MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

První medaile z MS doma! Úspěšný Mass start zahájil vystoupení Čechů na MS ve Finsku

Česká reprezentace má za sebou úspěšný první den šampionátu. Jiří Hradil vybojoval po těsném finiši stříbrnou medaili, Martina Tichovská bere bronz. Juniorka Lucie Nedomlelová si dojela pro stříbro, Sofie Stránská obsadila 4. místo a junioři Matěj Tuma a Richard Wohanka si rozebrali 5. a 6. místo.

Závod s hromadným startem využil terén hned vedle olympijské vesnice, která je centrem celého mistrovství. Oproti modelu z předchozího dne byl podklad velmi rychlý, cesty na mapě byly přehlednější a většinou dobře sjízdné. Rozhodovala tak hlavně fyzická připravenost.

Martinka bronzová

Trať žen měla 26 km a 26 kontrol, v čase 1:08:09 ji bezkonkurenčně ovládla ruská reprezentantka startující pod neutrální vlajkou Světlana Foliforova a dojela si pro vítězství s náskokem 1:21 min. Martinu Tichovskou od stříbrné medaile dělily pouhé 4s. Na poslední výměně mapy byla v první skupince společně se dvěma finskými závodnicemi. Volba na jednu z posledních kontrol ji připravila o rychlost a několik vteřin, které už nedokázala stáhnout. Finka Mervi Pesu kontrolu projela, zatímco Martina s Marikou Hara ke kontrole přebíhaly. S Marikou Hara Martina najížděla do cílové rovinky a lepší spurt ji přinesl bronzovou medaili.

Veronika Kubínová dnes neměla svůj den a více špatných voleb ji nakonec stačilo jen na 7. místo s odstupem 2:44 min. Kateřina Nováková obsadila 23. místo se ztrátou 7:45 min po diskvalifikaci finské závodnice Antonie Hagy, která hned cestou na druhou kontrolu projela zakázaným prostorem. Romana Kubínová při své premiéře vybojovala 30. pozici se ztrátou 10:33 min a Vendula Musilová, které se závod nepovedl, 34. místo se ztrátou 13:47 min.

Volby postupů komplikovalo velké množství zakázaných prostorů, na což doplatila např. již zmíněná Haga. Přestože se smí jezdit i mimo cesty, řidší síť cest zamotávala hlavu při rozhodování mezi "objížděčkou" a nejistým průjezdem/průběhem lesem. Dánská závodnice Camilla Soegaard takto "uvízla" při volbě z K18, kde se jí nedařilo podrostem dostat na cestu. Volbu na jednu z kontrol v motýlku znepříjemnila i poměrně hluboká téměř neprůjezdná bažina, která nebyla z mapy zřejmá. Přestože se přes ni mohl zdát postup jako lepší, nevyplatil se.

Spurt o zlato v mužích

Zlatou medaili z mužského závodu vybojoval na trati dlouhé 30 km s 30 kontrolami domácí Samuel Pokala v čase 1:06:33, pro kterého je to první zlatá medaile z Mistrovství světa. Jiří Hradil posledních několik kontrol Fina dotahoval až k těsnému kontaktu. Přestože cílový spurt nakonec Hradil prohrál, může se radovat ze stříbrné medaile a čistého závodu. Na třetím místě s odstupem 23s skončil Anton Foliforov, ruský závodník startující pod neutrální vlajkou.

Do první desítky se ještě vešel Vojtěch Ludvík, který se ztrátou 1:31 min skončil na 9. místě. Kryštof Bogar, který na posledním šampionátu v této disciplíně skončil stříbrný, nebyl se závodem spokojený. Po čistém závodě dojel na 14. místě, se ztrátou 2:19 min, omezovala ho hlavně nižší fyzická připravenost. Premiérový závod v elitní kategorii pro Jana Haška nedopadl špatně a v nabité konkurenci obsadil po mapových chybách 24. místo se ztrátou 3:31 min. Tomáš Kamaryt, který je na světové akci zcela poprvé, vybojoval 37. místo a Lukáš Chmelař 39. místo. Závod se nepovedl vítězi nominačního závodu Radku Lacigovi, který bere 48. místo.

Dramatický finish juniorek

V mladší kategorii se favority ani vítěze nikdo neodvažoval tipovat. V juniorkách si po téměř hodině na trati jela pro suverénní vítězství Lucie Nedomlelová. Na postupu na sběrku ale vzala dřívější slepou odbočku, kde ji od správné cesty dělil zakázaný prostor a privát. Když si svou chybu uvědomila, musela se vracet. Svůj náskok tak ztratila a pro vítězství si, na trati dlouhé 20 km, dojela domácí Kaarina Nurminen v čase 1:00:40. Závod prostě končí až v cíli. I tak je to pro Lucii úspěšný vstup do mistrovství. Naše historicky nejmladší účastnice juniorského mistrovství světa Sofie Stránská jednoznačně ukázala, že je s ní potřeba počítat a dojela na 4. místě se ztrátou 3:50 min. Zuzana Štreglová v závodě ztratila kontakt s balíkem a v sólo jízdě již neudržela tempo, obsadila tak 23. pozici se ztrátou 12:22 min.

Junioři berou velkou bednu

Na juniory si finští pořadatelé připravili trať dlouhou 25 km, kterou v čase 58:59 min vyhrál s náskokem téměř dvou minut Dán Morten Jorgensen. Druhé místo bral Francouz Albin Joly Demaret a třetí se ztrátou 2:19 min skončil Rus Yaroslav Shvedov. Naši junioři si v cílové spurtu rozebrali 5. a 6. místo. Rychlejší byl nakonec Matěj Tuma před Richardem Wohankou. Adam Černík skončil 23. se ztrátou 10:35 min.

Výsledky, trac-tracy a více k vidění tady.

V neděli je na programu sprint ve městě Seinäjoki a okolí. Veškeré potřebné podklady k fandění najdete na www.wmtboc2021.com