MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

MS 2007 v Novém Městě na Moravě je za námi...

...a s ním i celá letošní reprezentační sezona. Podrobný výsledkový servis ze všech závodů jste mohli sledovat online na stránkách MS, v televizních záznamech, v novinách, na zpravodajských serverech jako idnes.cz či sportovninoviny.cz. No a samozřejmě že i tady na mtbo.cz. Tenhle článek to všechno rekapituluje a přidá i pár dalších informací, kupříkladu zhodnocení celého MS.

detail

Tím by se možná mohlo začít. Stručně řečeno - MS se pořadatelům opravdu hodně povedlo. Po organizační stránce šlo vše jak mělo a většina závodníků (nejen našich) tvrdila totéž co já - tedy že lépe uspořádané MS tu zatím nebylo. Samozřejmě, pár chybek se tu a tam našlo, ale celkový dojem je výborný. Skvělá shromaždiště - speaker, průběžné výsledky, přehledný dojezd, divácké úseky a kontroly. Výborná péče o závodníky - ubytování, jídlo, informace - vše probíhalo jak má. Určité výhrady byly k mapám - tisk byl výborný, Tyvek je určitě matriál budoucnosti, ovšem občas prý chyběla nějaká ta cesta. A samozřejmě taky klasifikace cest - ovšem to je věčný problém. Stačí slejvák, traktor s kládama a všechno je jinak. Já jsem se do lesa bohužel nedostal ani jednou, tak těžko hodnotit.

Úspěchy favoritů i velká překvapení.

MS potvrdilo rozšiřování světové špičky - mimo jiné to, že velký nástup Dánů v loňském roce rozhodně nebylo nějaké přechodné vzedmutí. Dánsko se stalo teprve 8 zemí která má mezi svými reprezentanty mistra světa v MTBO. Hvězdou MS se pak určitě stala Ruska Xenia Chernych - která získala dva tituly a přidala k tomu dvě stříbra. Také nám dobře známa Rakušanka z Tesly Brno - Mischa Gigon si svou sbírku medailí rozšířila hned o kompletní kolekci - zlato z klasiky, stříbro ze sprintu a na závěr bronz ze štafety. Mezi muži přidal Tervala i Gritsan každý po jednom titulu - oba teď mají už tři individuální, ovšem Mika má k tomu ještě tři zlata ze štafet což z něj dělá jednoznačně nejúspěšnějšího závodníka MTBO v historii.

Ale zazářili i další - Slovenka Hanka Bajtošová dokázala, že loňské stříbro na middlu nebyla náhoda a s jistotou obhájila. A navíc přidala bronz ze sprintu. Francouz Gillman zase jako jediný muž získal víc jak jednu individuální medaili - dvě stříbra (sprint + middle) a výrazně se podílel i na stříbru naší mužské štafety, když se v závěru dokázal odpoutat od Tomína a zajistil Francouzům druhé zlato ze štafety v historii. Naopak Finská mužská štafeta zůstala poprvé v historii bez medaile.

Sprint

Program MS zahajoval závod ve sprintu v areálu lyžařských tratí na Ochoze. Byla to premiéra této trati na MS, premiérový TV přenos, premiérové vystoupení některých našich reprezentantek na MS. Zkrátka takový premiérový den. Velkým oříškem byla už nominace k závodu - mohli jet pouze 4 závodníci. Spritových závodů zatím moc nebylo, a navíc byl každý úplně jiný, takže nebylo moc z čeho vycházet. Do budoucna budu muset krom nominace na celé MS asi jasně stanovit (minimálně sobě) nominační kritéria pro sprint.

Začínaly ženy a prakticky celý závod byla ve vedení Xenia Chernych, která startovala hned na úvod. Tratí proletěla za 13:51 a na v cíli druhou Michaelu Gigon najela solidních 36 vteřin. Naše reprezentantky podaly slušný výkon 12. Renata, 14. Markéta, 15. Martina, 22. Míša. Bohužel žádná z nich neuletěla ve výsledcích trochu nahoru.

Mužský závod byl o poznání vyrovnanější. Prvních 5 se vešlo do 24 vteřin. Také mužský mistr sprintu Tornbjarne Gasbjerg startoval poměrně brzy a dlouho musel v cíli čekat, jak to dopadne. Radek Laciga potvrdil, že mu krátké tratě sedí a zůstal jen vteřinku za velkou bednou na 7. místě. 9. skončil Jarda a 12. Tomíno. Pari ztratil necelé dvě minuty, což v nabitém a vyrovnaném závodě stačilo jen na 29. místo.

Celkově sprint potvrdil to, co jsme od něj asi čekali. Byl to velmi rychlý závod a kdo udělal chybu, měl po problému kam si pověsit medaili.

Middle

detail
detail
detail

Od middlu už jsem čekal nějaký slušný výsledek. Kandidátů na něj bylo hned několik a k mé velké radosti se očekávání naplnila. Závod se konal v okolí Zubří, dojezd byl na louce u Zuberského rybníka a pěkně do kopce. Stejně jako na sprintu bylo celý den ukrutné vedro, což se podepsalo na zdravotním stavu Radka, který si už na startu stěžoval že celou noc nespal a že mu není dobře. Závod sice dokončil, ale z cíle ho museli odnést. Po závodě si pak začal stěžovat i Mak a mě taky nebylo zrovna dobře.

Dobře ale asi bylo Xenii, která opět pobila zbytek startovního pole o téměř minutu. K naší velké radosti se ale závod skvěle vydařil také Markétě a byla z toho první ženská individuální medaile pro české MTBO. Stříbro obhájila po skvělém výkonu Hanka Bajtošová, která na trati dokázala dojet Caroline Finance z Francie. Když už jsme u skvělých výkonů - Martinka dokázala ve svém druhém závodě na MS dojet na sedmém místě, když porazila i trojnásobnou mistryni světa z této distance Mischu Gigon. Po dlouhé době se tak na MS prosadila do desítky jiná Češka než Markéta či Hanka. Další tři naše závodnice se poskládaly pěkně okolo 20 místa - Míša 19., Renata 21., Bára 22. Evka je závodnice spíš pro klasiku, navíc měla těsně před startem problém se zaseklým řetězem a tak to na lepší než 33. místo nestačilo.

V mužském závodě triumfoval Mika Tervala a finišem připomínajícím jízdu motorky si pro stříbro dojel Gillman. O pouhé 2 vteřiny za ním skončil ale Tomíno a druhý bronz byl na cestě do Vrbna. Skvěle závod vyšel i Parimu, který dokončil na 6. místě. Jarda skončil 8. ale moc spokojený se svým výkonem nebyl. Mak ve svém prvním závodě na MS dojel 12, Lauič po problémech s kolem 21. Kládin se závodem protrápil na 35. místo.

Také závod na middlu přinesl jednu novinku na MS - poprvé bylo hned několik závodníků diskvalifikováno za jízdu na kole po lese, když si k tomuto účelu vybrali kontrolu osazenou TV kamerou, fotografem a rozhodčím.

Middle také nejvíc ukázal, jak už je světová MTBO scéna obsáhlá. Do mužského závodu odstartovalo celkem 110 závodníků. Startovní interval byl 2 minuty, 00 v 10 hodin ráno. S trochou matematiky (nebo pohledem do startovky) snadno zjistíme, že poslední závodník startoval v 13:38, tedy po více než 3,5 hodinách. Pořadatelé naštěstí inteligentně rozdělili izolaci do startu a cíle, tak nebylo nutné, aby ten kdo byl v 11 v cíli musel trávit další 2,5 hodiny v opékacím zařízení, rafinovaně maskovaném za stan na louce. Zda to bude komise MTBO IOF řešit zavedením kvalifikace i pro middle, či omezením počtu startujících, nebo to nechají být, to zatím nevím. Ale předpokládám, že nejsem sám, kdo si daného problému všimnul.

Klasika

detail
detail

Klasice samozřejmě už kvalifikace předcházela. Na rozdíl od loňska, ale naštěstí nepřinesla žádná nepříjemná překvapení a všech 12 našich borců a borkyň, postoupilo do hlavního pátečního závodu. Pouze Mak si před startem stěžoval na žaludeční problémy, které se díky lékařskému zásahu podařilo zahnat. Nejvíc blbě tak bylo mě, úterní úžeh byl znát. Ale přežili jsme to všichni a po volném dni přišel páteční finálový závod.

Ten stejně jako kvalifikaci hostilo městečko Svratka, a na místním fotbalovém stadionku vytvořili místní diváci, i hostující orienťáci skutečně parádní divácký kotel. To, že dojíždí někdo z našich, bylo poznat i bez speakera. Řada závodníků pak na vlastní kůži zakusila, jak chutná denní chleba sportovních hvězd - dav malých sběratelů podpisů probíhal prostorem shromaždiště a Češi byly samozřejmě nejvíc v kurzu.

Také průběh závodu byl z našeho pohledu velmi příjemný. Mezičasy na prvních radio-kontrolách ovládali Pari, Tomíno a Borek. Jardovi sice úvod závodu moc nevyšel, ale druhou půlku zaletěl parádně. Na jeho drtivý finiš tentokrát nestačil ani Gillman. Suverénně si ovšem v závodě počínal Ruslan Gritsan, který zatím na MS vyšel naprázdno a nějakou tu medaili prostě "potřeboval". Na 4. kontrole šel do čela, a už tam nikoho nepustil - měl celkem 5 nejrychlejších mezičasů a na 13. kontrole navíc dojel také skvěle jedoucího Dána Pedersena a jejich spolupráce ještě malinko navýšila už tak obrovský náskok na Jardu, který se mohl radovat z další individuální medaile ve své kariéře. Konec konců, bronz mu taky ještě chyběl.

Životní závod zajel Ctibor Podrábský - bohužel ani on se nevyhnul chybě a cestou na 13 prohospodařil více než minutový náskok se kterým držel bronz. I tak je ale jeho páté jeden z historicky nejlepších českých výsledků na klasice. Pari (12.) vypadl z boje o medaile na 9. kontrole kde chyboval a už to nedokázal sjet. Mak se dal po zdravotních problémech docela do pořádku a 14. místem určitě nezklamal. Skvěle jedoucího Tomína (17.) zase zastavil defekt na 10. Také Lauič jel skvěle, ale na 9. kontrolu přišel problém se zaseklým řetězem a bylo hotovo.

Mezi ženami se konečně titulu na klasice dočkala Mischa Gigon, která jako jediná dokázala porazit Xenii a připsala si tak už své 4. zlato. Christine Schaffner pak zkompletovala postupku (5. sprint, 4. middle) a získala konečně bronz. O medaili opět jela Markéta, ale pár chybiček jí poslalo až na 8. místo. Míša na tom byla na mezičasech ještě o něco lépe, ale pak jí zradila technika. Levá klika udělala pápá a šlapání jednou nohou stačilo jen na 20. místo. Dobrý výkon předvedly také Bára (16.) s Evkou (17.). Martinka si na klasice vybrala slabší chvilku, ale na tuhle trať má ještě asi dost času. Renata měla asi nejzávažnější defekt ze všech - utržený šaltr zaseknutý tak, že bylo potřeba povolovat ho v polním svěráku (jeden chlapík dělá svěrák a druhý páčí sikovkama co mu síla stačí). To zkrátka v lese neopravíte (a pokud úplně náhodou půjde kolem dvojice chlapů ze sikovkama, stejně budete disk).

Kdo MS sledoval, patrně mu neunikla kauza "českého protestu" - Jarda se na chvilku ocitl na 4. a Borek na 6. místě. V celém problému šlo o to, kdo je odpovědný za průběh startovní procedury - tedy za posouvání závodníka z koridoru -3 až do koridoru -1. Podle názoru Jirky Urválka (národní kontrolor IOF) to je starost pořadatele, podle nás (protest jsem podepisoval já a Hanka, ale obrovský kus práce na něm odvedl Smíšek) je to problém závodníka. JURY rokovala skutečně dlouho - ukázalo se totiž, že pravidla tento problém vůbec neřeší. Nakonec rozhodla protestu vyhovět a to poměrem 3:0. Hlavním důvodem bylo, že šlo již o čtvrtý start stejným systémem a že 58 závodníků před Dánem odstartovalo toho dne bez problémů. Doporučila také, aby IOF zařídila doplnění pravidel.

Štafety

detail
detail

celý program MS ukončily. Po výsledcích v předchozích závodech, se od obou štafet očekával boj o medaile. Trochu dumání bylo už tradičně nad tím, jak štafety poskládat dohromady. Zatímco v letech minulých, bylo více méně jasno o ženské A štafetě, letos se to trochu obrátilo. Mužská A štafeta získala na ME stříbro a nebyl důvod měnit "vítěznou" sestavu. Navíc i druhá štafeta měla silné složení a klidně mohla jet také o medaili. Zato u žen nezůstal kámen na kameni. Po delším uvažování, jsem se rozhodl opět trochu zariskovat a na první úsek nasadit Martinku, která skvěle rozjela druhou štafetu v Itálii a i tady na Vysočině jezdila výrazně lépe, než Míša. Na tu tak po mnoha letech místo v první štafetě nezbylo.

V 8:40 ráno to vypuklo. První úseky ženských štafet zmizely v lese a nám nezbylo než netrpělivě čekat na výsledky z prvního rádia. A taky na start mužů. Už si nevzpomenu co přišlo dřív - ale myslím že to rádio. A zprávy byly skvělé Martinka společně s Finkou Japinnen diktovaly tempo zbytku pole. Stejně to bylo i po zbytek trati a vydrželo to tak až na předávku. Bára přijela ve druhé skupině a poslala Evku do lesa na 11 místě.

Mezitím už byli v lese i muži a také Pari se na prvním úseku držel ve vedoucí skupině, ta byla ovšem početnější než u žen. Nakonec předával osmý, ovšem v těsném kontaktu. Kládin na 9. místě už přivezl dvojku se ztrátou necelých dvou minut.

Také druhé úseky udržely naše štafety v boji o medaile. Jaryn měl nejrychlejší čas na úseku, Mak šestý. A tak jela první štafeta mužů společně s Finy a Francouzi na čele, stále o zlato. A dvojka to jistila kolem 6 místa. Renata udržela druhé místo, i když zezadu už se dotahovaly Rusky a Rakušanky a také Evka přivezla dvojku opět na 11 pozici.

Netrpělivě jsme opět čekali na zprávy z prvního rádia, protože hned za Markétou vyráželi obě individuální mistryně světa. Věru tuhá konkurence. První Finsko, druhé Rusko, třetí Rakousko. A co my? Pomalu začalo být jasné to co už asi všichni vědí - Markéta měla defekt a než vyměnila bylo po nadějích na medaili. Došlo tedy na to, co se často říká - že dvojka je stejně důležitá jako jednička. Najednou bylo na Míše, aby zajistila českým barvám alespoň trochu slušné umístění. Pátým časem na úseku se jí podařilo vytáhnout štafetu na 8 místo.

Veškeré medailové naděje tedy zůstaly na mužích. A tam hlásilo rádio o dost optimističtější zprávy - Tomíno s Francouzem odpoutali Fina a nyní jedou na čele s minutovým náskokem. Co čert nechtěl, při postupu na diváckou odpoutal Francouz Gillman i Tomína, který zkusil zariskovat a rozhodnout závod už na trati. I tak z toho byla skvělá stříbrná medaile. B štafetu finišoval Lauič, který mocně dotahoval Švýcara Oklého. Bohužel v zápalu boje razil sběrku tak rychle, až nezůstala v čipu.

Druhá štafeta mužů tedy disk ze sedmého místa. Asi bych mohl napsat "naštěstí". Že to vypadá dost divně je mi jasné. Ovšem "díky" tomu disknutí, nebylo nutné řešit další protest - tentokrát Dánský. Kládin si podle textu který jsem četl, počínal na startu zbytečně hrubě a nesportovně a svým kolem poškodil přehazovačku na kole Dána Refslunda který tak do závodu vůbec neodstartoval. Jak to opravdu bylo nevím - neviděl jsem to. Televizní záznam také nic neukázal a ani na fotkách není nic vidět. Radek tvrdí, že si není ničeho vědom. Tak nebo tak, zůstalo u stížnosti na nesportovní chování, která asi nebyla nijak dál řešena. Radek ale možná teď má mezi Dáni podobnou pověst, jako Xenia mezi našima holkama.

Konec zvonec

Po vyhlášení mužské klasiky a štafet bylo MS slavnostně ukončeno. I pan místopředseda IOF říkal, že pořadatelé určili nové standardy pro pořádání MS a myslím že to z jeho strany nebyla jen zdvořilostní fráze.

Na nás už krom závěrečného focení týmu čekal jen odpolední úklid a závěrečný banket. Ten začal ve VIP prostorech hlavní tribuny, pokračoval ve velkém stanu Bike Adventure a zakončen byl afterparty ve vinárně hotelu Ski. V neděli ráno se někteří nezničitelní jedinci postavili na start BA, ovšem většina dala po týdnu Novoměstskému areálu sbohem a vyrazila k domovu. Tam určitě zamířil i Dán Gasbjerg na svém létajícím koberci.

Hodnocení českého týmu

Detailní zhodnocení celé sezony bude teprve následovat, ale jisté je, že máme za sebou nejúspěšnější MS v historii českého MTBO. Tři individuální bronzy Markéty, Tomína a Jardy a stříbro mužské štafety Pari, Jarda, Tomíno. Páté místo Borka na klasice, šesté Pariho na middlu. Sedmé místo Martinky na middlu a Kládina na Sprintu. Jarda v první desítce ve všech závodech MS. Závody tak hodnotím jako vysoce povedené a chci všem reprezentantům poděkovat za předvedené výkony.

Také bych rád poděkoval všem kteří se jim v tom snažili pomoct - Kubovi Veškrnovi a Hance La Carbonara. Vláďovi "Tepnovi" Žílovi a jeho firmě Astera Design, hlavnímu partnerovi reprezentace společnosti Ness Czech s.r.o. a všem dalším partnerům reprezentace, tedy firmám Procentrum, Estim, Autopilot a Ferdus.

| Zobrazeno 6359x | Reprezentace | Jirka -Albert- Vraný
Související články: MS 2007 Česká Republika
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru