Nedělejte to!
Nicméně nutno podotknout, že oblékáním spodního prádélka děláte jednu z elementárních bikerských chyb. A nejenom vy. I mnozí mužové nepohrdnou pod cyklistickými kraťásky vloženými slipy. Ne, ne přátelé. Nejsem to já, kdo je čuně, když po závodě ze sebe strhnu dres a pod ním nemám nic než nejpřirozenější přirození.
Všechny cyklistické kalhotky (tak se jim oficiálně říká) mají totiž vložku. Sice bez křidélek, ale i tak velmi užitečnou. Plní funkci jakéhosi polstru majícího za úkol snížit namáhání dlouhodobě zatěžovaných partií během závodu neustále a nemilosrdně masírovaných sedlem. Jednoduchou porovnávací zkouškou oceníte její vlastnosti a budete jí blahořečit. Svoji funkci však vložka může beze zbytku plnit teprve tehdy, kdy bude v přímém kontaktu s pokožkou, neboť jenom tak může bez problémů prokluzovat mezi stehny a sedlem. Navíc švy spodního prádla obvykle vedou přesně nejexponovanějšími místy rozkroku a způsobují zcela zbytečné otlačeniny. Ne-li vlka.Netřeba se obávat snížené hygieny. Za prvé by každý měl své kalhotky po jednom použití vyprat, tudíž nechodit celý týden špinavý jako hutní topič a za druhé se vložky laminují z několika vrstev a materiálů, kdy jeden z nich má antibakteriální úpravu a to nepochybně mnohem účinnější než běžně používané spodní prádlo.
Při koupi nových kalhotek myslete na to, že existují kalhotky pánské s vložkou vejčitého tvaru a našitým froté kusem v místě penisu a dámské s vložkou vykrojenou do tvaru běžné Hartman vložky. Tento typ máme také všichni v dresech Trunkát-Zrník.
Vložky se dělají buď z jelenice nebo z umělých materiálů. Dříve se jelenicové výstelky pokládaly za jediné pravé, dnes už je technologie výroby umělých vložek na takové úrovni, že je do kalhotek všívají firmy nejexkluzivnější jmen. Kalhotky s umělou vložkou prostě jenom vytáhnete z pračky a pověsíte na šňůru. Kalhotky s jelenicí vytáhnete z pračky, poté vložku properete v mýdlové vodě a po uschnutí vymnete v rukou. Jenom tak bude jelenice měkká a příjemná.
Je znatelný rozdíl mezi kalhotkami za pětistovku a za patnáct stovek. Není rozdíl mezi kalhotkami za patnáct stovek a za tři tisíce. Obecně možná platí pravidlo, že z čím více dílů jsou kalhotky ušity, tím také lépe sedí. Kalhotky beze kšand používá jenom ten, kdo si kšandy nevyzkoušel. Kšandy jsou o mnoho lepší. I v materiálech jsou velké rozdíly.
Není zdravé obléct kalhotky hned s prvním jarním sluncem. Když bude v březnu dvacet stupňů, vydržte ještě chvíli v dlouhých nohavicích. Já jsem si určil jasné pravidlo neodložit dlouhé kalhoty dříve než patnáctého dubna ať je jak je a má kolena si to budou v pokročilejším věku pamatovat. Takže, teď když už to víte, v příští sezóně všichni na ostro a Vy holky se přes zimu snažte, aby ty prciny nebyly o mnoho širší a oko estéta těšily.
Příště: Tohle taky nedělejte