MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

Názor na víkendový trojzávod

Tento článek je reakcí na uplynulý víkend, kdy Pell’s Brno uspořádal „trojmistrovství“ v MTBO. O tom, že závod zanechal v účastnících hluboké zážitky a emoce, bohužel spíše negativní, svědčí živá diskuse, která se na téma závodů rozpoutala na webu (k tomuto okamžiku již 31 příspěvků). Původně jsem chtěl také přispět do diskuse, ale nějak se mi to natáhlo, tak to zveřejňuji jako samostatný článek.

Úvodem chci říct podstatné: kdo nic nedělá, nic nezkazí. Pořádat jakékoliv závody není jednoduché a bez pořadatelů, bychom si MTBO moc neužili. Takže Pell's patří dík za to, že závody vůbec pořádají. Druhá věc je ta, že závodník platí startovné a za to také očekává protislužbu v podobě pěkných závodů. A tady celkem chápu výtky, které zde na adresu pořadatelů zaznívají. Také můj celkový dojem z víkendu je rozpačitý či spíše negativní. Vezmu to chronologicky.

  1. Již první informace o závodech (rozpis) vyzněly dosti rozpačitě. Prezentace jen v sobotu, když je start od 9,30. To by byla slušná fronta a nervozita okolo 8. hodiny, kdy by se pravděpodobně na prezentaci všichni nahrnuli. Kemp objednáván přímo s majitelem, navíc nutnost přijet do 20 hodin. Trochu nestandardní a minimálně trochu nezájem o závodníky z krajních koutů republiky. Ale budiž. Prezentace nakonec byla i v pátek a ubytování si asi taky všichni vyřešili.
  2. A jsme u prvního závodu, sprintu. Na úvod se musím pořadatelů zastat. Závod ve sprintu nechtěli, k tomu jsme je přemluvili (komise MTBO). Důvod - větší atraktivita víkendu a příprava elitních závodníků na sprinty (příští rok bude na MS, letos na ME). Přes nevhodný terén se stavitel docela činil, byl to celkem pěkný závod (když beru v úvahu možnosti terénu). Bohužel délky byly zásadně přestřelené a volba postupu po silnici bylo hazardování se zdravím závodníků. Jestli je pravda to, že silnice měla být zakázaná, ale při tisku křížky vypadly z mapy, je to docela síla. Byl velký problém vzít deset fix a během 15 minut všechny mapy upravit? A pokud to není pravda a záměr byl silnici k postupu povolit? Bez upozornění v pokynech, bez upozorňujících dopravních značek... Tomu se mi ani nechce věřit. Ať tak nebo tak, oboje svědčí o totální laxnosti pořadatelů. Ještě dodatek. U HE byla kravina jet spodem (přes start). Tady jsem si prohrál závod. Ale např. taková H19A a postup na 5. kontrolu. Hádejte kudy jel vítěz?
  3. Štafety. Start byl katastrofa. Tak rychle jsem už dlouho neběžel a to z jediného důvodu. Ne být první v lese, ale nenechat si prošlápnout výplet. V lese to pak bylo celkem dobré, kdybych mohl trochu víc do kopce, tak by se mi to i líbilo. Ovšem závěr mě dostal. Po sérii zatáček a přeskočení příkopu jsem v cíli orazil a pomalu začal nadávat, že můj další úsek zmeškal předávku. Pak do mě teda kopli, ať jedu dál… A na skutečné předávce jsem pro změnu smetl asi tři lidi, protože v plné rychlosti fakt na dvou metrech nezabrzdím. takový chaos jsem ještě na závodech nezažil. No, možná před 17 lety v Litvě, když se místní pokoušeli uspořádat hendikep. To byl ještě větší masakr, a to i bez kol! Ke štafetám ještě jedna zajímavost. Uvádět přesné délky farst úseků mi připadá poněkud nestandardní. Ona specielně u MTBO vzdušná vzdálenost zase tak moc neřekne, ale… Pokud máte 5 štafet v oddíle, vyberete si (pro nejsilnější štafetu) z nabízených možností na finiš délku farsty 11,2 nebo 10,5 km?
  4. Mytí kol. Prakticky žádné. Nakonec se podařilo rozchodit jednu hadici, o které ale vědělo jen pár lidí. Taky slušný výsledek na to, že v lese bylo bahno celý týden a předpověď byla deštivá.
  5. Občerstvení. Úroveň bufetu ve stanu hodnotím pozitivně. Ceny trochu vyšší, ale zato nabídka vcelku solidní. Tortelliny před závodem rozhodně sedly lépe než třeba smažák. Sehnat však něco teplého do žaludku po štafetách takřka nebylo možné. Přitom stačilo tak málo. Říct obsluze bufetu, že závodníci budou mít hlad i navečer (překvapivě). Úroveň a jednání obsluhy stánku s pivem a (velmi) omezeným sortimentem jídel radši nebudu komentovat, nechci používat vulgární výrazy. Za to pořadatelé nemůžou. Nicméně o kvalitě tohoto stánku se mohli přesvědčit sami dříve a mohli zajistit náhradu, především již zmiňovaný bufet.
  6. Free Order. Trať HE hodnotím objektivně jako podařenou. Variant tam bylo dost, optimální nebyla na první pohled zřejmá, a tom by to mělo být. Bohužel ostatní kategorie byly asi poněkud odfláklé, a tak by to již vypadat nemělo. I ostatní platí startovné, nejenom elita. Fixa na startu mě zaskočila a i po přečtení několika názorů a diskusích jsem nezměnil názor, že to nebylo korektní. Pravdou je, že nikde v dokumentech MTBO není stanoveno, jak má pořadatel postupovat. Nicméně FO závodů jsem již objel mnoho a podle mne by se měl pořadatel chovat tak, aby postupoval v souladu s očekáváním závodníků. A moje očekávání bylo, že dostanu fixu spolu s mapou. Proč? Protože tak je to obvyklé. Ještě se mi nestalo, abych vymyslel variantu za méně než minutu. Budiž, jsou kategorie, které to možná zvládnou za 20 sekund. Ale pak přeci není problém ohlídat, zda někdo neodjede dříve, stejně jako to pořadatel hlídá u jiného typu závodu. Každopádně toto řešení bylo nestandardní, a tudíž mělo být popsáno v pokynech. Navíc pořadatel neohlídal ty, kteří si přinesli vlastní fixu. Osobně mě navíc docela rozhodilo, když jsem místo vymýšlení varianty poslouchal vtípky o tom, že fixu teď nepotřebuju, protože to nejdřív musím vymyslet a to mi bude určitě tu minutu trvat… Z diskuse po závodě jsem zjistil, že byli i tací, kteří si mysleli, že po obdržení fixy mají ještě minutu do ostrého startu. Důvod? Byl tam ještě jeden koridor a navíc je na FO obvyklé, že fixa se dává minutu před startem. Jedna eliťačka tak čekala, až tato minuta uplyne, i když již měla postup vymyšlený. Toto vše, ač se to může zdát jako nepochopitelné a třeba i úsměvné, je důsledkem nelogického rozhodnutí dávat fixu až v ostrý start. Divím se, že tam zkušení pořadatelé udělají takovou věc. Je přeci známo, že závodník jedná iracionálně a každá změna ho může rozhodit. Navíc u FO, kde koncentrace při výběru varianty je základem úspěchu. Proto můj závěr k této věci zní, že tato „drobnost“ byla od pořadatelů velmi necitlivá (pokud se chci vyhnout silnému tvrzení, že narušila regulérnost závodu). Další perličkou, která patří tak do okresního přeboru, je postávání pořadatele nad závodníkem, který vymýšlí variantu, a jeho komentáře v duchu „…tak to je teda zajímavý… to asi ještě změníš v lese…“ K tomu snad není co dodat.

Po FO již nezbylo nic jiného než se sbalit a odjet. Se špinavým kolem, samozřejmě. Vodu si holt závodníci vyplýtvali už v sobotu…

Zkrátka, ten víkend se pořadatelům nepovedl. Ono by se toho našlo více (např. výsledky – je jistě jednoduché pověsit je na chatku, kde pořadatelé bydlí. Ale neocenili by třeba závodníci, kdyby se na ně mohli podívat ve společenském stanu?). Myslím, že velmi trefně to vystihl Kusko: „Pár postrehov z východu. Organizoval som už nejake tie preteky v MTBO. Vždy sa držím hesla že preteky sú predovšetkým pre pretekára. V Brne mi to prišlo že organizátor urobil len to čo musel aby ho to stálo najmenej penazí a najviac zarobil.“ S tím, že není třeba cokoliv dodávat, se s vámi loučím.

P.S. Teď jsem pročetl Pekičovy komentáře a musím ho ocenit, kterak se postavil čelem ke kritice. Musím ho podpořit v tom, že pokud je majitel kempu kokot, je to fakt blbý. Také jsme již jako pořadatelé měli tu čest…

| přečteno 4513x | MTBO ČP + MČR | Milan -Smíšek- Jirásek

Komentáře článku

Napsat nový komentář
puco |
konečne viem prečo...
Ahaaaaaa, až teraz som prišiel na to, že prečo mám o minútu horší čas ako som dosiahol... Lebo som stál ako k...t a čakal kým mi odpípa ďalšia minúta, aby som mohol do lesa. A ja už som bol vlastne minútu v lese... Ale že som mal aj na šprinte o minútu horší čas ako som v skutočnosti išiel, to už nebolo z príčiny mojej nevedomosti o počte a funkciách štartových koridorov...
RaMach |
Dovolte mi připojit se ke Smíškovi: cením si omluvy a sebekritiky pořadatelů a děkuji Vám za to, pánové. To skutečně nedokážou všichni. Má témata nadhozená do diskuse byla vybrána dle klíče: bezpečnost a regulérnost. Na startu sprintu jsem fakt trpěl a stresoval se s každým shora projíždějícím závodníkem. Jeden z nich, jak viděl tu masu lidí, ještě začal šlapat, aby všichni viděli, že jede fakt rychle. Když jsem spolu s dalšími asi 5 lidmi opouštěl ostrý start (když právě vypínám rozum a přepínám na zkratovité závodnické myšlení) , zrovna se kolem taky jeden sjezdař mihnul - měli jsme zde všichni štěstí. Start štafet - čekání na vjezd do lesa po jednomužné (jednoženské) pěšince nedalo všem rovnou šanci, kdo měl kolo uprostřed hromady ostatních, taky asi nejásal. Fixy v neděli - to jsem považoval za prkotinu, která mě jako zlomyslnost na startu FO jen popudila. Všichni mají stejné podmínky, sdělili mi startéři a to mě v daný moment uklidnilo, to je fakt. Leč tomu tak bohužel nebylo - viz pozdní starty. Příště si opět budu brát vlastní fix a nebudu spoléhat na obecné očekávání, že tam fixy budou. A když udělám něco nového oproti očekávání závodníků, napíšu to do pokynů. Ostatní věci zmíněné v diskusi - jako kvalita terénu pro dané závody, kvalita stavby tratí a klasifikace cest - tady z hlediska bezpečnosti a regulérnosti nevidím důvod ke kritice pořadatelů - všichni měli stejné podmínky. A na závěr se Vám svěřím s vlastním ohodnocením klasifikace cest na víkendových mapách - naprosto v toleranci. Pokud nechci např. 60 různých označení sjízdnosti a tím pádem guláš v mapě, beru fakt, že tečkovaná cesta se jednou dá jet z kopce lépe a jednou hůře jako realitu. Nebo budeme chtít po mapařích, aby pro MTBO dělali mapy pro blátivé a suché počasí ?
Báža |
Kritizovat umi každej blbec včetně mě, proto to často nedělám, ale nemít tentokrát vlastní bečku, tak to byla Nuda v Brně.
Meloun |
to si děláte srandu
To mi chcete naznačit, že sem na tom startu FO čuměl ještě jednu mínutu uplně zbytečně, protože to poslední nebyl koridor? Jestli to tak je, tak PELL'S jsou fakt ZMRDI. Sorry ale tohle nejde vyjádřit jinak. Hoši dlužíte mi pár bodů.
mAk |
Re: to si děláte srandu
Meloune ale i ostatní!!!, říct Pell's sou zmrdi je jednoduchý, líp bys ale asi udělal kdybys udržel chladnou hlavu a podíval se do výsledků, tam bys zjistil že ani ta minuta by ti na lepší body nepomohla, takže ti nikdo nic nedluží a potom by sis asi takovejhle příspěvek rozmyslel. To že to někdo na tom startu podělal už se všeobecně ví a samo to hází špatnej stín na pořadatele, vzpomínám si že když sme před lety pořádali megadlouhou trať, tak sme díky blbě zanesený kontrole byli taky za Zmrdy. Určo je to poučení pro další, ale zase na druhou stranu, stalo se, a teď už to zpět vzít nejde...
|
Re: Re: to si děláte srandu
Jo že mám vlastně kliku a o nic sem nepřišel, jsem přišel taky až teď protože ještě včera sem výsledky hledal trochu marně.
Meloun |
Re: Re: to si děláte srandu
Že se něco nezadaří chápu a samozřejmě se to stane, ale podělat ze třech závodů tři, tak úplně standardní už není a zjistit, že sem se na startu půl minuty opaloval zbytečně až o dva dny pozdějc, to fakt zarazí.
Meloun |
Jestli to, že se taková bitka vždycky strhne jen po závodech pořádaných tímto oddílem o něčem nesvědčí. Možná by komise měla přehodnotit udělování závodů.
Alfi |
Víkend
Bylo tady již řečeno hodně věcí, které byly realizovány špatně. Na druhou stranu se ale spousta věcí povedla (mapy byly dle mého názoru nadprůměrné, tisk sprintu se mě osobně díky dobré čitelnosti velmi líbil, kontroly byly na svých místech, klasifikace cest byla normální - jak píše RaMach..., pořadatelé se ke svým chybám postavili čelem). Pro mě celkový dojem ze závodů není až tak úplně špatný, nakonec možná nejvíc mě za celej víkend vytočil ten maník v kempu, co nebyl schopnej dát na pánvičku víc jak dva párky, protože víc by se mu jich rozvařilo :-) (a díky jeho neuvěřitelnjem pracovním postupům u něj stálo 20 nasranejch lidí čekajících na svou véču).
KLádin |
sprint ve vidnavě?
neodpustím si malou poznámku, proč komise MTBO dávala sprint XBM, který to ani nechtěl, když se vyloženě nabízela varianta sprintu ve Vidnavě, kde na to byl den volna a vhodné podmínky v rámci terénu, zázemí aj.?
Jinak co se týče FO bych opravdu neviděl dávání fixek po ostrém startu jako problém, ale musí to mít svá jasná a předem avizovaná pravidla, tak aby se nedělo to, co popisuje Smíšek.
mAk |
Re: sprint ve vidnavě?
Myslím že ten sprint byl prostě doplněk ke štafetám, je to výbornej nápad od komise a jako reakce na předchozí řešení štafety/dlouhá, kdy takovej víkend dost závodníků vypouštělo a byl to doopravdy černej petr takovou kombinaci vyfasovat na pořádání (dělali sme to 2x). Spíš když se podíváš do kalendáře mě zráží proč když jsou dva FO byl hned ten první vypsán jako MČR...
King |
Re: Re: sprint ve vidnavě?
Takto to přesně bylo, když se loni diskutovalo, co kdo bude pořádat. Tak na posledním závodě v Ochoze byla situace, že štafety nikdo nechtěl, protože ve Zlíně jich celkem jelo cca 25. Tak z toho vypadla varianta, vemte si štafety a dáme k tomu sprint, aby to bylo i pořadatelsky zajímavé a stihlo se to v jednom dni. Doufám, že problémy s předávkou apod. neodradí od podobně vysoké účasti příště, protože 50 chlapských a 17 ženských štafet je jednoznačně dobře ve srovnání se Zlínem, kde tomu bylo jinak. Dvojzávodu v jednom dni byly podřízeny i takové věci jako časový harmonogram dne. Brzský start i minutové intervaly při startu. Ještě ke kritizovanému výběru lokality. Měla svá pro i proti, ale i díky místu se podařilo natočit poměrně hodně materiálu do ČT. A nemyslím si, že by ti hoši je-li právě dál než právě na tu přehradu. Takže pokud MTBO bude v ČT jak je avizováno, tak je to dobře. A v televizi ty problémy ať už námi zaviněné nebo ne jdou úplně zcela mimo diváka. KING
puco |
Kto nič nerobí, nič nepokazí...
Kto nič nerobí, nič nepokazí... Tento prístup však nie je ten najsprávnejší. Každý z nás robí chyby, každý z nás je omylný. Málokto však dokáže uznať, že sa chyba stala, a ešte menej je takých, ktorí majú snahu okamžite nedostatky riešiť k všeobecnej spokojnosti... Pravidlá sú myslím jasné, ale zaráža ma, keď usporiadateľ i pretekár ich nedodržujú. Mierim na to, že ak sa nám niečo nepáčilo, ak sme priamo počas pretekov videli nesúlad s pravidlami, mali sme právo podať protest! Protestoval niekto spôsobom ako je napísané v pravidlách. Nie. Takže v tejto oblasti je všetko OK. Nasratosť pretekárov to však asi nezmenší. Mňa ešte vybudili dve veci: 1. Na www stránke som po akomkoľvek kliknutí zahrnutý logami desiatok reklamných partnerov, až na druhý klik sa dopracujem k informácii ktorú hľadám (uklikal som sa k smrti, kým som sa dopracoval k výsledkom). Človek musel nadobudnúť dojem, že toľko partnerov zabezpečí aj "pozlátené" čísla. Keď som však videl, že medailisti dostávali ako cenu igelitku s 3 nálepkami Pells, to sa komentuje ťažko... 2. Až doma som si všimol, že štartovné na FO sme mali všetci z nášho klubu (CBA) 105 CZK, iba moj syn v kat. H 14-18 mal štartovné vo výške 130 CZK. Prečo, na to rozumnú odpoveď moje chápanie nájsť nevie... Možno preto, že deti je to najdrahšie, čo máme... + ešte k mapám: Neverím, že tí čo priniesli úžasnú tlač čiernej nad traťou, si nedokázali poradiť s nakreslením tratí tak, aby pretekárovi spojnice a kódové čísla nezakrývali dôležité informácie... Na prerušenú čiaru, alebo lomenú čiaru, alebo odsunutie kódu o ďalší centimer do priestoru, v ktorom naozaj sú len husté vrstevnice, na to netreba ani rozhodcovskú kvalifikáciu... Pre všetkých - musíte zažiť veľa nepodarených pretekov, aby ste si vedeli vážiť aj nie celkom vydarenej práce iných. A musíte trošku zostarnúť, aby ste prišli na to, že orienťák v akejkoľvek podobe je najmä úžasne zábavný šport. Tak si ho vážme!
Dan Trunkát |
Re Meloun
Když už nám nadáváš do zmrdů, tak se aspoň podepiš ty ubožáku....
Meloun |
Re: Re Meloun
A za tim, co sem napsal si stojim. Nechapu jak nekdo muzu udelat na startu koridor (mlikem), kterej vlastne neni koridor (delam orientak asi 28 let tak myslim, ze uz to poznam) a jeste mi neprijde celej den divny, ze tam gde gdo vocumuje a ceka na dalsi pipnuti a ani nehnu prstem, abych s tim neco udelal. To je tak absurdni cucacka chyba, ze vazne nechapu, jak ji muze negdo udelat, nehlede na to v jaky kombinaci s dalsima hovadinama. Rikal sem si, no neco se nepovedlo, chyb bylo dost, ale aspon ten FO byl celkem bez chyby (i gdys to byla spis skoro klasika) a pak o dva dny pozdejc zjistim, ze se podarilo podelat ze trech zavodu dokonce i ten treti, tak to sorry :o), ale ve srovnani s im je treba blbe zanesena kontrola chyba, kterou de pochopit.
jelča |
Re: Re: Re Meloun
Máš pusu, můžeš se zeptat. Máš transparent start, který byl před tím pseudokoridorem. Máš "zvyklost", na což se tady někteří odvolávají, dostat mapu minutu před startem. Já jsem vyjel včas - na svoje pípnutí. Chyb byla spousta, ale toto je fakt prkotina. Zdravim - VSP Jelča - Pavel Horák
MG |
Re: Re: Re: Re Meloun
Mě se ten další koridor zdál taky divnej, ale v okamžiku, kdy jsme projel pod transparentem START s mapou a po pípnutí, jsem se považoval za odstartovanýho a tudíž mě už další mlíko nějak nebrzdilo. Nicméně to nic nemění na tom, že tam to mlíko nemělo, co dělat
|
Re: Re: Re: Re Meloun
Asi se taky normálně na startu neptáš jestli startuješ teď nebo až zachvíli. Mě to bylo jasný, že prostě gdyš je předemnou eště mlíko, tak ještě minuta. Asi to bylo jasný každýmu jinak, v čemž spočívá to, že to něgdo podělal. A gdyš řada závodníků vyfasuje minutovou ztrátu hned na startu, tak mi to jako taková prkotina nepříjde.
Anry |
díky pořadateli
Dík pořadateli, který mi v neděli půjčil nářadí na demontáž mého zrušeného šaltru. Byl jsem sice už DISK, ale díky němu jsem nemusel do cíle jít pěšky! DÍKY.
Rene |
Re: díky pořadateli
V pohodě rádo se stalo. Snad jediný kladný ohlad na naše, závody :-)
xmartin13 |
VIDEO MTBO Brno
pokud jste nekdo nemeli moznost kouknout na zaznam ze zavodu v brne, ktery se vysilal na CT4, tak ho nejaky hodny biker z www.bike-forum.cz ulozil na www.verzend.be/v/8698847/mtbo_brno_kompressed.zip.html
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot