MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

Staňte se IOF MTBO advisorem

18. a 19. října se v Praze na Strahově uskuteční IOF MTBO event advisor clinic - tedy školení mezinárodních rozhodčích. Jestli o téhle licenci alespoň trochu uvažujete, tak blíž už školení určitě nebude...

A jestli zatím neuvažujete, najdete v tomhle článku pár důvodů proč byste třeba měli.

Především si myslím, že na počet aktivních závodníků a špičkových pořadatelů máme jako Česká republika advisorů poměrně málo - slovy dva. Přitom je to další způsob jak reprezentovat naše MTBO v zahraničí. Dobrý advisor může zachránit mnohé a naopak.. Poslední dva roky přinesly řadu příkladů v obou směrech. Takže co je potřeba k tomu se takovým reprezentantem ČR stát?

Základ jsou pořadatelské zkušenosti, minimálně se závody Českého poháru. Protože právě tyto zkušenosti se stavbou tratí, kvalitou map, celkovou organizací závodu a tak dále, jsou tím, co by měl advisor předat pořadatelům. A nejen předat, ale také ohlídat výslednou kvalitu. Licence umožnuje i některé další věci, například být členem jury na mezinárodních závodech.

Pak je pochopitelně potřeba angličtina, protože to je "úřední" jazyk IOF. Není ale potřeba se toho bát, nejde o státní zkoušku, jde o to se domluvit. Pokud zvládnete přečíst mezinárodní pravidla a dáte dohromady souvislou větu, je vaše angličtina dost dobrá pro tuhle pozici.

No a nakonec je potřeba mít čas na to několikrát za rok vyrazit na setkání s pořadateli a samozřejmě na samotný závod. Cestovní náklady hradí IOF a pořadatelé. Advisor investuje "jen" svůj čas.

Zkušenost se závoděním na mezinárodní úrovni se hodí, ale není vyloženě nezbytná. Dobrý závodník nemusí nutně být i dobrý pořadatel a naopak.

Co za to? Můžete pomoci pořadatelům jak domácím (třeba při WRE), tak samozřejmě zahraničním. Můžete samozřejmě získat řadu zkušeností pro svoje vlastní pořádání. Můžete se podívat do zajímavých zemí a poznat je z jiné stránky než běžný turista.

Aktuálně jsou přidělení advisoři pro rok 2015 a pro MS 2016. Takže už světový pohár 2016 může být příležitostí pro někoho z vás.

Oficiální přihlášku je potřeba poslat přes Český Svaz orientačních sportů do 30. září. Pro další informace klidně kontaktujte mě, nebo Zbyňka - Kýtu-  Pospíška.

| přečteno 2239x | Informace | Jirka -Albert- Vraný
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot