MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

Juniorská reprezentace 2012

Na podzim 2011 došlo v juniorském týmu k poměrně rozsáhlému přeskupení sil – řada tradičních reprezentačních opor odešla do dospělých kategorií, řada dorostenců se stala juniory, několik nováčků přibylo, celkově se reprezentační tým opět lehce zredukoval a především hodně omladil. Žádný z reprezentantů letos ve své kategorii nepatřil do nejstaršího ročníku, většina naopak patřila do toho nejmladšího. I přes tento lehký handicap lze ovšem sezónu 2012 prohlásit za velice úspěšnou a na mezinárodní scéně jsme se rozhodně neztratili.
A co že konkrétně všechno juniorský tým v průběhu roku absolvoval?

Úvodní reprezentační sraz, 16.-18.12.2011, Bedřichov

MTBO
Členové juniorské reprezentace před lyžařským objemovým tréninkem v Bedřichově.

Počasí se na poslední chvíli umoudřilo a napadl sníh a tak i tentokrát byl Úvodní reprezentační sraz lyžařský a v Bedřichově. Na programu byl objemový lyžařský trénink, seznamování s nováčky, utužování týmu a předávání informací o nadcházející sezóně (závody, soustředění, nominace, rozpočet..).

Zátěžové testy, 16.3.2012, CASRI Praha

MTBO
Jan Charvát a Ewa Haltofová na zátěžových testech v laboratoři CASRI v Praze.

Stejně jako v předchozích letech i letos absolvoval kompletní tým v tradičním jarním termínu zátěžové testy v laboratoři CASRI v Praze.

Silniční objemové soustředění, 16.-25.3.2012, Toskánsko (Itálie)

MTBO

I letos vyrazil juniorský tým ve spolupráci s  rozsáhlou skupinou dalších bikerů nahánět kilometry na jih. Tentokrát jsme se po roční pauze opět vrátili do Scarlina (Toskánsko). Odjezd v pátek 16.3. na noc, 1200km z Prahy na jih, ranní příjezd na místo (rozsáhlý apartmánový komplex Casa In Maremma, Scarlino), lehká chrupka, lehké rozjetí. V následujících dnech hromady silničních kilometrů, švihy v kopcích i rovinách i odpočinek na pláži, převážně nádherně slunečno, první letošní koupání v moři a v neděli 25.3. v časných ranních hodinách celodenní návrat zpět.

Velikonoční mapové soustředění, 6.-9.4.2012, Slatiňany

MTBO
Michael Német během tréninku ražení na Velikonočním mapovém soustředění ve Slatiňanech.

Vzhledem k velmi časnému jarnímu termínu letošního Evropského poháru bylo letos do přípravy juniorského výběru zařazeno jarní mapové soustředění realizované ve spolupráci s SNS Smržovka. Za místo jeho konání byly zvoleny mapy posledního pohárového víkendu 2011 ve Slatiňanech. Juniory a dorostence tak čekala dvoufázová mapová příprava doplněná o trénink SI ražení.

MTBO Camp, 21.-27.4.2012, Balatonfüred (Maďarsko)

MTBO
Tomáš Staněk na startu tréninkového závodu v maďarském Sóly.

Pořadatelem letošního Juniorské MS bylo Maďarsko a místem Veszprém. Už v rámci jarní části sezóny tak juniorský tým vyrazil sbírat zkušenosti s místními terény a stavbou trati do blízkého Balatonfüredu, kde pro nás pořadatelé JMS připravili tréninkový kemp.

Při návratu domů pak tým ještě absolvoval dvě úvodní kola Českého poháru na Slovensku (Šaštín-Stráže).

EVROPSKÝ POHÁR 2012, 4.-8.5.2012 Praha (Česká republika)

MTBO
Členky juniorského týmu (Ewa Haltofová, Kateřina Nováková, Anežka Pařízková a Veronika Kubínová) na modelu Evroského poháru.

Evropský pohár je pro dorostence nejvyšší soutěží a vrcholem sezóny, pro juniory pak v podstatě jedinou možností srovnat síly se světovou špičkou před JMS. Letos ho pořádala souběžně se Světovým pohárem dospělých v Řitce Česká republika a v juniorských a dorosteneckých kategoriích se ho zúčastnili závodníci a závodnice ze 13-ti zemí.

Po loňském výrazném omlazení týmu to pro všechny členy dorosteneckého výběru byla premiéra na mezinárodních závodech a přestože všichni současní členové juniorského i dorosteneckého výběru patří momentálně ve svých kategoriích mezi ty mladší, výsledkově se rozhodně neztratili.

Long, Kytín, sobota 5.5.

Stejně jako Světový pohár, zahájil i pohár Evropský úvodní závod v longu v Kytíně. Slunečné počasí bylo po všechny dny zjevně objednáno pouze pro dopolední závody Světového poháru, junioři a dorostenci tak každý den pravidelně startovali za deště.

Mužskou část týmu na longu pronásledovaly technické problémy (nejlépe zajel v M20 4.Tomáš Staněk, který se o do té doby bezkonkurenční vedení připravil chybou na 15.kontrole) a hájení českých barev tak zůstalo na dorostenkách a juniorkách. V dorostenkách se o bronz podělily Veronika Kubínová s Eliškou Přibylovou (W17-1.Maglalena Ozga POL, 2.Lou Denaix FRA, 3.Veronika Kubínová CZE a 3. Eliška Přibylová CZE). V juniorkách získala stříbro Ewa Haltofová, bronz Kateřina Nováková (W20-1.Barbara Sanocka POL,2.Eva Haltofová CZE, 3.Kateřina Nováková CZE).

Middle, Řitka, neděle 6.5.

MTBO
Kryštof Bogar v cíli middlu Evropského poháru v Řitce.

Medailově nejúspěšnějším závodem byl pro český tým nedělní middle v Řitce. V juniorech to dlouho vypadalo na kompletně českou bednu. Nakonec se však mezi naše reprezentanty vklínil Cedric Beill z Francie (M20-1.Kryštof Bogar CZE, 2.Cedric Beill FRA, 3.Tomáš Staněk CZE) a připravil o medaili čtvrtého Vojtěcha Ludvíka. V juniorkách si tentokrát po sobotní bramboře pro medaili dojela i třetí z našich juniorek Anežka Pařízková – bronzová (W20-1.Barbara Sanocka POL, 2.Nicole Hueber FRA, 3.Anežka Pařízková CZE). Poslední medaili doplnila v  dorostenkách 2.Eliška Přibylová (W17-1. Lou Denaix FRA, 2.Eliška Přibylová CZE, 3.Maglalena Ozga POL).

Sprint, Řitka, pondělí 7.5.

Evropský pohár končil pondělním sprintem rovněž v Řitce (poněkud nezvykle na mapě 1:15 000). Kryštof Bogar byl nominován do smíšené štafety SP s  ještě nedávnými členy juniorského týmu Marií Březinovou a Vojtěchem Stránským, takže boje o Evropské medaile zůstali na zbytku týmu. V dorostenkách si pro svou druhou bednu dojela Veronika Kubínová (W17-1.Maglalena Ozga POL, 2.Veronika Kubínová CZE, 3.Lou Denaix FRA) a v juniorech ji doplnil rovněž svou druhou a rovněž stříbrnou medailí Tomáš Staněk (M20-1.Cedric Beill FRA, 2.Tomáš Staněk CZE, 3. Taaniel Tooming EST).

Evropského poháru se zúčastnili závodníci 13-ti zemí a konkurence tak byla poměrně značná, proto s výslednou sbírkou devíti medailových umístění můžeme být spokojeni.

Přehled výsledků Evropského poháru:

Dorostenkylongmiddlesprint
Veronika Kubínová342
Eliška Přibylová32-
Dorostencilongmiddlesprint
Václav Šňupárek798
Michael Németdisk810
Jan Charvát10106
Juniorkylongmiddlesprint
Ewa Haltofová256
Kateřina Nováková347
Anežka Pařízková434
Juniořilongmiddlesprint
Kryštof Bogardisk1-
Tomáš Staněk432
Vojtěch Ludvík744

Přípravné soustředění na JMS, 5.-12.8.2012, Budapešť (Maďarsko)

MTBO
Anežka Pařízková na trati štafetového závodu v maďarském Érdu.

Protože Juniorskému MS předcházela poměrně dlouhá prázdninová závodní pauza, vyrazil juniorský tým oživit práci s mapou na mapové soustředění do Budapešti. Ubytování na okraji Budapešti, řada mapových tréninků i tréninků čistě cyklistických, řada tréninků techniky ražení a účast na závodech Mistrovství Maďarska.

JUNIORSKÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA 2012, 18.-26.8.2011 Veszprém (Maďarsko)

Juniorské mistrovství světa 2012 se konalo společně se seniorským a tentokrát i veteránským MS v terénech u maďarského Balatonu, což vzhledem k tomu, že se tam v předchozích letech opakovaně konalo jak úvodní kolo Českého poháru, tak WRE a Světový pohár, nejsou terény českým bikerům úplně neznámé. Ačkoliv jsme měli během předchozích závodních i tréninkových zkušeností možnost si místní terény vyzkoušet, povolená jízda volným terénem a „off-roadové“ kontroly v kombinaci s popisy kontrol přesto zůstávají pro české bikery hodně nezvyklou záležitostí. Mapově velmi náročné tratě, teploty, které již skoro tradičně během MS atakují hodnotu 400C, a všude rozšířené trny řádně prověřily fyzickou, psychickou i technickou připravenost závodníků.

Přes odchod tradičních medailistů mezi dospělé a přesto, že konkurence na Juniorských MS rok od roku roste, se podařilo pokračovat v sérii medailových JMS z předchozích let – odvážíme si 5 medailí (3 z toho zlaté), máme medaile jak z mužské tak z ženské štafety, celkem 8 umístění na velké bedně a každý z reprezentantů má alespoň jedno individuální umístění v top8.

Zcela bezkonkurenčně si již tradičně počínal Kryštof Bogar, který s výjimkou sprintu (v kterém měl neopravitelný defekt - prořízlý plášť) je mistrem světa na všech zbývajících tratích – middle, long a štafety. Excelentní výsledky odváděli i zbývající závodníci – kompletní zlatá štafeta juniorů (Bogar, Ludvík, Staněk),  Vojtěch Ludvík bronzový z longu, bronzová štafeta juniorek (Pařízková, Haltofová, Nováková) i ostatní závodníci s pódiovými umístěními.

Sprint, Öskü, úterý 21.8.

Zejména mapově značně náročný závod - otevřený terén, kontroly ve volném terénu, nutná orientace podle vrstevnic (za jízdy volným terénem poměrně problematická) a velmi vysoké teploty.

Nejlépe z našich si vedly juniorky, které skončily těsně za medailemi – 4.Kateřina Nováková a 5.Eva Haltofová. Kryštof Bogar měl bohužel před devátou kontrolou defekt (v okamžiku, kdy zcela bezkonkurenčně vedl). Závod přesto dojel, ale v úvodním finálovém závodu JMS jsme zůstali těsně za medailemi (2 pódiová umístění).

Middle, Nagyvázsony, středa 22.8.

Middle byl uspořádán v terénech v okolí obce Nagyvázsony. Tentokrát se jednalo o převážně zalesněný terén bez „off-roadových“ kontrol, tedy tratě nám poněkud bližší. Kryštof Bogar již nezaváhal, odvedl precizní výkon a jako první junior v historii obhájil mistrovský titul na middlu. Kvalitní výkony odvedli i zbývající junioři, kteří se úmístili těsně za velkou bednou – 7.Vojtěch Ludvík a 8.Tomáš Staněk. V juniorkách si po nepodařeném middlu spravila chuť Anežka Pařízková 4.místem (18s za medailí) a špatně si nevedla ani 8.Kateřina Nováková.

Štafety, Öskü, pátek 24.8.

MTBO
Zlatá štafeta juniorů (Tomáš Staněk, Vojtěch Ludvík a Kryštof Bogar) a bronzová štafeta juniorek (Anežka Pařízková, Kateřina Nováková a Ewa Haltofová) ze štafetového závodu Juniorského MS 2012.

Centrum závodu (start, cíl, předávka, divácké úseky) byly situovány na okraji obce Öskü, závodní prostor ve vojenském prostoru. Tratě opět vedly v podstatě pouze v otevřeném terénu s řadou „off-roadových“ kontrol a se dvěma diváckými úseky v bezprostřední blízkosti centra. A teploty opět atakovaly hranici 400C ve stínu.

Štafeta juniorek letos startovala v kompletně novém složení. Loňské (i předloňské) medailové trio již jezdí v dospělých kategoriích. Anežka Pařízková se tentokrát s otevřeným terénem popasovala velice slušně a předávala druhá, i když s poměrně značnou ztrátou na vedoucí štafetu Finska. Kvalitní výkon na druhém úseku odvedla i Ewa Haltofová – předávala opět druhá v těsném kontaktu s po druhém úseku vedoucí štafetou Ruska. Finská štafeta se propadla na průběžné třetí místo. Na třetím úseku zajela Kateřina Nováková svůj pravděpodobně životní závod, přesto se jí nepodařilo odolat ataku Finky a štafeta juniorek tak vybojovala bronzovou medaili s více než luxusním náskokem na čtvrté Polsko.

Štafeta juniorů měla o poznání jednoznačnější průběh. Na prvním úseku startující Kryštof Bogar přivezl štafetu na předávku se 7-mi minutovým náskokem. Vojtěch Ludvík na úseku druhém si tak odjel svůj závod bez větších zaváhání (přestože z náskoku něco málo ztratil) a finišující Tomáš Staněk se precizním výkonem svým „pronásledovatelům“ opět vzdálil. Česká republika tak zásluhou juniorů získala druhou zlatou medaili a to zcela bezkonkurenčním způsobem.

Long, Veszprém, sobota 25.8.

MTBO
Vojtěch Ludvík finišuje pro bronzovou medaili v závodě v longu Juniorského MS 2012 (Veszprém).

Long se odehrával přímo v okolí Veszprému v částečně lesním terénu, částečně opět ve vojenském prostoru s řadou umělých objektů a s městským závěrem a cílovou arénou na hlavním náměstí. Long byl pro český juniorský tým dalším velice úspěšným závodem.

Excelentní výkon předvedl opět Kryštof Bogar ziskem třetí zlaté medaile z letošního JMS. Skvěle si vedl i Vojtěch Ludvík (i přes technické potíže na trati - dvakrát dofukoval zadní kolo) vybojoval bronz se ztrátou pouhých 8 vteřin na stříbrnou medaili.

Přehled výsledků JMS:

Juniořisprintmiddleštafetylong
Kryštof Bogar37111
Vojtěch Ludvík25713
Tomáš Staněk1081disk
Juniorkysprintmiddleštafetylong
Kateřina Nováková4837
Ewa Haltofová514317
Anežka Pařízková264314

Závěrem

Děkuji všem reprezentantům za odvedenou práci, přeju příjemný posezóní odpočinek a následně hodně sil do tréninku na další sezónu a ať jim to na Juniorském MS a Evropském poháru 2013 zase ukážem' ;o).

| přečteno 5127x | Reprezentace | Petr -Meloun- Lukavec
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot