MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Jednosměrky na mapách a v terénu

Bezpečnost především. Míst s jednosměrným provozem je v městských zástavbách spousty, ale i v lesech se objevují taková místa, kde si bikerská veřejnost automaticky představuje jednosměrný provoz. Stavitel se sice většinou snaží na problém myslet a když už, tak na ně pošle závodníky maximálně ve správném směru, u orienťáku se ale nikdy neví, jaké postupy závodníci nakonec vymyslí, a tak by měly být zvýrazněny i v našich závodních mapách.

Jednosměrky v silničním provozu

Každý asi zná a ví jaká jsou rizika střetu nejen s motorovými vozidly, kdy ne každý řidič je ochotný tolerovat případného protijedoucího cyklistu, který se v tu chvíli pohybuje vlastně nezákonně. Jednosměrné ulice nebo silnice jsou označeny dopravní značkou, což samozřejmě z mapy není patrné, takže i v ní si vyžadují své zvýraznění. Toto odpadá v některých jednosměrkách, kde je zákonně umožněn pohybu cyklistů i v protisměru.

Jednosměrky v lese na trailech

V lese se stále častěji setkáváme s uměle ať již oficiálně či neoficiálně vybudovanými traily, singletracky nebo DH tratěmi, na kterých jejich uživatelé s jednosměrným provozem také automaticky počítají. Takže by je mohl protijedoucí o-biker nemile překvapit třeba při výjezdu z klopené zatáčky případně na dopadu skoku nebo dropu. I zde by tak měl být jednosměrný provoz zvýrazněn a protijízda zakázána.

Zvýraznění na mapách

Na přiloženém obrázku jsem zkusil, jak by mohla být jednosměrka zvýrazněna čitelně a pochopitelně na mapě. Možná už v historii nějaké označení bylo (a nepodařilo se mi vylovit z paměti)? Máte případně nějaké své návrhy?

| Zobrazeno 2904x | Informace | Honza -mAk- Svoboda

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Tomáš Johanovský |
Souhlas

Já budu moc rád, když se nějaké info o jednosměrkách na mapách objeví. Zvlášť na městských závodech typu MTBOliga je mi vyloženě nepříjemný do jednosměrek jezdit, ale stavba tratě dost často jiný řešení nepřipouští, nebo je hodně nevýhodný. Určitě je to pracnější pro mapaře/stavitele, ale komfort a bezpečeí závodníků to výrazně zvedne. Jakým způsobem to bude řešení je mi vlastně docela jedno - obě řešení mají výhody a nevýhody a někde budou hůř čitelný.

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru