MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Testovali jsme bezkontaktní ražení kontrol

O uplynulém víkendu jsme při lyžařském orienťáku v německém Holzhau testovali bezkontaktní systém SPORTident Air+. Přikládám pár postřehů pro ty, co neměli možnost jej vyzkoušet osobně. Ti, co na LOBech byli, mě třeba doplní v komentářích. A zkusím z vlastního pohledu zmínit i výhody / nevýhody pro případné zavádění na MTBO.

Rozměry a čip na zápěstí po předloktí

Hned na startu jsem se stal nevědomky figurantem, a tak máte možnost na fotce vidět, o kolik větší je čip oproti klasickému SI fakáči. V případě biků a pravidla spojení čipu s kolem, se čip vozí nejčastěji připevněný na rámu tak, aby na něj bylo vidět.

Dosah a ražba

V případě LOBařské verze byl dosah cca 60cm od kontroly. Což v případě právě lyžařskejch závodů znamená, že si člověk ušetří spoustu potupnejch momentů, kdy se mu povede zastavit u kontroly až za cenu pádu a tím vytvoření lavoru v její blízkosti (c: Prostě v případě, že na další kontrolu pokračujete ve stejném směru, se u kontrol nebrzdí, stačí máchnout čipem dostatečně blízko stojanu s jednotkou.

Dosah pro MTBO by měl prý být až 6m, což z přiloženého videa znamená, že by se na hodně navštěvovaných kontrolách nemusely tvořit fronty. Nebudou ani vznikat nebezpečné situace, když se třeba někdo otáčí a neví, co se děje za ním, případně když někteří dobržďují do chumlu závodníků z vysokých rychlostí.

Pípá jak kontrola, tak i blikající čip

To, že ražení proběhlo, zaznamenáte pípáním jak jednotky, tak i vašeho čipu. V mém případě ale čip pípal hodně slabě a při vyšší rychlosti nebyl slyšet. Kontrolu ražení ale lze ověřit i opticky, protože v průhledném čipu bliká červená diodka.

Cílová jednotka

Ta měla dosah tuším 3 metry. Takže člověk si může vychutnat opravdu závodnický špurt na lajnu a nemusí brzdit do nuly a skákat přes řídítka nebo se jinak zamotávat do cílové kontroly. Takže bude stačit rozčísnout dav stojící za čárou v nedostatečné vzdálenosti pro dobrždění ostatních do nuly (c:

Debaty bezprostředně po závodě směrem k MTBO

Ihned v cíli jsme nový systém proprali z o-bikerskýho pohledu s MiRym, kterej ten den docela zatáhnul, dojel mě o 8 minut a zvítězil v Elitě.

Napadlo nás, že odpadne výhoda pro ty, kteří při klasické metodě čip+JOJO mají dobrou techniku a umí razit „za jízdy“. Já si ale s odstupem říkám, že na novém systému bude potřeba mít daleko líp mapově připraven odjezd na další kontrolu, tak abych se pohyboval maximálně plynule a tak by to mělo být bližší orienťáku v podobě mapování + fyzička. A já si rád ušetřím stres z toho, že ztratím nepovedeným ražením.

Samozřejmě se předejde kolizím u stojanu, když se ražení omezí pouze na průjezd ve větší vzdálenosti a oční kontrolu, jestli čip bliká. Navíc když se nebude tolik zastavovat, tak člověk ušetří síly, který teď věnuje neustálýmu rozjíždění. Jen tomu MiRymu to trochu nabourá kšeft, protože nebude potřeba dokupovat občasně přetržená JOJA (c: Shodli jsme se na tom, že finišování tímto stylem nemá chybu. Jen ti pořadatelé budou muset víc řešit jak daleko se přistává a vyhánět propálený závodníky ležící těsně za lajnou.

Takže pro sebe jsem si to shrnul, že tomu fandím (c;

Video z MTBO závodu pro představu

http://www.youtube.com/watch?v=PyQsVgS0NH4

| Zobrazeno 3419x | Hardware | Honza -mAk- Svoboda

Komentáře článku

Napsat nový komentář
xOB |
Pocet kontrol
Kolik je pozic v cipu a jak se resi ze behem zavodu projizdim kolem kontrol jine kategorie a neustale je tak zbytecne razim
arnost |

Kapacita je 128 kontrol.


A z logiky systemu ti to bude razit vsechny kontroly okolo kterejch projedes.


Na start cip zapnes v cili vypnes.

Honza -xOB- Urban |
Hmm, takze prujezd shromazdistem dostatecne blizko od cile mne vyradi ze zavodu, hezky :-))
Mirek Kalin |
Vypadá to zajímavě
Podle článku od mAkčuse a zhlédnutého videa to vypadá velmi zajímavě.
Duk |
Cílování
Přijde mi to super, jenom mi teda přijde blbý to cílování, když není asi přesně definovanej ten dosah, lepší by byla fotobuňka, nebo nějáký průjezdní brána.. Ale na kontrolách to bude určitě pokrok :-)
Milan |

je logické, že pořadatel bude směrovat závodníky do cílové brány, teď na LOBech to bylo tak, že byly dvě cílové "brány" (koridory) mezi kterými byla jedna společná cílová jednotka. A při rychlosti dojezdu (průjezdu kolem cílové jednotky) není parametr dosahu podstatný pro přesnost určení času (odhaduju že chyba bude méně než 0,1 s).


Samozřejmě musíš dát pozor abys ses během závodu při průjezdu kolem cíle "nevypnul" ale to lze řešit rozukným vymezením cílového koridoru

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru