MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Notice: Undefined index: source in /home/users/mtbocz/mtbo.cz/web/_modules/articles.php on line 666

Rozhovor s Jardou Ryglem, legendou MTBO

detail
Jaryn

Jarda Rygl, v oblasti MTBO legenda nejlegendovatější, už asi 15 let patří k absolutní české i světové špičce, má hafo medailí z Mistrovství světa, vyhrál celkově Světový pohár, je několikanásobným mistrem republiky, je člověk, o kterém i ortodoxní bajkeři říkaj, že na kole vypadá fakt dobře.

Občas se mu postaví, pardon, občas se postaví na start bajkového maratonu, na tom by nebylo nic divného, občas na start silničního závodu, ovšem informace o tom, že byl druhý na MČR Masters třicátníků ve svém teprve druhém startu v cyklokrosu zaskočila i mě.

Tak jsem si s ním domluvil rozhovor a vzhledem k tomu, že jsem ho dvakrát osobně dekoroval trikotem mistra republiky v MTBO, tak si nedovolil mě poslat do řiti.

1) Jaryne, to už se fakt tak nudíš, žes na podzim zkusil cyklokros??

Krosový kolo jsem si postavil asi před třema rokama kvůli tomu, že když už mě na jaře lezla silnice na zimáku krkem a v lese bylo ještě bláto, dalo se na tom jezdit i po lesních rozbitejch asfaltkách, na silnici i po lese. Začalo mě to kolo fakt bavit, jede rychle, musíš si s tím hrát – v lese ti to nic neodpustí a supr se na tom cvičí technika. Loni jsem si jeden cyklokros zkusil a letos jsem si řekl, že to pojedu navážno. Dokonce jsem si kvůli tomu poprvé v životě pořídil cyklistickou licenci.

2) Je to vratký, nemá to pořádný brzdy, je velkej rozdíl mezi krosem a MTB?

Vratký to trochu je, ale mě to brzdí docela slušně, rozdíl je ale v pilotáži. Jak už jsem říkal, nic to neodpustí, vidla nepruží, gumy to má tenký...

3) Běháš i závody v orientačním běhu, takže běh by ti potíže činit neměl, ale jaké to je furt naskakovat, seskakovat, běžet, jet na kole? Tohle není článek pro odborníky, ber to tak, že odpovídáš i lidem, kterým se cyklokros líbí, ale nikdy by si na to třeba netroufli??

Mno orienťák už tak tři roky neběhám, ale běhání při cyklokrosu mi nevadí, o tom by mohl vyprávět soupeř, kterého jsem na mistráku v posledním výběhu odsunul na 3. flek. Já si při běhu srovnám záda, zapojím trochu jiný svaly, takže i víc běhám úseky který jsou na hraně běhu a jízdy. Jsem na to i zvyklej z MTBO, úseky který se na kole blíží rychlosti běhu skoro všechny běhám. Seskakování mi jde dobře, ale naskakování budu muset k tý eleganci ještě pilovat.

4) Vždy jsem považoval cyklokros za nejtěžší sport, musí bejt šílený jet hodinu na pokraji hození šavle, ne?

Vždycky jsem měl radši delší akce, nedělá mi moc dobře to od startu hned napálit. Masters jezdí na 40 min, takže se to dá vydržet i na hraně šavle. Přesto jsem byl ale po vyjetí sporttestru docela překvapenej, skoro celej závod nad anaerobním prahem, místama maximálka. Na to nejsem z MTBO moc zvyklej, i když i tam máme takhle krátký závody, ale tam ti musí zbejt ještě nějakej kyslík pro mozek.

5) Dva starty a dvě druhá místa, tos fakt myslel tak vysoko?

Jak jsem to loni zkoušel v open a viděl pak v akci masters, tak jsem si říkal, že by to letos na bednu mohlo stačit. Červenomodrobílej mistrovskej dres byla trochu motivace. Je fakt, že jsem letos na podzim jezdil na krosce i nějaký ty intervaly.

6) Dá se během závodu třeba něco vypít, nebo prostě musíš vydržet?

Na krosce se košíky na bidony nevozej a s camelem jsem tam taky nikoho neviděl...

7) Už sis při naskakování někdy s prominutím přised koule?

Na to si dávám bacha, ještě je budu potřebovat.

8) Znamená tato změna, že český MTBO pomalu přichází o svou stálici, nebo je to jen příprava na letošní MS v Čechách???

Krosaři můžou bejt klidný, MTBO je číslo 1.

9) Trošku otázka na tělo, dříve jsi i přes svoji výkonnost nechyběl na žádném večírku a přesto jsi druhý den většinou vyhrál. Dnes už jsi klidnější. Je to otázka větší zodpovědnosti nebo už přeci jen nelze tolik plýtvat silama?

Dříve přes svoji výkonnost nechyběli ani soupeři, takže síly byly vyrovnány. Noví Pekičové, Burdové atd. sú není. Přeci jen už nejde tolik plýtvat silami, ale když to sedne tak podle toho vypadaj i výsledky, viz MČR MTBO v Dolním Bouzově.

10) Jak jsi na tom po tolika letech na kole s erekcí?

Děkuji za optání, stojí to za to.

11) Jsi bývalý elitní závodník v orientačním běhu, bývalý reprezentant v lyžařském orientačním běhu, současná špička v MTBO, máš ještě nějaký tajný sportovní sen???

Kdysi jsem chtěl uběhnout maratón a udělat Železňáka, ale dneska bych to asi neuběh, Vasák ale jednou dám. A to zlato z MS MTBO furt chybí...

12) Už Tě nebudu dál trápit, ale byl jsi vloni jedním z mála českých sportovců, kteří se věnují orientačnímu sportu, který absolvoval Dolomittenmanna, jaký to je pocit stát na startu s desítkami mistrů světa z různých sportovních odvětví???

No tak Dolomit je kapitola sama pro sebe. Úžasná atmosféra, všude samí mistři svého oboru, kamery, vrtulníci, čumilové..., celý městečko tím žije. Bajková část, ostatní nemůžu hodnotit (i když jak se běhá do kopce bych si ještě vzpomněl), je přestože jsem si to vůbec nemyslel hodně tvrdá. Start, 10 min na rozjetí kule čtyřicítkou pod kopec, pak 10 min neseš kolo na zádech, pak hodinu jedeš na 32/ 32-28-26 v maximálce po široký šotolince, občas tě mine nějakej mistr, kterej nejde zahákovat a posledních 5 min zase neseš kolo na zádech, nahoře na to skočíš, zamíříš na červenočernou sjezdovku, než se celej rozklepaném trefíš do SPDéček, tak ti to nakope prdel, sem si myslel, že sjezdovat docela umím, po 15 minutách dole pofoukáš červený kotouče a seš doma.

Děkuji za odpovědi
Pro server www.bikebase.cz se ptal Vláďa -Báža- Lepšík

: http://www.bikebase.cz

| Zobrazeno 5526x | Bikeři a bikerky | Vláďa -Báža- Lepšík

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Meloun |
Jo pěknej kluk, na tom kole mu to fakt jako sluší, to se musí nechat :o)
Tepna |
To: Jaryn Držím palce, abys tu sbírku medailí z MS doplnil letos v domácích terénech. A jakto, že jsem Tě neviděl v sobotu na cyklokrosu v Č. Líp? Tam se běhalo celkem dost - to by Ti sedlo. To Meloun: Pozdravuje Tě Verča, Jitka a ostatní baby, které jsou okouzlil na O-Gala:-)
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru