů má kontroly na mapě pospojované a musíte je tedy projet v daném pořadí. Na kontrolách jsou klasické červeno-bílé orienťácké lampiony a je vybavena SI jednotkou (vzhledově stejná jako ty na startu) a číselným kódem (ten je u kontroly uveden spolu s pořadovým číslem i v mapě), tak abyste poznali, že to je opravdu Vaše kontrola – v lese jich je samozřejmě víc a ne všechny patří k Vaší trati. Kontrolu orazíte vložením SI čipu (stejně, jako jste to dělali na startu) a úspěšné ražení kontrola signalizuje blikáním a pípáním.

Některé závody jsou „s volným pořadím kontrol“, tam je pak jediný rozdíl – kontroly si pospojujete sami na startu fixou, tak jak uznáte za vhodné a především za nejefektivnější :o). Vždycky ale musíte navštívit všechny kontroly, které máte zanešeny v mapě.

Pokud narazíte navíc kontrolu, která nepatří Vaší trati, nic se neděje. Jen Vám nesmí chybět ty správné :o).

Pravidla

Při MTBO se jezdí pouze po cestách. Mimo cesty je jízda zakázána a porušení tohoto pravidla je trestáno diskvalifikací (a je hlídáno pořadateli). Pohyb mimo cesty je povolen, ovšem pouze pěšky s kolem na rameni (dle pravidel min. 20cm nad zemí).

Trať musíte absolvovat se svým kolem, tzn. nikam od něj neodbíháte.

V cíli

Trať je od poslední kontroly (tzv. sběrky, protože je společná všem tratím) do cíle značena. Průchod cílem se zaznamenává oražením cílové jednotky, která vypadá úplně stejně jako ty na kontrolách v lese.

Mapu musíte v cíli do určitého startovního času odevzdávat (aby nedocházelo k podvádění). Ale v tom Vás bude případně instruovat pořadatel a mapu Vám, až přijde čas, zase vrátí.

Ale především si v cíli musíte vyčíst čip - zasunete ho do „vyčítací jednotky“ (opět podobné těm na kontrolách) napojené na počítač a chvíli vyčkáte, než se data vyčtou.  Kde je „vyčítání“ by mělo být v cíli značeno. To jak jste bojovali v lese, jestli máte všechny kontroly a jak dlouho jste trať jeli, se pozná až z vyčtení – dostanete výpis a jste zaneseni do výsledků.

A to je asi tak všechno  – před vyhlášením výsledků můžete posedět, pokecat, probrat trať a po vyhlášení zajít na večírek :o).

 

Pár užitečných odkazů

 

Pokud budete mít nějaké nejasnosti nebo budete potřebovat poradit, stačí se ozvat.

Petr -Meloun- Lukavec
lukavec(zavináč)centrum.cz

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru