MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Tak trochu zaujaté ohlédnutí za prvním ME v MTBO

Jak dopadlo ME asi každý, kdo chtěl vědět, už ví. Je to tu v novinkách a podrobné výsledky jsou na stránkách pořadatelů. Takže budu psát spíš o tom co z výsledků poznat není totiž o tom jak to probíhalo. Asi to bude trochu citově zabarvené, protože jsem plný emocí, zážitků a také nějakého Polského viru, v důsledku čehož jsem plný jakéhosi halucinogenního přípravku co mi ráno předepsala doktorka. Až to ze mě všechno vyprchá, přijde čas na zhodnocení celé repre sezony, ale zatím jsem toho všeho plný. Ale to už jsem přece říkal.

Často si kladu otázku, jestli je opravdu naši národní povahou do všeho šťourat a na všem hledat hlavně chyby, nebo jestli si tak jen dělám alibi, že to ne já, ale my všichni. Každopádně mi to nedá a trochu si šťournu. Výkon pořadatelů ME byl totiž pořadatelský koncert. Bohužel na úrovni posluchačů přípravky pro přijetí do LŠU. Bylo tam pár talentů, pár dobrých nápadů, párkrát to zaskřípalo, ale výsledek je hodně ale opravdu hodně rozpačitý. Tak pěkně popořádku.

Jak je to teda s tím sprintem?

Program začínal závodem ve sprintu, který pořadatelé v bulletinu tu vydávali za mistrovství, tu za vložený závod, někdy dokonce na jednom řádku. Teprve na přímý dotaz zda bude vyhlašován mistr Evropy ve sprintu odpověděli že ne, že se jedná o vložený závod a o první ověření nového formátu na mezinárodní úrovni. Předtím ovšem dokonale zmátli kde koho, včetně Pedrose, který manžele Schafnerovi, vyhlásil mistry Evropy i tady na webu. Co jsem slyšel, tak i závod ve sprintu se neobešel bez komplikací, ale komentovat to nebudu, zažili jsme dost vlastních. Sprintu jsme se nezúčastnili, po poradě celého týmu jsme se shodli, že nemá cenu dávat si čtyři závody ve čtyřech dnech, navíc by kvůli sprintu bylo nutné jet do Polska o den dřív a to pro spoustu lidí nebylo kvůli práci možné.

Program pro náš tým tedy začal modelem ve čtvrtek po příjezdu. Mapa celkem pěkně vytištěná, i když zelená u hustníků byla spíš do modra a na jednom postupu jsem se velmi divil, proč ten rybník za kterým jsem chtěl jet doleva je plný stromů. Jinak ale slušná čitelnost mapy. Horší už to bylo s klasifikací cest – podklad lesa byl písek, a tak byla řada čárek spíš tečkou, a některé úzké lesní pěšinky bych místo tečkované dal klidně plnou. Navzdory tomu že ekvidistance mapy byla 2,5m vrstevnic v lese moc nebylo. Problém volby postupů tak přišel hned o dvě podstatné veličiny – sjízdnost a převýšení. Více méně tedy bylo jasné že to bude o tom najít co nejkratší cestu bez možnosti fikat lesem. Bohužel se stejně fikalo o 106 o tom za chvilku.

Další nové formáty ve světě MTBO

V pátek byl na pořadu ultralong ve formátu oneman relay – tedy hromadný start, a každý muž tři úseky, všichni ostatní dva. Opět premiérový formát pro MTBO. Díky průjezdu shromaždištěm byl i přehled o tom jak na tom kdo je, i když díky farstám, to nebylo tak úplně přehledné. Ale třeba oba Švýcaři se v popředí drželi celou dobu. Další novinkou bylo, že závodníkům mohl na občerstvovačce podávat pití člen realizačního týmu, což si některé týmy vyložili po svém a krom pár bidonů měli sebou taky kompletní dílnu včetně páru náhradních kol atd. Já to celkem chápu – dívat se na kamaráda který přiběhl s druhým defektem, náhradní duši již nemaje – a bezmocně stát je depresivní. Ale podle pravidel je to na disk. Takže jsem večer na TLM (team leader meeting – podařená kratochvíle pro bafíky) v diskusi navrhl s tím něco dělat. Buď se po vzoru XC povolí v pravidlech mechanická depa (tedy úložiště nářadí a matriálu který si závodník může vzít a sám si s ním kolo opravit) a nebo tam musí být rozhodčí který bude kontrolovat dodržování pravidel. Jednoduší a lidštější by bylo povolit depa, ale určitě se někdo stejně jako v případě XC ozve, že už to nebude to pravé hardcore.

V sobotu byl na pořadu dne další nový experimentální formát – závod s migrujícími kontrolami. Bohužel to pořadatelé vydávali za middle a zapomněli na pár věcí – jízdní řád kontrol a pak taky zakreslit všechna umístění té migrující kontroly. Jinak řečeno, na mistrovství Evropy pořadatelé špatně zanesli kontrolu a aby problému nasadili korunu, tak to po dojetí prvních závodníků vyrazili napravit, takže jí ještě v průběhu závodu přesunuli na správné místo. Nejen já jsem čekal, že díky jasnému porušení pravidel, hlavní rozhodčí závod zruší. Celkem mě tedy překvapilo, že se pořadatelé tváří jakoby nic a vesele vyhlašují kdo je mistr Evropy a v které kategorii. Korunu tomu nasadil IOF Advisor, když na TLM dorazil asi o půl hodiny později a s úsměvem na tváři nám sdělil, že sice pořadatelé udělali chybku, ale že nebyl žádný oficiální protest a že už je dvě hodiny po publikování oficiálních výsledků a tak že je všechno fajn a pojďme vyhlašovat. Takže jsem mu trochu pokazil radost konstatování, že jsme neprotestovali, protože hlavní rozhodčí měl závod zrušit i tak. Migrující kontrola totiž poškodila všechny kategorie, až na ženy a M20. Přidalo se pár dalších výprav, jen namátkou : stříbrný z pátku Beat Okle tam nechal víc jak tři minuty.

Pravidla máme na co? Pravidla máme, abychom měli co porušovat...

Ve vzduchu byl problém kontinentálních rozměrů :) Premiérové ME s premiérovým zrušením mezinárodního MTBO závodu pro chybu pořadatelů. Do toho se chtělo málokomu, a tak že o tom rozhodne Jury. Tím pádem se zjistilo, že třetí den závodů žádná není jmenovaná. Tak prý že by tam měl být zástupce posledních pořadatelů, příštích pořadatelů a neutrální země. Díky tomu že šlo o první ME, tak místo posledních pořadatelů padla volba na pořadatele příštího MS a tak jsem se řízením osudu ocitl ve společnosti Itala a Estonce v té právě ustavené jury. Zdálo se mi to divné, když jsem ten „protest“ podal. Ale ta kontrola poškodila všechny a tak asi nebyla země která by byla v tomhle problému neutrální. A tak se hlasovalo – zrušit závod – prohrávám 1:2. Tak teď najít nějaké řešení aby to nebyla totální blamage. Nabízí se kočkopes – vymazat mezičas před a za kontrolou. Nebo nechat vše jak je, s tím že se pořadatel před vyhlášením omluví všem závodníkům. Nakonec 3:0 pro sice nikterak skvělé, ale aspoň nekočkopsoidní řešení. A jednáme dál.

Klasický problém MTBO je „fikání lesem“ někde se nemůže vůbec, někde se můžou louky, my můžeme běhat, Finové a Litevci všude. V Polsku se mohly louky a jinak nic. Bohužel terén a hlavně stavba závodu fikání nejen umožňovali, ale mnohdy k němu vybízeli. Nechte si vyprávět od Hanky, nebo od Ctibora, jak moc se vyplatilo být poctivým a nefikat. Nic například pro Finům, stejně by asi vyhráli, protože jsou prostě dobří, ale story o tom jak si ostré rohy cest najížděli 50m před křižovatkou jako na LOBech mi vyprávělo hned několik lidí, holt jsou na to z domova zvyklý asi. Dalším o čem jury hlasovala tedy byl návrh povolit pro závod štafet jízdu všude. To samozřejmě není jen tak, protože pořadatel to nezakázal jen tak pro nic za nic, ale proto že má nějaká omezení ze zákona, od ochranářů atd. Spíše než o hlasování šlo tedy o nátlak na pořadatele, aby buď změnil stavbu tratí (což samozřejmě den před závodem nejde), nebo zajistil, aby rozhodčí u kontrol nechrápali (nečetli si, nelíbali partnerku) jako během middlu. Pořadatelé nakonec kývli, že když to na ně neprásknem, tak teda jo (asi byli vděčný, že se nezrušil middle) a jury v poměru 2:1 odhlasovala že „zítra se bude fikat všude“. Pořadatelé k tomu přistoupili skutečně jako chlopy a každé výpravě dali malý lísteček se slovy o tom, že v neděli nebudou v lese žádní rozhodčí. Chyběl jen animovaný obrázek mrkajícího oka aby byla konspirace dokonalá.

Doba bronzová pokračuje, ložiska v Polsku výrazně bohatší Skandinávie

V neděli ráno už mi bylo celkem zle, ale na štafety jsem se přesto těšil. I když jsem byl poněkud v očekávání toho jak to vlastně bude, protože pod dojmem všech zážitků jsem vám málem zapomněl říct, že systém předávky a dojezdu a výměny a vůbec všeho vznikal přímo před očima užaslých účastníků TLM. No aspoň jsme do toho mohli kecat a vysvětlit pořadatelů, že systém – předávající přinese mapu vybíhajícímu, je sice dobrý, ale na kole jaksi potřebuje k řízení obvykle obě ruce. Pak se tedy odstartovalo, celkem bez komplikací abych furt jen nenadával. Pak přišla scénka po které jsem společně s baronem Ludwikem Úvalským fon Úvalu u Prahy už neříkal nic a jen sem síral. Přijde ke mě Martin Tišnovský a povídá „zase tam nebyla kontrola, ale byl jsem správně, tak sem jel dál, byla tam taková malá holka, možná místo kontroly“. Za chvilku strašný řev v polštině do mobilního telefonu a v zápětí borec startující do lesa tempem finalisty pěšího MS. Akorát že ti obvykle běhají s chipem, a tenhle měl sebou nevím proč stojan s kontrolou. Nic šťastného na tom sice nevidím, ale pod prsty se mi vkrádá věta o tom, že naštěstí se to tentokrát týkalo jen prvních úseků několika mládežnických štafet, tak sem vám jí sem taky napsal. Pak začali přijíždět chlapy, ženský a další a další junioři a v koridorech najednou vypukl zmatek neskutečný. Nikým neohlášen přijel na předávku Kládin, v závěsu za ním Borek. Tak tak že jsme neminuli předávku. Pro jistotu jsem tedy nahnal do koridoru všechny druhé úseky které jsem viděl (a pak i ty třetí) a v duchu se začal omlouvat. Teď tak činím i veřejně a tímto se omlouvám slovenským pořadatelům MS, které jsem tu před rokem napadal za to, že informovanost na shromaždišti nebyla nic moc a dožadoval se monitorů s on-line výsledky. Opravdu a bez nadsázky se omlouvám, protože v porovnání s Polskem sem byl informacemi od spíkra doslova zavalený.

Pak už jsem přestal resignovaně sírat a začal se s ostatními radovat z medailí které přibývaly a přibývaly a kdybychom sebou vzali ještě jednu W17, tak věřím že by jich bylo 6. Takhle tedy „jen“ pět a k tomu „jen“ bronzových, ale ty uvozovky by chtělo vysázet o 10 bodů větším písmem. Byla to prostě paráda, i když občas byl nejdřív trochu smutek – třeba když Duk do poslední chvíle bojoval s Rusem o stříbro a v poslední zatáčce upadl na mokré trávě. O sportovním chování jisté ruské reprezentantky, vám pak bude na požádání určitě vyprávět jistá česká reprezentantka, já už sem tu napsal negativ až dost ne?

Tak aby to nevyznělo že celé ME bylo blbé. Pořadatelé se snažili, to jim upřít nelze. Chyby které nasekali (zdaleka jsem nepsal o všem bylo by to stereotypní a tak vůbec) se stávají, ovšem ME není oblasťák. Asi jsme opravdu zmlsaní úrovní našeho poháru. Všichni zahraniční závodníci se kterými jsem o tom mluvil se už teď těší příští rok k nám, na pětidenní do Plzně i na MS na Vysočině. Laťka je po letošním MS i ME hodně dole, tak doufám že se organizátoři MS nespokojí jen s jejím přeskočením, ale že jí posunou hodně nahoru. A taky doufám, že budou-li o to stát, tak jim zbytek české bikerské komunity bude ku pomoci. Tímto patetickým závěrem se s vámi loučím a se slovy „ ... zase bude líp“, si du šlehnou další dávku, pak to se mnou asi flákne, tak dobrou noc milé děti.

PS: opravu nevím, jestli jsem omluvu závodníkům za spackaný middle neslyšel proto, že jsem byl zrovna mimo dosah repráků, nebo proto že se žádná nekonala...

| Zobrazeno 5759x | Reprezentace | Jirka -Albert- Vraný
Související články: ME 2006 Polsko

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Alda |
Trate a mapy
Pridal bych neco malo z pohledu zavodnika, protoze takto to vypada, ze to byly vlastne zavody na te mozna nejnizsi urovni. Poradatelske chyby, ktere Albert popsal jsou neomluvitelne a v polsku se proste deji (myslim, ze to nebylo poprve ani naposled). Finum by se to nestalo. Na druhou stranu bych rad pochvalil trate, ktere se mi fakt libily a myslim, ze si v nicem nezadaly s temi na MS ve Finsku. Tereny byly take skvele vybrany a krome stafet byl slusny i tisk a pomerne prijemna byla voduvzdorna uprava mapy (jakysi special papir). Skoda, ze prset zacalo az na stafety, kdy uz jim tento special papir asi dosel a tak jsem v lese nechal kus mapy i se zakresem ... Klasifikace cest byla obstojna, proti te treninkove mape (jak popsal Albert) na vyborne urovni. Z pohledu samotneho zavodu (kdyz zrovna nechybela v lese kontrola....) tedy zavody nadstandardni. Predpokladam, ze ukazku mapy budete moct shlednout v nejakem nasledujicim clanku, fakt to stoji za to.
mAk |
Re: Trate a mapy
no zase tak žhavý to s kvalitou map nebylo, kolečka přes cesty a že v tý hustotě sítě jaká tam byla to fakt vadilo (i díky tomu sem nechtěně šel lesem, protože od kontroly vedla tečka, pak kolečko a pak malej kámen kterej byl ve směru teček a budil dojem že pěšinka normálně pokračuje, bejt fungujících rozhodčí mohli mě disknout). Použitý font kódů kontrol na štafetách, kdy nebyla absolutně možnost rozeznat číslici 5 nebo 6. A dokonce na jedný mapě z ultralongu, nevim jak se jim to povedlo, mám mimo zákresu mé farsty ještě jednu, která jakoby gumovala do bíla vše ostatní, včetně cest. Klasifikace byla opravdu dost jedno, rozhodně se nevyplatilo volit objížděčky a některá tečka vskutku mohla bejt klidně plná a naopak. Nejvíc se mi líbila štafetová možnost fikat lesem, závod nabral okamžittě uplně jinej akčnější rozměr a stal se pro mě asi nejhezčím co sem kdy jel...
mAk |
Re: Re: Trate a mapy
a málem bych zapoměl, že se nás spousta nachytala na odbočky, který v mapě chyběly uplně!!!
Alda |
Re: Re: Trate a mapy
Sak jsem psal "az na stafety". Tam byl tisk fakt priserny. Kody totalne necitelne 5=6=8=9 vsechny cislice stejne. Kravsky tisk - jak ze spatne tiskarny. Tisk trate v horni vrstve je obecne spatny, ale mam pocit, ze je to dle platnych reguli a klice ISOM. S tiskem pod cernou barvu jsme experimentovali uz na Remerx Cupu v Protivanove a vicemene se to setkalo s ohlasy. Mozna se to dostane casem do ofiko klice. Kdyz uz jem vzpomnel tehdejsi experiment, tak zrovna tady v Polsku bych ocenil tehdejsi alternativni barvy pro zastavbu. Myslim, ze by to vyrazne zprehlednilo useky trate v obydlenych castech...
misha |
Pravda je, že souhlasím se Smíškem i Albertem, jehož víc negativní postoj je pravděpodbně způsobený hlavně tím, že si neužil tu hezčí část - v lese. Za ženský musím říct, že tak hodně jako tady mě závod už dlouho nebavil a vzhledem k tomu, že se mě přímo nedotkli problémy na trati - teda až na zmiňovaný ruský bagr, tak kvalita závodu jako takového byla velmi vysoká (mno mě teda ta klasifikace nepřišla tak špatná a pár cestiček od pejskařů navíc se dalo zvládnout podstatně lépe než psi jako takový - při štafetách mě jeden zahnal do bažiny, ale jak se ukázalo nebylo to tak špatné prože jsem vyplavala rovnou u kontroly a nic neobjíždela!). Já už v Polsku na závodech párkrát byla a předvedli výkon přesně ve svém duchu, prostě nepořádají tak často, takže když se zaměří na jednu věc už nezvládnou další. Zvolit lepší tratě a horší zázemí je myslím lepší varianta než opačně!
PS: Vy vidíte ženské mezičasy?
misha |
mezicasy
jo, tak to je trapné, teď už se mi zobrazili! ale long pořád ne?
Alda |
MAPY MIDDLE A ULRA LONG
Najdete na http://www.aldomoro.net/clanky/clanek.php?view=060905
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru