MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering
Novinky Kalendář

Český pohár - Sklárna - MTBO 5 DAYS

V minulém týdnu, od středy 3.7. do neděle 7.7., pořádal oddíl KOS Plzeň na Sklárně u Jesenice 5-denní závody MTBO se skvělou mezinárodní konkurencí. E3 a E4 byly zároveň součástí WRE a 9.-10. závodem Českého poháru MTBO 2013.

Centrum závodu bylo v areálu školy v přírodě na Sklárně uprostřed krásného terénu Rabštejnska. Skoro všichni závodníci tam i spali, někteří ve stanech, jiní na pokojích či v chatkách. Každý večer byl i nějaký doprovodný program, od debaty nad historií cyklistiky se Zdeňkem Hasmanem přes o-triatlonové štafety, koncert Tři Sestry Banditos, promítání filmu Inseminátor až po závěrečný večírek. Závody provázelo hezké slunečné počasí, zcela optimální pro vícedenní závody. Stravování bylo zajištěno nejen školní jídelnou, ale i cateringovou firmou, která měla slušnou nabídku.

Závodů se zúčastnilo skoro 600 závodníků z 15 zemí. Vrcholem byly páteční E3 a sobotní E4, které byly zařazeny nejen do ČP, ale i do WRE (World Ranking Event) a hlavně díky tomu zde byla opravdu skvělá konkurence. Tyto dvě etapy byly také nominačními závody na MS MTBO pro seniorskou i juniorskou reprezentaci.

Celkovými vítězi MTBO 5 DAYS se stali Marika Hara (Finland) a Martin Ševčík (TBM). V ženách nebylo o celkové vítězce pochyb od první etapy, Marika Hara ovládla s přehledem první 3 etapy, jediným zádrhelem byl defekt po divácké kontrole na sobotním longu, který však za 7 minut vyřešila a soupěřky tak mohly ovládnout alespoň tuto etapu. Vyhrála tak plzeňské vícedenní potřetí v řadě za sebou. Další místa obsadily Susanna Laurila (Finland) a Camilla Sogaard (Denmark), které předvedly taktéž skvělé výkony. Nejlepší z našich skončila celkově sedmá Renata Paulíčková (SJI), za ní pak Naděžda Skácelová a Štěpánka Staňková na 11. a 12. místě (obě TSU). V mužích byla situace z pohledu Čechů výrazně růžovější. Od první etapy držel žlutý trikot František Bogar (BOR), který jen díky nepovedené poslední etapě nevyhrál celkově. Z vítězství se tak mohl radovat Martin Ševčík, který stabilními výkony ovládl pětidenní podruhé za sebou. Na druhém místě skončil Luca Dalavalle (Italy), který o výhru přišel až v závěrečném finiši. Na třetím místě pak skončil Franta Bogar. Češi vyhrály první 4 etapy, 2x Franta Bogar, 1x Kryštof Bogar a Vojta Stránský, takže výkonnost našich je přislíbem na světový šampionát.

Kompletní výsledky všech kategorií včetně mezičasů a průběžných pořadí po jednotlivých etapách naleznete na webu závodů. Podle názorů lidí se závody hodně líbily. Velké souboje se konaly ve všech kategoriích. A dětská školka zažívala také velký nápor, což však zkušené matky pořadatelky bravůrně zvládly.

Závodníci MTBO si nyní dají 5-týdenní pauzu od závodů ČP MTBO 2013. 10.-11.8. pořádá oddíl A-TEAM NOVO Bruntál prázdninové závody Českého poháru přímo v Bruntále. Uvidíme, jak tato novinka zaujme. Doufejme však, že závodnící nenechají pořadatele ve štichu. Více informací na naleznete stránkách závodů. Ještě předtím se koná několik velmi kvalitně obsazených dlouhých MTBO - Bike Adventure, TransKras a Bedřichovská pětihodinovka.

| přečteno 3069x | MTBO ČP + MČR | Mirek Kalina

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Honza -mAk- Svoboda |
byl to defekt
Marika v tý sobotní etapě neudělala chybu, ale měla defekt... myslim, že spousta chlapců by se do 7mi minut s tímto problémem nedokázala poprat (c:
Mirek Kalina |
Důvod ztráty Mariky v E4 opraven. Díky za info ...
Kekety |
komentáře k závodům

Proč se vždy strhne lavina komentářů, když na závodech něco nevyjde, ale když je vše OK, tak nic. Nebojme se i pochválit! Pořadatele, kteří s organizací měli spoustu práce, to určitě potěší :-)

KOSáci, bylo to super, za dva roky vás ale porazíme v nejprestižnější disciplíně - štafetě Budeme víc trénovat, těšte se.

Kekety

Alda |
Výzvou budiž odveta na podzimním mistrovském víkendu. Štafety jsou v rozpise. Tak ne že dostanete strach a nedojedete... ;-)
Alda |
Pozitivní ohlas
Souhlasím s Keketym, že závody byly super. Je to přirozené, že máme potřebu se vyjadřovat více k tomu, co se nám nelíbilo než k tomu, co bylo v pořádku. Takže za sebe chválím, přestože jsem neabsolvoval všechny etapy. Poznámku by si zasloužila délka trati H40L na klasice. Hášo, překlad slova "Long" není "kurva dlouhý" a to, že někteří stavitelé v historii nedokázali dodržet směrné časy zespodu neznamená, že ty to musíš dohnat tak, aby to v průměru sedělo. Ke cti stavitele by mělo sloužit dodržení směrných časů a ne to, že dodrží co si sám zamane a avizuje dopředu. Vítěz Českého poháru překročil horní hranici o 17 min. což je vlastně cca 20% ze směrného středu. S ohledem na vícedenní závod mi to přišlo zbytečné. Navíc některé pasáže byly samoúčelné, nezajímavé a daly se dost dobře vypustit. Myslím, že ostatní souputníci z kategorie by se mnou souhlasili.
-ury- |
A neměl by se směrný čas H40L, když to je "long" srovnat na 100-120 jak má elita? Když jedeme přes půl republiky, tak ať si to užijeme. Přece po těch letech už na to máme naježděno. :-)
Svoby |
Souhlasím. Kdo to chce mít kratší, může jezdit M40S.
hasa |

No jasně, že jsem chtěl, abyste si trochu mákli! Královská etapa je prostě jenom jedna...!

Směrné časy jsou pro děti a důchodce a ne pro nadržené dravce.

King |
Hledání zachránce
Tento příspěvek snad ani do komentářů moc nepatří a je o něčem jiném, ale přes veškerou vynaloženou snahu to vídím jako poslední možnost. Ve čtvrté etapě na longu jsem v čase zhruba 190 u kontroly č.114 proříznul bezdušovou gumu a závodník, který jel kolem mi půjčil bombičku s těsnící pěnou. Celé se to však odehrálo velmi rychle a ve stresu a tak jsem si nezapamatoval kdo to byl. Hledal jsem ho pak na shromaždišti a oslovil jsem lidi, kteří by to snad mohli být, ale bohužel nikdy to nebyl můj zachránce. Prosím proto, jestli si to čteš TY, nebo někdo kdo o tom něco zaslechl a ví o koho se jedná, dejte mi vědět. Potřebuju vrátit půjčený materiál a revanšovat se za pomoc. Jirka Král TSU H40L jiri.kral@vavrys.cz c 
Loading...
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Cyklo slevy, výprodeje - BIKEMAT.cz Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot