MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Litva v kostce

Přehled toho nejdůležitějšho, co přineslo letošní MS MTBO. Článek je souhrnem průběžných informací reprezentačních trenérů Alberta a Melouna a byl publikován jako oficiální tisková informace sekce MTBO.

Od 21. do 26. srpna se v litevském Vilniusu uskutečnilo mistrovství světa juniorů a dospělých v orientačních závodech horských kol (MTBO). Během šesti dnů absolvovali závodníci pět závodů. Čtyři v náročných terénech poblíž hlavního města Litvy, závěrečný sprint byl pak situován přímo do městské zástavby a parku. Česká výprava čítající šest mužů, čtyři ženy, tři juniory a tři juniorky s ohledem na poslední výsledky na mezinárodní scéně odjížděla s mírně optimistickými ambicemi, které se dařilo plnit hned od prvního dne šampionátu.

První dva dny pobytu reprezentantů v Litvě téměř neustále pršelo a předzvěst těžkých terénů se pomalu měnila v ještě těžší realitu. Náročné podmínky však evidentně našim závodníkům svědčí a mistrovství zahájili skvěle: Kryštof Bogar vyhrál krátkou trať v elitě a Veronika Kubínová ovládla závod juniorek. Nechybělo moc a zlaté byly tři – Martina Tichovská nestačila v dámské elitě pouze na Olgu Shipilovou Vinogradovou z Ruska. Kubínová tak skvěle vykročila za obhajobou čtyř titulů mistryně světa z minulého roku. Ani další naši se neztratili: junioři Jan Hašek (4.), Matyáš Ludvík (5.) a Vilma Králová (6.) obsadili pozice na velkém pódiu stejně jako Vojtěch Stránský (6.) mezi elitními muži.

Trenér české reprezentace dospělých Jiří Vraný úspěšný první den komentuje: „Závod byl těžký po všech stránkách – mapově šlo o jeden z nejnáročnějších terénů posledních let, fyzicky byl závod náročný nejen díky kopcům, ale také kvůli mokrému podkladu, zejména sjezdy důkladně prověřily technickou připravenost závodníků."

Druhý den MS MTBO patřil závodu s hromadným startem. Závodní arénu a její okolí přiklopila hustá mlha, která dotvářela dramatickou atmosféru startovního okamžiku. Pořadatelé připravili unikátní kombinaci tří různých terénů a stylů tratí v rámci jednoho závodu. Závodníci proto na startu obdrželi 4 farstované mapy (2x lesní 1:10000 a 2x parkovou 1:5000) a pátá nefarstovaná (tzn. stejná pro celou kategorii) je čekala na výměně v terénu.

Hromadný závod perfektně sedl našim juniorům: pět ze šesti reprezentantů se dostalo na pódium a tři z těchto umístění byla medailová. Češi se objevovali na předních místech závodu hned od začátku. Vývoj závodu popisuje reprezentační trenér mládeže Petr Lukavec: „Martin Kanta a Honza Hašek v parkové části závodu spolu s Finem Puolakanahem, Rusem Balevem a Dánem Thomasem Steinthalem postupně utvořili pětičlennou skupinu a společně pokračovali do závěrečné nefarstované části závodu. Fina se podařilo setřást v okamžiku, kdy zvolil rozdílný postup, na němž se mu podařilo píchnout hned po odpojení od skupiny. Rus odpadl v jednom z přísnějších stoupání." Do cíle tak přijížděla skupina Steinthal, Hašek a Kanta společně a taktický pokyn zněl jasně: Uviset ve finiši a v místě kde se stoupání cílového koridoru láme, soupeři nastoupit, získat pár metrů a soupeře tak psychicky rozložit. „Svěřenci si to ale zřejmě nevyložili zcela optimálně, Thomas jim lehce poodjel a naši kluci si pak nastoupili vzájemně", s nadhledem komentuje Lukavec poslední úsek závodu. O pár metrů silnější byl nakonec stříbrný Honza Hašek před třetím Martinem Kantou, s minimální ztrátou za nimi dofinišoval pro svou druhou velkou bednu pátý Matyáš Ludvík.

Mezi juniorkami se na první radiokontrole dostalo do vedení české duo Veronika Kubínová, Vilma Králová. V cíli nakonec šestá Králová však na dalších úsecích nestačila tempu čerstvé mistryně světa a naopak se za Kubínovou dotáhla francouzsko-litevská dvojice Mathilde Sipos a Viktorija Michnovič. Vedoucí trojice vydržela společně až do posledního úseku, kdy se Veronika Kubínová pokusila taktickým manévrem soupeřky setřást. Odlišná volba však byla pomalejší a pořadí v cíli tak bylo 1. Michnovič, 2. Sipos, 3. Kubínová.

Výprava dospělých zůstala tentokrát bez medaile, ale především muži zajeli výborně: Do první desítky se vešli hned tři - Jiří Hradil 4., Vojtěch Ludvík 7. a Kryštof Bogar 9. Prvního a sedmého přitom dělilo v cíli 7 vteřin, jak se na správný hromadný závod sluší. Martina Tichovská udělala hned v úvodu velkou chybu a ani mocný finiš nestačil na lepší než 9. místo mezi ženami.

Výbornými výkony během prvních dvou dnů se naše výprava dostala mezi hlavní favority závodů štafet. Mužská sestava Vojtěch Stránský, Vojtěch Ludvík a Kryštof Bogar navíc obhajovala titul z minulého MS a při aktuální formě všech byly vyhlídky více než nadějné.
Mistrovský závod štafet postupně gradoval k naší velké radosti: „Závod nebyl vůbec jednoduchý. Od začátku velmi vyrovnaný souboj favoritů rozdělily úvodní farsty na dvě skupiny, které společně projely většinu první poloviny tratě, včetně diváckého úseku. Druhá část byla komplikovanější a více selektivní a celé pole se více rozdělilo. Oba naši rozjížděči si ale vedli velmi dobře: Radek Laciga předával druhý, Vojta Stránský šestý. Na druhém úseku měl Vojta Ludvík proti sobě mimo jiné dva bývalé mistry světa – Foliforova a Laurilu. Poradil si s nimi ale velmi dobře a Kryštofa Bogara do třetího úseku posílal na druhém místě, těsně za Finskem", chválí naše reprezentanty trenér Vraný. Na posledním úseku Bogar nezaváhal a suveréně zvyšoval náskok na čele. V cíli pak po nezbytné kontrole čipu propukla radost z obhajoby naplno. Na druhém místě skončilo Finsko, třetí Rusko.

Ženám se na prvních dvou úsecích štafety tolik nedařilo, Kateřina Nováková a Marie Březinová ztratily postupně v náročném terénu na čelo závodu více než čtyři minuty. Finišující Martina Tichovská však tuto ztrátu začala rychle ukrajovat a souboj o bronz se nezdál úplně nereálný. Naděje však zhasla nečekaně: V zápalu soustředění na mapu Martinu v lese přehlédl italský závodník Luca Dallavalle a byl z toho nepěkný karambol. Ačkoli po srážce otřesená Martina závod nakonec se zlomeným nosem dokončila, na lepší než šesté místo to nestačilo.
Juniorské týmy bojovaly o přední příčky od počátku a nakonec úspěšně: junioři (Hašek, M. Ludvík, Kanta) obsadili druhou příčku za nedostižnou finskou trojicí a juniorky dojely nakonec po velkém boji třetí za Finskem a ruskou štafetou. Ze štafet si tedy naše výprava odváží kompletní medailovou sadu. Ještě úspěšnější den však měli Finové: kromě naší mužské štafety je v tento den nedoázal porazit nikdo další a získali tak tři štafetové tituly mistů světa doplněné o jedno druhé místo.

Po zaslouženém volném dnu měli před sebou závodníci nejtěžší zkoušku – závod na klasické trati. Dlouhé postupy v těžké mapě s množstvím voleb vyžadovaly maximální výkon po celou dobu závodu. Martina Tichovská, která nastoupila do závodu žen i se zraněním, k tomu dodává: „Nijak mne to v závodě neomezovalo, dýchalo se mi dobře a po první pokažené kontrole jsem se docela rozjela." Martina se od poloviny závodu pevně zařadila mezi vedoucí trojici. Po výborném výkonu nakonec skončila druhá, když nestačila jen na výborně jedoucí Britku Emily Benham. Závod vyšel i dalším Češkám, Marie Březinová skončila devátá a Kateřina Nováková na 12. místě.

V závodě mužů potvrdil roli favorita Rasmus Soegaard z Dánska, který již v polovině závodu dojel o tři minuty dříve startujícího Jiřího Hradila. Tato dvojice byla natolik silná, že se nikomu dalšímu nepodařilo jejich časy překonat a Soegaard přesvědčivě zvítězil před Hradilem a Rusem Foliforovem. Čtvrtá příčka patřila opět českému týmu zásluhou Vojtěcha Ludvíka, který až do samotného závěru atakoval i medailové pozice.
Veronika Kubínová pokračovala v úspěšné litevské jízdě – čtvrtý závod = čtvrtá medaile. Tentokrát opět zlatá, vítězství si Veronika vyjela s velkým odstupem více než dvou a půl minuty před zbytkem světa. Matyáš Ludvík mezi juniory potvrdil vysokou a stabilní výkonnost a šestým místem si opět zajistil účast na pódiovém vyhlašování vítězů.

Sprint přímo v historickém centru města Vilnius zakončil letošní MS a vlastně i celou mezinárodní sezonu. Poprvé ze všech závodů zůstali jak dospělí tak junioři bez medaile, i když ve dvou případech jen o vlásek. Petr Lukavec k domu za celou reprezentaci dodává: „Výborné výsledky zajeli pátý Radek Laciga v mužské elitě a čtvrtý Matyáš Ludvík mezi juniory. Martina Tichovská se na 8. místě nevešla na velké podium jen velmi těsně. Ve vyrovnaném závodě znamenala každá chyba výrazný posun výsledkovou listinou. Bohužel směrem, který má málokdo rád. To byl případ většiny dalších medailových nadějí ať už Veroniky Kubínové, nebo Kryštofa Bogara. Na závod se ale bude asi vzpomínat dlouho, terén byl skutečně unikátní a přímý přenos Litevské televize vypadal na velké obrazovce v aréně opravdu skvěle."

Reprezentaci MTBO doprovázel v Litvě i štáb České televize, který ze šampionátu připravil několik zajímavých reportáží. Fanoušci tohoto sportu je mohou shlédnout v archivu vysílání ČT
Krátké zastavení a velkou pochvalu si určitě zaslouží i pořadatelé šampionátu. Oba reprezentační trenéři se v hodnocení shodli: „Organizační zabezpečení, kvalita map, terény, grafická i technická úroveň mediální prezentace a zpracování závodů byly na špičkové úrovni a přiblížení sportu divákům a fanouškům získalo v Litvě zcela novou úroveň."

Závody MS zároveň zakončily letošní Světový pohár MTBO. Pro české barvy je pořadí velmi příjemné: Kryštof Bogar je celkovým vítězem mezi muži a Martina Tichovská obsadila druhou příčku v ženském žebříčku. V letošním hodnocení národních výběrů je Česká republika s velkým odstupem nejlepší. Tyto výsledky jsou zaslouženou tečkou za velmi vydařenou reprezentační sezónou MTBO roku 2017.

Fotografie: Jan Svoboda, Donatas Lazauskas

| Zobrazeno 3819x | Reprezentace | Pavel Štáfek
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru