MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Český pohár + Mistrovství ČR - Viničné Šumice

O minulém víkendu, 8.-9.6., pořádal oddíl KOS Tesla Brno ve Viničných Šumicích MČR ve sprintu, MČR štafet a zároveň 7. a 8. závod Českého poháru MTBO 2013. V sobotu dopoledne se jel sprint, odpoledne pak štafety, v neděli freeorder.

Centrum závodů bylo na louce mezi lesy nad Viničnými Šumicemi, veškeré zázemí tam tedy pořadatelé museli vystavět. Většina závodníků tam i spala ve stanech, hlavně asi z důvodu velkolepé večerní párty. Jediné, co zůstalo hodně za očekáváním, bylo občerstvení. Závody provázelo hezké slunečné počasí, za celý víkend ani nesprchlo, jen v lese to vypadalo po velkých deštích dost bahnitě.

Při sobotním MČR ve sprintu, kde valná většina závodníků kupila hodně chyb, zvítězil v mužské elitě Jirka Hradil (TZL) o 14 sekund před Honzou Svobodou (SMR) a o 38 sekund před ještě juniorem Vojtou Ludvíkem (STB). V ženách vyhrála suverénně Renata Paulíčková (SJI) o 55 sekund před také ještě juniorkou Katkou Novákovou (OKP) a o 1:26 před Naděždou Skácelovou (LKT).

Odpoledne poté se konalo MČR ve štafetách, ve stejném lese jako dopolední sprint, jen s mnohem větším převýšením. Štafety byly kvůli nově nastaveným kratším směrným časům hodně zajímavé. V mužích zvítězila štafeta SK SNS Smržovka (Svoboda, Hons, Obuškevič) o 35 sekund před USK Praha (Laciga, Hora, Sommer) a o 53 sekund před A-team NOVO Bruntál (Vala, Jašek, Peths). V ženách pak LKT 80 Šumperk (Skácelová, Staňková, Březinová) o 39 sekund před USK Praha (Lacigová, Jirásková, Tichovská) a o 1:45 před ŠK VAZKA Bratislava (Fajtová, Tyszová, Kasalovská).

V neděli se konal jediný letošní závod ve freeorder, tedy královské disciplíně MTBO, který se vyznačoval rovinatými pasážemi po klikatých vrstevnicových cestách. V mužích vyhrál suverénně Honza Svoboda (SMR) o 5:40 před Vojtou Stránským (KPY) a o 10:14 před Andreasem Riefem (Austria). V ženách vyhrála Martina Tichovská (VSP) o 2:38 před Michaelou Gigon (TBM) a o 4:02 před Stankou Fajtovou (VBA).

Kompletní výsledky všech kategorií včetně mezičasů naleznete na webu závodů. Závody se celkově hodně líbily. Škoda jen faktu, že přestože to byl mistrovský víkend, přijelo jen něco lehce přes 270 závodníků.

Závodníci MTBO si nyní dají 4-týdenní pauzu od závodů ČP MTBO 2013. Prvním závodem po pauze budou vícedenní závody na začátku července, která jako obvykle jednou za 2 roky pořádají Plzeňáci. Tentokráte je centrum na Sklárně kousek od Žihle. Na pořadu je 5 závodů od středy do neděle, do ČP MTBO se započítávají pouze pátek a sobota. Více informací na stránkách závodů.

| Zobrazeno 3965x | MTBO ČP + MČR | Mirek Kalina

Komentáře článku

Napsat nový komentář
Alda |
Super a díky!
Jak už jsem říkal pořadatelům na místě, bylo to super! Občerstvení bohužel... alespoň jsme poznali Starou poštu. Samotného mě ale počet závodníků překvapil. Jistým ubytkem jsou samozřejmě pořadatelé z Tesly (je jich jak psů), ale i tak je to zajímavé. Přitom poloha centra ideální, kousek od dálnice...? Že by protitermín k 24hodinovce? To snad ne.
Lenka Divilová |
Díky pořadatelům z Tesly!

Přidávám se k poděkování Teslákům za uspořádané závody ve Viničných Šumicích. Stály je určitě děsně moc práce i peněz!


Nejdražší bylo jistě to parádní počasí a proto se nedivme, že už nezbylo na výstavbu restaurace... :-)

Roman |
Skvělý závody ve skvělém terénu

Na tyto závody jsem se fakt hodně těšil, protože zdejší terén mám moc rád a taky jsem čekal čím pořadatelé překvapí. A můžu říct, že bylo splněno nad očekávání. Mapy super, terén luxusní. Užil jsem si fakt skvělý biking. Díky moc za parádní víkend. Roman


jediný škraloup bylo občerstvení, hrozný pivo a o jídle, pokud zrovna bylo, ani nemluvě...:(

Alda |
Hrozný pivo? Tak to bych se ho teda fakt zastal. Novopacké je určitě český nadprůměr.
Radek |
Odfláknutý free order
děkuji za super víkend pořadatelům, ale nedá mi, abych zde napsal o zcela odfláknuté nedělní trati FO u kategorie H21B. Kdo se podívá na výsledkya jejich mezičasy, tak uvidí, že jen já a Šéba jsme jeli trošku jinak než zbytek "světa". Nikdy se mi nepodařilo vymyslet trať závodu za 1,5minuty. Takže rekord díky staviteli....
Mirek Kalina |
Teda trať H21B jsem viděl od kluků z oddílu a nepřišlo mi to vůbec špatné. Volby tam určitě byly. Takže zkus tolik nekritizovat ...
Radek |
je mi dost líto, že nechápeš rozdíl mezi volbou kontrol a volbou postupu. Pokud bys mrknul do výsledků jak píšu, tak bys viděl, že to byla rutina. Moje mapové zkušenosti a dalších zkušených orienťáků nebudu dále srovnávat s tvým pochybováním.
Ruda |
Bohužel Radek má pravdu. Za 15vteřin jsem věděl kudy tudy.
Honza -xOB- Urban |
Par pripominek jako vzdy

Dle me  to byly velmi slusne zavody, ktere patrily k naprumeru. Ale i tak se par drobnosti naslo


Obecne veci:


- Proc poradatele zjistovali coze jsou to ty "dashpointy", kdyz je pak nepouzili :-(. Bohuzel nektere veci se pak za jizdy nedaly precist


- nepovedena oraznova na plochu, po ktere se da jezdit


- ze doslo pivo na zavodech jsem uz dlouho nezazil :-(, pritom dneska snad vsichni dodavatele berou zpet nenacate becky (i lahve)


- vychvalovany bufet byl dosti pod urovni a naprosto nestihal napor 300 hladovych lidi, takze kupa se radeji sla najist do dediny


 


Sprint


- pekne postaveno, ale kdyz uz stavitel dal naprosto jasnou fikacku lesem (69-72) tak by to tam mel taky nekdo hlidat, takto tam bude vyjezdena dalnice


- skoda nevyrezanych kolecek a spojnic, (nejenom ja jsem se nachytal na tecky schovany pod spojnici na jednicku)


 


Stafety


- stavitel spravne vyrezaval kolecka, ohybal spojince, bohuzel v M120 se mu misto vyriznuti povedlo spojnici zdvojit, takze "vetosi" opravdu nevedeli, zda se tama da jet.


- dale jeste drobnost, kdy umisteni jedne kontroly bylo dost "na hrane" (dve kontroly v jednom kolecku)


- no a opet jsem se nachytal, kdyz jsem cetl vrstevnice, ze budu muset do kopce a v realu to bylo po rovine (takze na volbe dle mapy jsem dostal :-( ), opet jsem nebyl sam, tak jsem si mel s kym zanadavat :-)


 


Free Order


- pekne postaveno, ale je pravda, ze nektere kategorie to mely lehci


 


Ackoliv jsem jako vzdy kritizuji, tak zavody patrily opravdu k tem lepsim a ti, co si je nechali ujit prisli o letos zatim nejhezci zazitek

mAk |
...došlo pivo
ještěže aspoň na chvilku to pivo došlo, jinak bych druhej den možná ani nevodstartoval (c;
Martin |
Pohled začátečníka

Čau, chtěl bych přispět troškou "do mlýna".


Letos je to moje první sezóna MTBO, ale mám za sebou cca 35 let mezi "pěšáky", tak se nepovažuiji za úplného laika. Hodnotil bych závod z několika úhlů pohledu. Co bylo asi nejlepší, byla volba shromaždiště a terénu. Tomu se nedá nic vytknout. Pořadatelsky také zvládnuté na vysoké úrovni. Shromaždiště by jistě obstálo i v případě "mokré varianty" a to jsou u mě body navíc. Hodnotil bych za 1.


O něco hůře bych hodnotil kvalitu mapy. Nějak si nemůžu zvyknout na to, že mapy pro MTBO jsou výrazně horší než pro pěšáky, přestože jsou jednodušší. Nemám na mysli detaily, ale právě shodu směru cesty s vrstevnicemi. To je u MTBO daleko důležitější něž u pěšáků. A co mě překvapilo, byl "hustník-nehustník" hned na první kontroly u sprintu. Na sprintové mapě bílá (nehustník), na ostatních mapách zelená (hustník). Tady bych dal za 2-.


Co mě zklamalo byla stavba tratí. Při sprintu ani štafetách jsem se nenudil jenom z toho důvodu, že to odsýpalo jedna za druhou. Ale nebylo o čem přemýšlet, z kontroly na kontrolu byl jeden jasný postup, žádná volba, jen nepřehlédnout odbočku. Přitom stačilo jen o kousek posunout některé kontroly a už by to bylo o něčem jiném. Na Free-order jsem se těšil nejvíc a zároveň měl před ním největší respekt. Byl to můj první ... Ale zklamal :-( Kolečka jsem měl pospojovaná během dvou minut a jak jsem koukal do výsledků, drtivá většina to šla stejně. Trochu se to zamotalo jen v poslední čtvrtině, kde někdo volil jiné pořadí. Ale poté, co jsem si zakreslil postup už to byla jen nuda a boj s blátem (a s drobnými technickými problémy s kolem). Přitom stačilo vypustit jednu či dvě kontroly, jiné posunout o 100-200m a hned by bylo o čem přemýšlet. Terén na to byl optimální. Tady platí jednoznačně: méně bývá někdy více. Takže stavbu tratí bych hodnotil za 4(!).


O pivu a "bufetu" tu psali jiní, čekal jsem více ...


Celkové hodnocení by bylo za 3. A to je vzhledem k potenciálu oddílu, volbě terénu a místa škoda.


Martin

Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Webové stránky, Internetové aplikace - strict Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Mapník pro MTBO AutoPilot
Nahoru