MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Juniorská reprezentace 2014

Máme za sebou reprezentační sezónu 2014 a před sebou sezónu 2015 s domácím Mistrovstvím světa a nově zavedenými oficiálními Mistrovstvími Evropy juniorů a dorostu. Z týmu odcházejí z důvodu věku tradiční opory Kateřina Nováková a Tomáš Staněk (Ten byl služebně nejstarším juniorským reprezentantem vůbec) a naopak přicházejí nové mladé posily Martin Kanta, Honza Hašek a Tomáš Hruška.

Takže je čas na shrnutí toho, co junior-repre během roku absolvovala. Odkazy na všechny články týkající se týmu, fotografie z jednotlivých akcí a přehled medailí najdete na stránkách Junior-repre.

Úvodní reprezentační sraz, 13.-15.12.2013, Bedřichov

Už tradičně byl Úvodní repre-sraz lyžařský a v Bedřichově. Byl to jeden ze dvou loňských víkendů, kdy bylo možné na Bedřichově lyžovat bez použití travních lyží :o). Na programu byl objemový lyžařský trénink, seznamování s nováčky, utužování týmu a předávání informací o nadcházející sezóně (závody, soustředění, nominace, rozpočet..).

Zátěžové testy, 17.3.2014, CASRI Praha

Kompletní tým se jako ostatně každý rok i letos nechal otestovat u MUDr.Martínka ve funkční laboratoři CASRI. Kromě testů reprezentanti vždy absolvují i pohovor a vyslechnou si profesionální doporučení pro trénink v předzávodním období.

Silniční objemové soustředění, 21.-30.3.2014, Toskánsko (Itálie)

I letos vyrazili někteří junioři a dorostenci ve spolupráci s rozsáhlou skupinou dalších bikerů nahánět kilometry na jih a opět do už prověřeného Scarlina (Toskánsko). Odjezd v pátek 21.3. na noc, 1200km z Prahy na jih, ranní příjezd na místo (rozsáhlý apartmánový komplex Casa In Maremma, Scarlino), lehká chrupka, lehké rozjetí. V následujících dnech hromady silničních kilometrů, švihy v kopcích i rovinách, regenerace v sirných lázních, slunečno i zataženo a deštivo a v neděli 30.3. v časných ranních hodinách umocněných změnou času celodenní návrat zpět.

MTB-O Camp, 11.-16.4.2014, Bornholm (Dánsko)

Po několikaleté pauze se letos znovu úzký repre-výběr zúčastnil tradičního dánského jarního mapově-nakopávacího kempu. Ten byl tentokrát uspořádán na dánském ostrově Bornholm, takže kromě řady dálničních kilometrů nás čekala i plavba trajektem a katamaránem. MTB-O Camp je akce s 2-3 mapovými tréninky a cvičnými závody denně (dokonce s jedním nočním na úvod) a s dvěma závody WRE. To všechno v neznámých terénech, na kvalitních mapách a s kvalitní mezinárodní konkurencí. Z tréninkového hlediska exkluzívní akce.

Velikonoční MTBO Soustředění, 18.-21.4.2014, Mníšek pod Brdy

Protože MTB-O Camp je nákladná záležitost (a proto byl jen pro vybrané závodníky), bylo třeba rozmapovat před začátkem sezóny i zbytek týmu. Ve spolupráci s řadou dalších českých bajkerů jsme tak absolvovali Velikonoční mapové soustředění na brdských mapách ze Světového poháru 2012 (USK Praha special thanks). Tradičně 2 mapové tréninky na SI denně.

Přípravné soustředění na Juniorské MS a Evropský pohár dorostu, 9.-16.8.2014, Supráśl (Polsko)

Protože o prázdninách před Juniorským MS mnoho závodů není, vyrazil juniorský tým ze závodů ČP ve Vlkančicích na obhlídku místa činu přímo do dějiště nádcházejícího MS a EP dorostu, kde nám pořadatelé poskytli mapy a tratě v terénech bezprostředně sousedících s terény embargovanými pro MS. Cílem bylo nastudovat místní terény a stavbu trati v rámci závěrečné části přípravy na MS.

JUNIORSKÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA, 23.-31.8.2014 Supráśl (Polsko)

Juniorské mistrovství světa 2014 se konalo společně se seniorským MS a tentokrát i společně s Evropským pohárem dorostu v Podleském vojvodství v severovýchodním Polsku s centrem v městečku Supraśl.

Konkurence na Juniorských MS rok od roku roste a i přes odchod juniora Vojtěcha Ludvíka do seniorského týmu, se podařilo pokračovat v sérii úspěšných JMS z předchozích let ziskem 5-ti medailí (2 zlaté, 2 stříbrné, 1 bronzová).

Skvěle si ve všech závodech počínala především dívčí část týmu. Kateřina Nováková se v každém závodě umístila na velkém pódiu (stříbro ze sprintu, zlato ze štafet) a Veronika Kubínová má dokonce z každého závodu letošního JMS medaili (sprint zlato, middle stříbro, long bronz, štafety zlato). Velice kvalitní výsledky předváděl i Tomáš Staněk, kterému bronzová na longu utekla o jednu jedinou vteřinu (2 umístění na velkém pódiu celkově). Zlatou štafetu juniorek podržela skvělým výkonem náhradnice dorostenka Andrea Kameníková jinak startující na souběžně probíhajícím Evropském poháru.

Sprint, Bialystok, úterý 26.8.

Závod ve sprintu se odehrával v rozlehlém parku a v městském lese v centru Bialystoku za velmi deštivého počasí, které vedlo k postupnému rozbahňování a zpomalování trati – parkový terén se značně hustou sítí cest a pěšinek, řada umělých objektů, rovina a obtížná orientace ve velmi vysoké rychlosti. V Polsku je povolena jízda mimo cesty, v parkové části se tedy jezdilo převážně azimutem.

Nejlépe z našich si vedla věkem ještě dorostenka Veronika Kubínová ziskem titulu mistryně světa, druhým místem jí navíc jistila záda druhá z našich juniorek Kateřina Nováková. Špatně si nevedl ani Tomáš Staněk, kterému sprinty jinak příliš nesedí (8.místo), ale naopak mu sedí, když je hnusně :o).

Middle, Jurowce, středa 27.8.

Pro závod v middlu byl zvolen nejkopcovatější terén ze všech závodů letošního JMS, navíc poměrně zarostlý, písčitý a místy značně rozbitý (velké množství jam a prohlubní) a zkracování lesem tak bylo poměrně riskantní. Mapově obtížná byla zejména závěrečná část s relativně hustou sítí cest, kde se závodníci často dopouštěli chyb.

Veronika Kubínová opět nezklamala, odvedla klidný a vyrovnaný výkon a vybojovala tentokrát stříbrnou medaili. Velmi pěkné výkony odvedli pátými místy Kateřina Nováková a Tomáš Staněk.

Long, Supraśl, pátek 29.8.

Long se odehrával ve středně kopcovatých, písčitých a zarostlých terénech přímo v okolí městečka Supraśl. Trať kombinovala dlouhé postupy na volby s kratšími, obtížnějšími na realizaci a byla poměrně komplikovaně namotána (dvojnásobný průjezd diváckým úsekem v centru), několikanásobně překřížena a s opakovaným ražením kontroly na začátku diváckého úseku.

Tomáš Staněk na longu uplatnil svoji fyzickou připravenost a utočil na medailové umístění. To mu bohužel nakonec i přes skvělý finiš uteklo o jedinou vteřinu (čtvrté místo). Stejně tak zbyla nepopulární bramborová i na Kateřinu Novákovou, kterou z medailových pozic odsunula bronzová Veronika Kubínová a doplnila tak svoji sbírku medailí z letošního JMS o poslední zbývající cenný kov.

Štafety, Bialystok, pátek 30.8.

Centrum závodu (start, cíl, předávka, divácká kontrola s dvojnásobným průjezdem) bylo situováno na prostranství na okraji Bialystoku. Lehce zvlněný písčitý terén s krátkými strmými výšvihy, dva okruhy se společnou diváckou kontrolou (oba nepříliš mapově náročné) a mapově obtížná závěrečná pasáž s několika kontrolami před předávkou.

Štafeta juniorek měla poměrně jednoznačný průběh a naše juniorky v něm získaly titul mistryň světa způsobem start-cíl. Vzhledem k tomu, že ostatní štafety obsadily první úseky svými nejslabšími závodnicemi, Veronika Kubínová nejrychlejším časem na svém úseku nezaváhala a předávala s náskokem na prvním místě. Dorostenka Andrea Kameníková, startující ve štafetě juniorek jako náhradnice, předvedla klidný a čistý výkon a náskok udržela. Finišující Kateřině Novákové se závod rovněž vydařil a třetím nejrychlejším časem celkově dokončila i v ostré konkurenci posledních úseků zlatý výkon naší štafety.

Štafetu juniorů excelentně rozjel Václav Šňupárek a svým nejlepším výkonem na letošním JMS (hromadné starty mu evidentně sedí) přivezl štafetu na předávku na redukované druhé příčce s nevelkou ztrátou na vedoucí dvojici štafet Ruska. Bohužel Michael Német na druhém úseku, ač předvedl poměrně slušný výkon s potenciálem vyslat finišmana Tomáše Staňka k závěrečnému boji o medaile neorazil sběrnou kontrolu, přes kterou před předávkou tak jako tak projížděl. Tomáš Staněk sice zajel celkově nejlepší čas a přivezl štafetu na bronzové příčce, pro chybu ražení na druhém úseku jsem ovšem byli diskvalifikováni.

přehled výsledků JMS:

EVROPSKÝ POHÁR DOROSTU, 23.-31.8.2014 Supráśl (Polsko)

Evropský pohár dorostu se konal souběžně s MS/JMS a na stejných tratích.

Evropský pohár je pro dorostence vrcholem sezóny a byl letos naposledy pořádán jako neoficiální akce. Od roku 2015 (Portugalsko) bude nahrazen každoročním oficiálním Mistrovstvím Evropy dorostu. I přes souběžně probíhající Juniorské MS byl letošní Evropský pohár obsazen více než kvalitně závodníky z deseti evropských zemí. Česká republika vyslala na Evropský pohár dva dorostence a jednu dorostenku sbírat mezinárodní závodní zkušenosti.

Mix Sprint Relay, Poczopek, pondělí 25.8.

Dorostenci absolvovali na rozdíl od juniorů i úvodní závod smíšených sprintových štafet (Ten junioři jako neoficiální závod vynechávali a šetřili síly na ty oficiální). A nevedli si v něm vůbec špatně. Dorostenecká dvojice Andrea Kameníková-Matyáš Ludvík v něm vybojovala bronzovou medaili.

Dějištěm smíšených sprintových štafet byl lesopark a přilehlý les s velkým množstvím umělých objektů (Stonehenge hadr) a z velké části otevřený terén.

Zbytek tratí již byl shodný s Juniorským MS. Vzhledem k tomu, že s výjimkou Matyáše Ludvíka se jednalo o premiérové mezinárodní starty našich dorostenců, lze jejich výkony hodnotit pozitivně. Andrea Kameníková navíc předvedla skvělý výkon jako náhradnice v závodě štafet Juniorského MS, kdy podržela výsledně zlatou štafetu českých juniorek.

přehled výsledků EPD:

Závěrem

Děkuji všem reprezentantům za odvedenou práci a uvidíme se na Úvodním srazu pro sezónu 2015 (12.-14.12.2014, Bedřichov). A příští rok na domácím JMS jim to nandáme ;o).

| Zobrazeno 2879x | Reprezentace | Petr -Meloun- Lukavec

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Ivana A. |
:-)
Poděkování šéftrenérovi i jeho asistentce za tradičně spolehlivý koučink a mladým nadějím gratulace k povedené sezoně + přání, aby jim ta dobrá parta a pěkné výkony vydržely i příští rok ;-)
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru