MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

Shrnutí juniorské sezóny 2011

Sezóna 2011 je za námi. Pro Juniorskou reprezentaci a Výběr dorostu byla více než úspěšná a tak máte možnost si podrobněji přečíst rekapitulaci toho jakých akcí (soustředění i závodů) se juniorský tým účastnil a jaké medaile si ze světových závodů přivezl.

Úvodní reprezentační sraz, 17.-19.12.2010, Bedřichov

MTBO
Členové juniorské reprezentace před lyžařským objemovým tréninkem v Bedřichově.

Sněhové podmínky nám letos přáli a tak byl za místo úvodního reprezentačního srazu zvolen Bedřichov. Na juniorském programu byl objemový lyžařský trénink, účast na Bedřichovské 5ti hodinovce, předávání informací o nadcházející sezóně (závody, soustředění, nominace, rozpočet..) a volná zábava.

Zátěžové testy, 10.3.2011, CASRI Praha

MTBO
Martin Tišnovský, Martina Lamichová a Vojtěch Ludvík na zátěžových testech v laboratoři CASRI v Praze.

Znalost laktátové křivky (aerobního a anaerobního prahu) je nezbytnou pomůckou pro kvalitní plánovaný trénink a navíc umožňuje meziroční srovnání výkonnosti. Kompletní juniorský tým tak absolvoval opět zátěžové testy v laboratoři CASRI v Praze.

Silniční objemové soustředění, 11.-20.3.2011, Toskánsko (Itálie)

MTBO
Martin Tišnovský při silničním objemovém tréninku v Toskánsku.

Stejně jako loni i letos vyrazil juniorský tým ve spolupráci s tentokrát poměrně rozsáhlou skupinou dalších bajkerů a některými členy dospělého reprezentačního družstva nahánět cyklistické objemové kilometry na jih, tentokrát do Campagnatica (Toskánsko).

Odjezd v pátek 11.3. na noc, 1200km z Prahy na jih, ranní příjezd na místo (rozsáhlý apartmánový komplex Villa Bellaria, Campagnatico), lehká chrupka, lehké rozjetí. V následujících dnech hromady silničních kilometrů, švihy v kopcích i rovinách, deštivo i slunečno, spousty místních kulinářských specialit a kávy a v neděli 20.3. v časných ranních hodinách celodenní návrat zpět.

MTB-O Camp, 6.-10.4.2011, Dánsko

MTBO
Anežka Pařízková, Martin Tišnovský a Martina Lamichová na startu tréninkového závodu MTB-O Campu v Dánsku.

Tradiční jarní tréninkový MTB-O Camp se letos po letech vrátil zpátky na Jutský poloostrov, konkrétně do Skive, a juniorský tým tradičně vyrazil za prvními ostřejšími závodní kilometry na mapě. Letošní MTB-O Camp rovněž o den nabobtnal a možností po zimě se znovu dostat „do mapy“ tak bylo více než dostatek. Ubytování v objektu vojenské posádky ve Skive, 2-3 mapové tréninky denně, regulérní závody i různé mapové hříčky, noční MTBO, kvalitní dánské mapy a neznámé terény…

Open sprint při SP a ČP 15.-17.4.2011, Tapolca (Maďarsko)

MTBO

Příští rok pořádá Juniorské MS Maďarsko v blízkém (českým závodníků dobře známém) Veszprému a juniorský tým proto vyrazil sbírat zkušenosti s místními terény a stavbou trati. V pátek 23.4. se konal úvodní závod Světového poháru 2011 a open závod ve sprintu. Vzhledem k tomu, že české závodníky čekal v sobotu a neděli se SP pohárem souběžně probíhající pohár český, byla to unikátní možnost poprat se s místními tratěmi

Vysokohorské soustředění, Itálie 9.-16.7.2011

V rámci přípravy na JMS se vybraní juniorští závodníci zúčastnili vysokohorského soustředění se seniorským týmem v Italském Livignu.

Mapové soustředění Maďarsko-Slovensko 5.-14.8.2011

MTBO
Kateřina Nováková na trati mapového tréninku ve vinicích u Pezinku.

Protože Juniorskému MS předcházela poměrně dlouhá prázdninová závodní pauza, vyrazil juniorský tým oživit práci s mapou na závody do maďarského Gelse (společné maďarsko-rakouské mistrovství a maďarský pohár), na mapové tréninky do Modry a na závody Slovenského poháru v Bojnicích.

JUNIORSKÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA 2011, 20.-28.8.2011 Vicenza, Veneto (Itálie)

MTBO
Členové juniorské reprezentace při zahajovacím ceremoniálu Juniorského MS 2011 v Itálii (Vicenza).

Čtvrté Juniorské mistrovství světa se konalo spolu se seniorským MS v italské oblasti Veneto v typických terénech italského alpského předhůří. Značně kopcovité, převážně otevřené terény, s řadou vinic a italských městeček při teplotách k 40-ti stupňům ve stínu řádně prověřili fyzickou i psychickou odolnost závodníků. České juniorské výpravě v počtu 4W+4M se i přes ostrou konkurenci podařilo obhájit loňský úctyhodný počet sedmi medailí a pokračovat tak v sérii medailových JMS z předchozích let. Na juniorské mistrovství světa se podařilo nominovat i třem dorostencům – v juniorech Kryštofu Bogarovi a Tomáši Staňkovi a v juniorkách Evě Haltofové. Výsledkově především první jmenovaný rozhodně nezapadl, přestože ho na letošním JMS pronásledovali technické potíže. Ziskem dvou zlatých medailí se tak stal pravděpodobně historicky nejmladším juniorským mistrem světa vůbec a to rovnou dvojnásobným (middle a sprint). Excelentní výsledky předváděla rovněž Marie Březinová ziskem rovnou třech bronzových (long, middle a štafety), ale i další individuální medailoví závodníci - Vojtěch Ludvík stříbrný na middlu a Martin Tišnovský se stříbrnou ze sprintu. V neposlední řadě odvedla kvalitní výkon i štafeta juniorek ve složení Martina Lamichová, Marie Březinová a Magdalena Seifertová.

Long 23.8.

Fyzicky a psychicky značně náročný závod v extrémním vedru a se značným převýšením v prostoru Marostica/Basano a s cílem přímo v historickém centru města Basano del Grappa. Převážně otevřený, horský terén se závěrem trati vedoucím historickými uličkami města.

Marii Březinové teploty ke 40-ti stupňům ve stínu žádné zásadnější problémy nedělaly, prokázala obdivuhodnou psychickou odolnost, odvedla precizní výkon a získala tak svůj první bronz z letošního Juniorského mistrovství světa, když ji porazila pouze dvojice Rusek. Na velké pódium ji doprovodila další z českých juniorek pátá Magdalena Seifertová.

Kryštof Bogar i Vojtěch Ludvík bohužel opakovaně prorazili a připravili se tak o možnost bojovat o medaile. Martin Tišnovský a Tomáš Staněk přestože velmi obtížně snášeli vedro, odvedli poměrně kvalitní výkony.

Ziskem medaile z úvodního longu se nám tak zásluhou Marie Březinové podařilo úspěšně vkročit do Juniorského mistrovství světa hned prvním finálovým závodem.

Middle 25.8.

MTBO
Kompletní medailová sbírka z middlu na Juniorském MS v italském Pozzolo di Villaga (Marie Březinová bronz, Kryštof Bogar zlato a Vojtěch Ludvík stříbro).

Middle byl uspořádán v terénech v okolí obce Pozzolo di Villaga s cílovou arénou přímo v obci. Tratě vedli opět převážně otevřeným terénem s řadou vinic a relativně dlouhým asfaltovým úsekem a vzhledem k extrémně vysokým teplotám byl opět i tento závod velmi náročný.

Marie Březinová odvedla opět kvalitní a vyrovnaný výkon a přidala tak do své medailové sbírky další bronzovou.

Kryštof Bogar a Vojtěch Ludvík tentokrát nezaváhali a jejich zásluhou získala Česká republika v juniorech double ziskem zlaté i stříbrné medaile. Middle se tak stal pro český juniorský tým historicky nejúspěšnějším závodem a získali jsme v něm kompletní medailovou sbírku (zlato-stříbro-bronz). Vojtěch Ludvík rozhodl o své stříbrné medaili s náskokem pouhých 3 vteřin až na cílovém dojezdu po té, co ještě na poslední kontrole ztrácel 1 vteřinu na následně bronzového Fina Kaskinena Kare.

Štafety 26.8.

Centrum závodu (start, cíl, předávka, divácký úsek) byly situovány na náměstí historického města Alonte. Tratě opět převážně v otevřeném terénu a vinicích s diváckým úsekem městskými uličkami. Teploty opět atakovaly hranici 40-ti stupňů ve stínu.

Štafetu juniorek rozjela velice slušně Martina Lamichová s minimální ztrátou na vedoucí tandem Rusko-Finsko. Vedoucí dvojice Rusko-Finsko jela v podstatě celý závod v kontaktu. Naše juniorky s přehledem kontrolovaly 3.místo se vzrůstajícím náskokem na čtvrté v pořadí Dánky.

Štafetu juniorů rozjížděl Vojtěch Ludvík, kterému se bohužel na trati nevyhnuly problémy s mapou a předával tak se ztrátou na 9. místě. Martin Tišnovský odvedl na druhém úseku precizní výkon a vytáhl štafetu na šesté místo a vše nasvědčovalo závěrečnému ataku Kryštofa Bogara na posledním úseku. Kryštof Bogar zabojoval, dojel na trati tou dobou na 3. místě jedoucí Finsko, pak měl bohužel defekt (shrnutou bezdušovou vložku v ráfku) a propadl se zpět na 6. místo (v redukovaném pořadí).

Sprint 27.8.

Sprint byl pro český juniorský tým dalším velice úspěšným závodem. Trať sprintu vedla přímo městečkem Sossano a přilehlými vinicemi se startovní a cílovou arénou na místním velodromu.

Excelentní výkony odvedli junioři, když i v dalším individuálním závodě předvedli double a zcela deklasovali konkurenci opět ziskem zlata (Kryštof Bogar) i stříbra (Martin Tišnovský). Skvěle si vedly i juniorky dvěma umístěními na velkém pódiu (5.Magdalena Seifertová, 6.Marie Březinová).

Polský juniorský tým byl kompletně celý diskvalifikován už před startem pro vstup do embargovaného prostoru den před závodem.

Přehled výsledků JMS:

Juniořilongmiddleštafetysprint
Kryštof Bogardisk161
Vojtěch Ludvíkdisk2610
Martin Tišnovský11962
Tomáš Staněk1317 14
Juniorkylongmiddleštafetysprint
Marie Březinová3336
Magdalena Seifertová51135
Martina Lamichová1210315
Eva Haltofová1523 14

Evropský pohár dorostu 2011, 17.-24.9.2011 Leningrad Region (Rusko)

Evropský pohár hostil tentokrát spolu se seniorským Mistrovstvím Evropy ruský St.Peterburg, přesněji městečko Roshchino 150km severněji. Pro dorostence (2W+1M) je Evropský pohár již tradičně vrcholem sezóny.

Původní 4-členný dorostenecký tým pro Evropský pohár byl na poslední chvíli zredukován pouze na 3 členy poté, co dorostenec Kryštof Bogar nahradil v seniorském týmu nemocného Jana Svobodu. Přestože ještě stále v dorosteneckém věku, při svém premiérovém startu na oficiálním Mistrovství Evropy si v elitní kategorii vedl naprosto excelentně a zcela bez respektu porážel soupeře i z řad české dospělé reprezentace. O jeho kvalitách více než vypovídá 6.místo (a tedy umístění na velkém pódiu) na longu či nejrychlejší čas nejen na 1.úseku seniorské štafety, ale nejrychlejší úsek absolutně. Je nutno připomenout, že zde jde o srovnávání sedmnáctiletého českého dorostence s mistry světa v elitní kategorii (Knudsen, Saarela, Foliforov) !!

Česká republika s pouhými třemi účastníky si z Evropského poháru v Rusku odváží 5 zlatých medailí (ze 7 možných), 3 stříbrné a 1 bronzovou. Přestože Evropského poháru dorostu se účastnila i řada dalších zemí na medailové umístění kromě zástupců České republiky a Ruska nikdo jiný nedosáhl.

Zcela bezkonkurenční bylo vystoupení Kateřiny Novákové, která si ze svých prvních závodů světové úrovně odváží medaili z každého ze závodů a to s výjimkou longu (ze kterého má stříbro) vždy zlatou – 3x zlato, 1x stříbro.

Ani naši další dva dorostenci rozhodně nezklamali a neodjíždějí s prázdnou – Eva Haltofová stříbro a zlato a Tomáš Staněk bronz a zlato.

Konkurenci naši dorostenci nenalezli ani v závodě smíšených štafet, kdy obsadili první dvě místa v neredukovaném pořadí.

Sprint 19.9.

MTBO
Kateřina Nováková po startu sprintu Evropského poháru v ruském Vyborgu.

Zatímco úvodní sprint v seniorských kategoriích se odehrával převážně v ulicích historického přístavního města Vyborg (se startovní arénou v místní vojenské pevnosti) pro dorostenecké kategorie zvolili pořadatele rozsáhlý lesopark s velmi hustou sítí cest. Jednalo se tak o velmi rychlou (zpevněné a rychlé lesní cesty a cestičky), extrémně krátkou a na mapovou techniku poměrně náročnou trať s cílem na atletickém stadionu.

Klidný a mapově precizní výkon bez větších zaváhání odvedla Kateřina Nováková a svoji první zlatou medailí ze sprintu zahájila své zlaté tažení letošním Evropským pohárem dorostu. Tomáš Staněk, přestože se na trati několika drobných zaváhání dopustil, prokázal svojí jednoznačnou fyzickou převahu nad soupeři a skončil bronzový. Eva Haltofová se bohužel s rychlou sprintovou mapou nedokázala srovnat a skončila až na 9. místě.

Ziskem po jedné medaili v obou dorosteneckých kategoriích v úvodním sprintu se nám podařilo úspěšně vkročit do Evropského poháru dorostu hned prvním závodem.

Problémy s neprobuzenými kontrolami či neuzavřenou dopravou ve Vyborgu se naštěstí (na rozdíl od elitních kategorií) dorostencům vyhnuly.

Middle 20.9.

MTBO
Tomáš Staněk na sběrné kontrole middlu na Evropském poháru v Rusku (Roshchino).

Middle byl uspořádán v lesích přímo v okolí Roshchina a tratě byly v dorosteneckých kategoriích opět velmi krátké. Závod probíhal částečně v čistě lesních terénech, částečně příměstském lese na písčitém, přesto extrémně podmáčeném povrchu. Z důvodu silného souvislého deště a nízkých teplot byla poměrně fyzicky a technicky náročná. Řada závodníku (i z elitních kategorií) se dopouštěla chyb z důvodu promáčené a potrhané mapy, která nebyla vodovzdorně upravena, což vzhledem k silnému dešti a častým průjezdům až půl metru hlubokými kalužemi působilo problémy.

Kateřina Nováková odvedla opět mapově precizní výkon, vedení se ujala hned na první kontrole a držela ho až do cíle a ke zlaté medaili ze sprintu tak přidala druhou zlatou i z middlu. Na druhém místě ji se ztrátou pouhých 19ti vteřin jistila druhá z našich dorostenek Eva Haltofová. Tomáš Staněk, vedl ještě na 9. kontrole (z 11ti) o celou jednu minutu, poté bohužel udělal kvůli rozmáčené mapě tříminutovou chybu a připravil se tak o medaili.

Smíšené americké štafety 22.9.

Na čtvrtek pořadatelé Evropského poháru připravili test nového formátu štafet v MTBO – smíšené dvojčlenné štafety, kdy se členové dvojice postupně střídají na čtyřech úsecích. V tomto případě se jednalo v podstatě o čtyř-úsekový supersprint v prostorách Event Centra (hotelové objekty, parkové prostory mezi nimi a přilehlý les) na mapách velkých měřítek (1:5000 a 1:2500), tedy extrémně rychlý farstovaný závod s hromadným startem.

Obě z našich dorosteneckých dvojic se ujaly vedení hned po startu závodu a již ho nepustily. I všechny jednotlivé mezičasy všech našich úseků jsou jednoznačně nejrychlejší a čeští dorostenci tak v tomto závodě v podstatě neměli nekonkurenci. První místo tak obsadila naše dvojice Kryštof Bogar-Kateřina Nováková a z druhého místa je jistila druhá naše dvojice Tomáš Staněk-Eva Haltofová. Vzhledem k tomu, že se jednalo o štafetový závod, bylo vyhlášeno pouze redukované pořadí a odvážíme si tak z tohoto premiérového formátu pouze zlatou.

Long 23.9.

Long s hromadným startem a systémem one-man-relay byl situován do národního parku v blízkosti Zelenogorsku, kde na dorostence čekala trať s minimem voleb, v lesním jen velmi mírně zvlněném terénu a opět na písčitém a silně podmáčeném povrchu z důvodu velmi silného deště a velmi nízkých teplot. A přestože se jednalo o long, trať byla i v tomto závodě krátká a pořadatelům se tak nepodařilo ani tentokrát v juniorských kategoriích dodržet předpokládané časy vítězů.

Tomáši Staňkovi závod s hromadným startem sedl, na trati se vyvaroval chyb a uplatnil tak svoji jednoznačnou fyzickou převahu a získal svou druhou, tentokrát zlatou medaili. Kateřina Nováková nalezla v tomto závěrečném závodě Evropského poháru poprvé přemožitelku a po třech zlatých medailích vybojovala tentokrát stříbrnou. Její přemožitelkou byla k naší radosti naše závodnice Eva Haltofová, která tak ke stříbrné z middlu přidala tentokrát zlatou medaili.

Přehled výsledků EPD:

Dorostencisprintmiddlemixt relaylong
Tomáš Staněk3521
Dorostenkysprintmiddlemixt relaylong
Kateřina Nováková1112
Eva Haltofová9221

Závěrem

Myslím, že sezónu 2011 lze bez nadsázky označit za velice úspěšnou. Pro sezónu příští řada juniorských reprezentantů z důvodu věku tým opouští, přibíráme nováčky (i když bohužel zdaleka ne tolik kolik by bylo žádoucí), plán přípravy na příští rok je připraven a uvidíme se na Úvodním reprezentačním srazu.

Děkuji všem reprezentantům za odvedené výkony a věřím, že i v sezóně 2012 se nám podaří nasazenou laťku udržet.

| přečteno 3722x | Reprezentace | Petr -Meloun- Lukavec
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot