MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Před bizonem, za bizonem, vedla tlustá tečkovaná...

Motto: Děti, vy tady lese taky hledáte ty Pokémony? Ne babi, my hledáme lampiony;-)


Před polovinou letošního osmého měsíce se magické síly spojily měrou nebývalou a přilákaly několik tisíc Zasvěcených do okolí tajemného místa zvaného Ďáblova prdel. Sixnumbers, Česká Kanada, MTBO Kids Camp. Tohle všechno během deseti dnů a na prostoru, který se dá snadno obhlédnout i krátkozrakým okem z věže hradu Landštejna. Pidikemp pro pidilidi byl svým obsazením sice nejmenší, ale velmi významnou událostí pro MTBO.

Škola v Nové Bystřici se stala na týden základnou prvního ryze dětského MTBO kempu v novodobé historii. Není to škola jen tak obyčejná, budova je noblesní a zvenčí si ji mnohý turista splete se zámkem, který stojí o kousek dále naopak poněkud zanedbaný. My jsme se svolením pana školníka obsadili tělocvičnu, nářaďovnu, dvě šatny, dlouhou chodbu, sociálky a obě elektrické zásuvky :o)

Po vybudování improvizované snídaňové kuchyně, jídelny, servisní dílny, serverovny a DTP pracoviště jsme zjistili, že prostoru zbyde dost na spaní i na tělocvičné radovánky. Hlavní program se pochopitelně odehrával venku, ale každodenní ranní florbalová rozcvička i večerní badmintonové mače nevyžadovaly žádné velké přemísťování spacích brlohů.
Teplá jídla ve výborné kvalitě pro nás zajistila asi nejlepší místní restaurace Na Bojišti, na oplátku jsme hospodu a okolí zmapovali do naší tréninkové mapy.

Účastníci kempu byli v rozmezí ročníků narození 2001-2007, takže jsme měli možnost si vyzkoušet připravené tréninkové bloky na všech možných úrovních dovedností a fyzických schopností. Na fyzicky náročnější úseky jsme se dělili do skupin dle výkonnosti, naopak technické bloky absolvovali všichni pohromadě. Mapové tréninky jsme připravovali individuálně vždy malinko těžší než je obvyklé v závodech pro danou kategorii. Přesto nikdo na postupu živého bizona nepotkal... Sice se občas někdo v lese ztratil, ale zase se našel, takže vyhledávací drony mohly zůstat na základně :-)

Program jsme měli docela pestrý, vyzkoušeli jsme několik aktivit s nácvikem potřebných speciálních závodních dovedností (ražení, minimalizace prostojů na kontrolách, otočky na vracečkách, překonávání překážek, opravy defektů, noční MTBO...) a pochopitelně se dostalo i na nějaký rychlostní a vytrvalostní trénink. I když nebylo extra vedro, jednou jsme se i vykoupali, dokonce v zahraničních vodách;-)
Uprostřed týdne se nám podařilo domluvit návštěvu exkluzivních MTBO expertů Marušky Březinové a Tomáše Kamaryta, kteří si odskočili z Landštejna prozradit pár svých triků naší mládeži. I když to bylo zorganizované poměrně narychlo, u dětí měla tahle akce velký ohlas, obzvlášť improvizovaný závod v rychlosti ražení na krátkém okruhu. Dokumentaci lze shlédnout ve fotogalerii.

Na kempu jsme mimo jiné zjistili, že naši mladí orienťáci jsou nadaní i v jiných oblastech než je čtení mapy, takže někteří během kempu zvládli řídit lokomotivu, založit MTBO TV a natáčet videoklipy, krmit koně, zorganizovat turnaj v badmintonu nebo dávat lekce rakouského (!) jazyka.

Bezprostřední ohlasy po kempu jsou veskrze pozitivní, přesto víme, že do příštích let máme na čem pracovat. A také jsme velmi zvědaví, jak úspěšní budou absolventi kempu v dalších závodech ČP MTBO. Nějaké talenty jsme tam určitě našli ;-)

Každopádně poděkování patří všem účastníkům za podíl na skvělé atmosféře celé akce a všem, kteří nám s uspořádáním jakkoli pomohli. České průmyslové zdravotní pojišťovně za sponzorské reflexy na nočák a pěkné odměny pro děti.
Děkujeme rovněž oddílům TBM, ZUP, SJH a pořadateli Sixů za poskytnutí map, které jsme bezezbytku využili. Sprintovou mapu okolí naší základny, kterou na místě vyrobil Karel, můžeme po dohodě zájemcům poskytnout.

V našich hlavách jsou už nějaké vize na příští rok. Určitě by nám pomohla i jakákoli informace od (rodičů) zúčastněných i potenciálních účastníků, kam a jak tyhle aktivity směrovat.

Fotogalerie (+ video) z MTBO Kids Campu 2016

| Zobrazeno 4184x | Trénink | Pavel Štáfek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Jitka Kovářová |
Super akce

Komentář ráda přidám, ne jen proto, že chvály není nikdy dost, ale ještě pár pozitiv doplním - podle synova vyprávění (s vyprávěním zážitků bývá stejně sdílný jako kterýkoliv jiný adolescent, nicméně tentokrát opravdu povídal i bez křížového výslechu) se děckám dostalo kromě nesporně hodnotného sportovního tréninku i lekcí z údržby kola, samostatnosti (dneska dost vzácnost - navíc všichni bez újmy přežili) a podle všeho se jim podařilo vytvořit dobrou pidi-partu - předpoklad dalšího setrvání u sportu.


SMS teamu moc děkuji, doufám, že se akce ujme, výsledky se jistě dříve či později dostaví. Další takovou akci uvítám a syn jistě také.


MTBO Zdar! :-)

Kýta |
Poděkování

Podle článku a fotografií se vše vydařilo. Díky moc všem pořadatelům především Pavlovi.


PS: Doufám, že vydržíš a příští rok to zopakuješ.

Jindra Dohnalová Vostrá |
Dííík :)

Jsem nadšená, že se klukům tento MTBO camp podařilo zorganizovat. Byl to super nápad a podle reakcí Františka a podle toho, co jsem viděla na vlastní oči se jim to nesmírně povedlo. Ubytování, jídlo, mapy, servis a hlavně přátelské a současně autoritativní vedení.....no prostě prííííma. Budu ráda, pokud se do podobné/ných akcí vrhnou znova a jsem ochotna, vám kluci, pomoci.


Tož tedy Dík i za Františka.


Jindra

Jindra Dohnalová Vostrá |
Dííík :)

Jsem nadšená, že se klukům tento MTBO camp podařilo zorganizovat. Byl to super nápad a podle reakcí Františka a podle toho, co jsem viděla na vlastní oči se jim to nesmírně povedlo. Ubytování, jídlo, mapy, servis a hlavně přátelské a současně autoritativní vedení.....no prostě prííííma. Budu ráda, pokud se do podobné/ných akcí vrhnou znova a jsem ochotna, vám kluci, pomoci.


Tož tedy Dík i za Františka.


Jindra

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru