MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Nová mezinárodní pravidla MTBO

Nová mezinárodní pravidla MTBO Po roce vánoce vánoce přicházejí... No to taky, ale to si ještě chvilku počkáte milé děti. Zato zbrusu aktualizovaná mezinárodní pravidla MTBO jsou už tady. Loňská aktualizace přinesla velkou změnu ve zrušení povinnosti pevného spojení čipu s kolem. Co přináší ta letošní?

Hlavní novinky a změny jsou jako obvykle přehledně shrnuté na konci celého dokumentu. Tři nejdůležitější jsou asi:

  • stejné směrné časy pro kategorie mužů a žen
  • oranžová startovní skupina (11-20 ve WRE) startující před červenou
  • zavedení materiálové kontroly

Jsou tam samozřejmě i mnohé další změny. Řada pravidel byla zpřesněna či vyjasněna a zjednodušena. Sem patří například pravidla o předjíždění, GPS a mnohá další. Také nám přibylo pravidlo o zákazu sázení pro závodníky. Snad bude stejně "zbytečné" jako to o dopingu...

A drobný komentář na závěr. Stejné směrné časy jsou na návrh komise sportovců, nejvíc to bude samozřejmě znát na klasice, která už takhle byla pro některé holky docela dlouhá. Oranžová startovní skupina je pro český tým dobrá zpráva - díky velikosti i kvalitě našeho týmu musela vždy část z našich startovat vepředu ve skupině mnohem slabších závodníků. A vždy to bylo těžké rozhodování kdo. A je opravdu jen málo terénů, ve kterých je výhodné startovat vepředu. No a v tom 20 WRE máme obvykle většinu týmu.

Materiálová kontrola nepřinese tak razantní změnu celého sportu, jako zavedení depa v XCO. Přece jen, nejezdíme na okruhu, takže ne vždy vůbec kontrola bude zřizená a situací kdy někomu zachrání závod bude asi ještě méně. Ale je dobré, že bude legální místo, kde si bude možné vzít náhradní duši, dofouknout po defektu velkou pumpou apod. Nejvetší uplatnění bude mít určitě při štafetách.

| Zobrazeno 3523x | MTBO v zahraničí | Jirka -Albert- Vraný
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru