MTBO.cz
MTBO - mountain bike orienteering

Jožin z bažin

Aneb může se závodník pokusit překonat nepřekonatelnou bažinu? Sprint v Kladně u Oazy otevřel otázku jak si vykládat mapový klíč. Zda značky, které mají v popisu slovo "nepřekonatelné"  či "nepřekročitelné" vyznačují v mapě objekty, které je automaticky zakázáno překonávat. Jak to tedy je?

Poznámka na úvod: jde o můj subjektivní názor, na jehož podporu bych o stůl tloukl licencí mezinárodního rozhodčího a 9. lety zkušeností z mezinárodních závodů. Nikomu ale neberu jeho právo myslet si něco úplně jiného. Diskuse pod článkem čeká na vaše názory.

Myslím, že jury rozhodla správně. MTBO klíč (tedy ISMTBOM 2010) totiž na rozdíl od pěšího klíče sprintového (ISSOM) uznává jedinou variantu vyznačení zákazu - a to fialový přetisk. Může mít podobu křížku, rovné i klikaté čáry - podle situace. Pravidla MTBO pak tyto zákazy v mapě doplňují o zákaz vstupu do míst zakázaných obecně platnými právními předpisy (třeba železniční trať).

Všechny ostatní značky slouží k tomu, aby pomocí nich mapař co nejvěrněji popsal reálný terén. Nemůžu tedy zakresilt do mapy nepřekonatelný plot, v terénu natáhnout mlíko a libovat si jak jsem zkomplikoval jinak jednoduchý postup. To se přitom v pěším sprintu používá docela normálně.

Hlavní důvod proč MTBO klíč povoluje zákres zákazů jen fialovou je rychlost, ve které musí závodník číst mapu. Na rozdíl od běžce si nemůžete strčit mapu 10cm před nos a studovat detail za běhu, nebo třeba použít lupu na buzole. Čtení detailu vyžaduje obvykle velké snížení rychlosti, často dokonce zastavení. Proto pokud je v MTBO zakázano přelézat nepřekonatelný plot, musí to být vyznačeno v mapě fialovým přetiskem. Aby to bylo jasně vidět už při plánování postupu.

Nebo musí být domluvená alespoň výjimka z pravidel a z klíče - na kterou je potom ale potřeba jasně upozornit v rozpise a v pokynech k závodu. To je třeba případ SP v Portugalsku, kde bude zakázano přelézat nepřekonatelné ploty. Pokud je plotů na mapě hodně, bylo by množství fialových čar spíš na škodu čitelnosti než naopak.

Samozřejmě většina "nepřekonatelných" značek má svůj význam. Zeď u sletiště bych opravdu přelézat nechtěl, rybník na sobotním middlu bych s kolem přeplavával hodně dlouho. Stejně tak různé neprekonatelné srázy většinou nikdo neslaňuje. Ale musí ukazovat realitu.

Když se ale překonatelná bažina zmapuje jako nepřekonatelná, je to vlastně chyba zmapování. Stejná jako když metr vysokou skalku zmapuju jako nepřekonatelný sráz. Stejná jako když dám tečky místo dlouhých čárek. Mapa v tu chvíli neodráží realitu a závod je na náhodu - kdo to riskne, může vyhrát. A to je špatně.

Že bažina při sprintu překonat šla, dokázal nejen Chláďa. A ani Kouřa se nijak netajil tím, že nepřekonatelnou bažinu jako značku zvolili právě pro její "zákazový" význam. Takže si myslím, že jury rozhodla správně. A že do budoucna by mělo platit, kdo chce něco zakázat, ať to jasně a čitelně vyznačí podle klíče.

| Zobrazeno 6124x | Informace | Jirka -Albert- Vraný
Související články: Metodika

Komentáře článku

Napsat nový komentář
mAk |
tohle musí řešit pořadatel
Jednoznačně tyhle problémový místa musí pořešit pořadatel a to ještě s tím vědomím, že pokud je oblast, kam nechci aby závodníci vjeli, tak i označení v mapě fialovočervenou kolikrát prostě nestačí. Nejlepší je takovým místům se buď vyhnout stavbou - viz. problém letošního sprintu na MS, kdy ani vyšrafovaná oblast v mapě nestačila na to, aby to závodníci nezaregistrovali a nakonec tam vjeli.
Nebo ty místa vyznačit v prostoru mlíkem a pro jistotu tam dát i pořadatele, který upozorní nepozorné závodníky, že můžou být disk a né že je tam fotí s tím jak si smlsne na jejich diskvalifikaci. Každý tímhle stylem diskvalifikovaný závodník je podle mě ostuda především pořadatele. Málokdo ze závodníků si dovolí to porušit záměrně.
O zdůraznění, že jsou v mapě zákazy nebo nějaký jinosti by měly informovat nejen pokyny, ale také hlasatel a určitě by ta informace měla být v každém koridoru na startu. Jedině tak může pořadatel říct, že pro to udělal všechno.
Alda |
zmena nazoru

Ještě na vyhlašování v aule jsem si o tom myslel to, co asi běžný pěší orienťák: tedy, že nepřekonatelná značka je nepřekonatelná ve smyslu zakázaná. Domnívám se, že tady klíč IOF nejen reflektuje realitu, ale taky částečně myslí na zdraví závodníků. Co jeden bez problémů překoná, může mít fatální následky pro druhého. Tedy Chláďu bych jako případný člen jury nerehabilitoval.


Po zaznění některých argumentů ale měním názor a přikláním se k tomu, že při MTBO by měla být v rámci objektivity a čitelnosti pro zakázaný vstup opravdu primárně použita značka fialová. Samozřejmě kromě výše uvedených dalších norem (železnice, soukromé parcely). Obávám se ale, že to otevirá prostor k dalším spekulacím právě u uvedených plotů. Dosud se myslím ploty/zdi kreslené jako nepřekonatelné braly jako zakázané překovávat. Nedojde po tomto novém výkladu k tomu, že na co dříve stačila značka nepřekonatelný plot bude teď muset mapař ještě zvýrazňovat fialově? No a pak ještě poznámka Kamenáče mě přivedla na myšlenku: není náhodou někde v IOF klíči (to se teď ptám bo nastudované to nemám) někde zmíněno co znamená slovo "nepřekonatelný"? Není tam náhodou někde v úvodu definováno, že "nepřekonatelný" = "zakázaný překonávat" ? To by totiž pak rozhodnutí jury správné opravdu nebylo.

mAk |
Tak můžeme hledat třeba paralelu v tomhle:
410 Porost: velmi obtížný běh, neprůchodný
Oblast hustého porostu (stromů nebo podrostu), která je stěží proniknutelná. Průběžnost je omezena na asi 0–20 % normální
rychlosti.
Někdo by si na první pohled mohl taky říct, že se tím nemá procházet.
Alda |
Já vím, ty paralely tam zazněly. Spíš mi šlo právě o ten výraz "nepřekonatelný". Pokud to není nikde jasně definováno, jako zakázané překonávat, pak souhlasím s tím, že Chláďa je čistý.
Jirka -Albert- Vraný |

To tam právě není. Zato je u většiny těchto značek (521, 524, 534) výslovně zmíněno to, že zákazový význam nemají.


Ono tam dokonce není ani tak často použito slovo uncrosable / nepřekočitelný. Zeď 521 je kamená zeď, plot s dvojitou čárkou 524 je vysoký plot atd. Jako nepřekonatelné je označeno potrubí 534, dále řeka 304 a naše oblbená bažina 309.


U plotů je navíc ten problém, že z aktuálního klíče zmizela značka pro nízký plot. Takže při plánování postupu přes plot člověk neví, jestli tam bude 40cm vysoký okrasný a nebo 4m vysoký s ostnáčem na vrchu. To je podle mě chyba.

Jašík |

Prošel jsem naprosto stejným vývojem názoru jako Alda. Nejdříve jsem zastával názor "nepřekonatelné" = "nesmím tam", protože mám z orienťáku někde zakódované, že to tak je. Pak jsem kouknul do platných mapových klíčů (ISMTBOM 2010, ISOM 2000 a ISSOM 2007) a zjistil jsem, že o zákazu překonávání "nepřekonatelného" hovoří pouze klíč ISSOM2007, tedy klíč pro orientační sprint. Tam je jednoznačně stanoveno, které objekty a linie nesmí být překonávány, i kdyby to bylo možné (srázek seskočím, dírou v plotě proskočím...)


Klíče ISOM a ISMTBOM toto nijak neřeší. O zákazu vstupu do určitých oblastí závodního prostoru musí hovořit pokyny nejlépe doplněné na mapě přetiskem symbolů 707 a/nebo 709, případně 527.


Jako nejdůležitější ale vidím práci stavitele, potažmo hlavního rozhodčího, aby plavba přes řeku nebo skok ze skály nebyly časově výhodnější, než postup po cestě okolo. Zde musí být dodržen článek 13.3 Pravidel MTBO - Trať musí respektovat bezpečnost závodníků.


Několikrát zmiňovaný (naposledy na pátečním Shromáždění sekce MTBO) seminář pořadatelů a rozhodčích formou workshopu, ne jen přečtení manuálu v teple domova, vidím po víkendových diskuzích jako hodně potřebný.

Tomáš Čejka |
chyba stavitele

Dle mého názoru je tento případ jednoznačně chyba stavitele. Ani špatné zmapování (ať už umýslné nebo neúmyslné) typu bažiny od mapaře na tom nic nemění. Stavitel vždy musí vycházet z reality, která v lese je a pokud je nějaký prostor či detail špatně zmapovaný, tak se hold tomuto místu musí vyhnout a nebo ho vyřešit jiným způsobem. Nejjednoduší řešení této situace bylo tento prostor vyšrafovat fialovou barvou jako zakázaný prostor při tisku map. Tento způsob se běžně používá u klasického pěšího OB například u osázených pasek atd. Potom je porušení tohoto prostoru jednoznačně důvodem k diskvalifikaci závodníka. Nelze se spoléhat na to, že závodník který uvidí zakreslenou neprůchodnou bažinu ji opravdu nepůjde zkusit projít, ikdyby ji přeplaval není to zakázaný postup - to je jako s "neprůchodným" porostem v pěším OB i tím se dá většinou prodrápat - to jsou všechno relativní pojmy.


Určitě nechceme z MTBO udělat variantu cyklokrosu s mapou, kdy budeme postupy raději běhat s kolem na ramenou, protože to bude rychlejší. Přece jenom stavitel by měl vždy vymýšlet postupy tak aby byla nejrychleší varianta objetí po cestách na kole, než varianta na přímo lesem s kolem neseným min. 20cm nad zemí. Navíc hodně lidí jezdících MTBO nejsou pouze bikeři, kterým mapa až tolik neříká (nic proti), ale stejně jako já, je tu hodně bývalých pěších OB závodníku, kteří nemají s mapovaním detailů v lese problém a rádi těchto mezer využijí ke svému prospěchu.


Toť můj osobní názor na tuto věc.


 


 

mlynko |
otázka

a tu mi napadá táto otázka


nebolo by lepšie mať pravidlo jazdy len po komunikáciách?

Tomáš Čejka |
Samozřejmě i to je varianta, když zakážeme přebíhání, jako tomu již na pár závodech bylo, tak nebude muset již stavitel hlídat možné rychlejší alternativní postupy pěším zbůsobem.
Meloun |
Právě, že je hlídat muset bude :o) A ještě víc než teď. Už teď pořadatele často moc nezvládají hlídat jízdu po lese, takhle budou hlídat navíc i běhání po lese.
Míla Lišák Lukavec |
Zákazy jsou jasné

Mapa je pro orienťáka zdroj informací, mimo jiné i o obtížnosti překonání překážky. Je pravda, že u nepřekonatelného hustníku, by mělo být spíše hustník téměř nepřekonatelný. A podobně i jinde, ale to je hra se slovíčkama. Mapa je jen informace, a pokud chceme něco zakázat, musíme k tomu použít jiný nástroj, a to v tomto pořadí:


1. obecně platný zákon či předpis, kde je jasně stanoven zákaz vstupu do kolejiště, cyklisty na dálnici a podobně.


2. jakýkoli orienťácký předpis, např. v OB je povoleno železnici překročit pouze kolmo a ne po ní postustupovat. Pokud si do pravidel MTBO napíšeme, že přes řeku se plavat nesmí, tak to je dáno a hotovo (zatím nic takového nemáme).


3. v pokynech pro daný závod je možné dát pokyn, že se nesmí vjíždět ... (kamkoli, třeba zámecké nádvoří, v OB se do některých lesů nesmí v botách se hřebíkama.).


4. na mapě fialově vyznačit, který prostor/linie/cesta jsou zakázané, a pro jistotu některé "nenápadné" vyznačit v terénu páskou (že mAku ?)


a protože nic takového na Kladně nebylo, myslím, že diskuse je planá.

KLádin |
názor mapaře

ještě pár upřesňujících informací z mého pohledu tvůrce mapy:


bažinu jsem zakreslil značkou nepřekonatelná, protože to byl fakt humáč a chtěl jsem tím dát najevo, že to jen tak proběhnout nejde (což potvdil i Chláďův špatnej mezičas), bažinu jsem nakreslil bez okrajové linie, protože to už mi přišlo zbytečný.


to, že se toho pořadatel s posvěcením SK (Honzy Urbana) zhostí způsobem, že se tam dokreslí linie a je to jakože jasný (fialový šraf by v tomto případě pomohl jen částečně, neboť obě kolečka se téměř dotýkaly i když přes oblast rybníku a ne přes bažinu, a tak by to někdo mohl krosit krajem rybníka) jsem nevěděl. Bohužel, protože si moc dobře vzpomínám na obdobné diskuse před lety v OB, které vedly k vytvoření ISSOMu, takže rozdíl mezi uncrosable a forbiden velmi dobře znám


a k plotům: stejně jako to dělá řada pořadatelů OB, napsat do pokynů zákaz vstupu do oplocenek

xOB |

Diskuse pred zavodem ohledne neprekonatelne vodni plochy probehla, ale mapu jsem nevidel a ani stavbu trati. Takze posveceno bylo dle klice kde je uvedeno neprekonatelne. Ze nekdo neprekonatelne vyklada jako, ze to lze je divne a priznavam, ze doted se s nazorem jury neztotoznuji. Od ted se "budou muset" ploty srafovat hadem, aby je nikdo neprekonaval. Kolikrat je dojezd v oplocenem arealu :-), kdy by bylo lepsi do cile bezet nez treba objizdet hriste s tou trubkou okolo (v mape neprekonatelny plot)


Na tomto prikladu (nebo treba na sprintu MS) je krasne videt jak se MTBO vyvviji a pomale nas dohani stejne problemy jako pesaky. Ti to vyresili spec. klicem a bohuzel i pres jejich existenci nakonec stejne doporucuji mlikovat :-(. V MTBO se to nastesti da snaz vyresit stavbou trati takze aspon mame ukazkovy priklad.


Kazdopadne zpetne si myslim, ze nejlepsi reseni melo byt uplne zakazani behu lesem, teren byl proto primo idealni a zavodu by to vubec neuskodilo.

Lišák |
Nechte mapaře na pokoji, to nebyla chyba mapy, ale stavitele. Obě objížděčky byly tak dlouhý, že bylo velice pravděpodobný, že to někdo zkusí. Tak nechte planého coby kdyby, musíme si vzít ponaučení na příště a nad rozlitým mlíkem už je pozdě brečet. Musíme se naučit žít s tím co máme a ne po každé sezóně navrhovat změny klíče, pravidel, řádů.... Už jsem zažil mraky změn, a nebyly dycky k lepšímu, i když to autor tak původně myslel. Pokud chceme být pro další bajkery "čitelní", tak to musí být jednoduché, pochopitelné a aspoň trochu stálé.
RaMach |
A co Kouřova informace v předzávodním článku na webu?

Kouřa ve svém článku na těchto stránkách http://www.mtbo.cz/?f=cp-kladno-predzavodni-informace-sprint-oaza-&a=713


napsal: .......V této souvislosti zmíním, že vodní plocha se „přeběhem" překonávat nesmí.......


Jasně, článek na webu nemá žádnou "právní závaznost" a v pokynech to nebylo. Ale kdo ten článek četl, musel jím být ovlivněn a přes bažinu by se asi bát to risknout. A kdyby byla zkracovačka přes bažinu časově výhodnější, byli by všichni Ti, kteří článek četli a dávali si na to pozor, znevýhodněni.


A protože pravidla nikdy nemohou řešit 100% situací a nikdy nebudou, i kdyby byla tlustá jak slovník, měly by se specifika daného závodu komunikovat zejména v pokynech (rozpisu).


A tak se ptám, jak byste se pak dívali na Chláďovu zkracovačku, kdyby Kouřova zmínka byla v těchto dokumentech uvedena???

-ury- |

Jenomže i vodní plocha podle mapového klíče je jen ten rybník, nikoliv bažina. Já bych osobně do bajků věci z ISSOMu netahal, stačí nám fialová.

Kouřa |
A co teda Stavitel

Já tu diskusi pečlivě pozoruju. Na jednu stranu nejsem potěšen že veškerá péče kterou jsem této části stavby věnoval před závodem, přišla vniveč, na druhou stranu jsem celkem rád, že to evidentně přispívá k osvětě.


Ač jsem měl jiný pohled, rozumím velmi argumentům které v článku uvádí Albert.


Ovšem Diskutéři Tomáš Čejka a Lišák mě přiměli reagovat. Pokud na mě hodíte že to je chyba stavitele aniž by vás zajímali podrobnosti tak fajn, přijmu to.


Přesto bych k tomu rád řekl své, protože si nejsem jist, že všichni víte jak to bylo.


Předně: rada Tomáše Č. že stavitel se má vyhnout místu které je špatně zmapované je fajn (řídím se podle ní např. na PL) ale pro tento případ je k ničemu, protože jsem ty dva břehy využít chtěl a zmapované blbě tam nic není.


Ale hlavně:


1) cílem nebylo udělat nachytávku. Chtěl jsem využít jednoho břehu rybníku a druhého s tím že je těžké odhadnout který ze dvou objezdů je rychlejší.


2) Přeběh mě nejdřív vůbec nenapadl (je to tam fakt fekální) ale když jsem zjistil že vodou (nikoliv bažinou) by to přeběhnout šlo, začal jsem dumat jak to zakázat. (perlička: argumentoval jsem že rybník je v místě přítoku mělký a čirý a někdo by to mohl vidět a přeběhnout vodou - protože bažinou vím že to nikdo nezkusí, je tam bahna po kolena...


3) První verze byla udělat tam zakázaný prostor. (díky za radu Tomáše Č.) Zkusmo jsme to 14dní před závodem zakreslili a dumali zda nás eliťáci nesežerou za to že kroužky kontrol se dotýkaj zakázanýho prostoru (mám to v jedné starší verzi OCADu můžu vám poslat jak by to vypadalo..)


4) verzi se zakázaným prostorem jsme zamítli, kvůli nepřehledné červené změti která by tím vznikla, uvažoval jsem tedy smutně že tu druhou K44 vyndám


5) pak se přiznám že jsme řešili že rozšíříme v mapě víc tu vodu, aby to odrazovalo postup přes a všimli jsme si značky 304 Nepřekonatelná řeka a 301 Jezero, kde jsme se domnívali že zakreslením modrých břehových linek se stane vodní polcha nepřekonatelnou rozuměj zakázanou překonávat. V tu chvíli se vrátil postup do hry, s tím že dám do článku avízo že jezerem se běhan nesmí... (bohužel dát do pokynů zákaz překonávat jezero a bažinu, nás nenapadlo) Zároveň jsme se ovšem chtěli ujistit u sportovní komise


6) ještě než jsem kontaktoval xOBa, ozval se sám - na základě článku kde bylo že vodou se běhat nesmí, mi proaktivně okamžitě mailoval, abych upřesnil vodu, že není voda jako voda - že běhat se nesmí jen přes tu která má olemovanou linku. Napsal doslova: hoši záleží na okraji plochy, takže doufám že to máte správně.


7) ujistil jsem ho že to máme správně. xOb ještě navrhoval - pokud to má hodně kategorií, abych udělal osvětu pravidel co znamená vodní plocha bez linky okolo a co znamená s linkou (k překonávání, nebo k nepřekonávání) Já mu odpovídal že půjde jen o mužskou Elitu a M20, načež on zmínil že ti by pravidla znát měli...


8) tím jsem získal "jistotu" že vodou to nikdo nezkusí. A ač jsem nevěřil že by šel někdo bažinou i tak mi to ještě vrtalo hlavou. Na to přišel Svoby s tím, že i bažina má dvě značky, orámovanou a neorámovanou - prostudovali jsme znění a posilněni výkladem autority xoba jakožto šéfa sportovní sekce jsme dodělali bažinu s linkou (původně jsme jí měli bez linky)


9) v tu chvíli jsem věděl (mylně) že nenabízím tři volby (pravý objezd, levý objezd a přeběh) ale dvě volby. Přeběh jsem vůbec nechtěl nabízet.


10) s potvrzením od sportovní komise (kde výše se chcete ujistit v případě nejistoty) jsem přek K44 postavil rozhodčího s tím aby mi případného vodoucha přeběhlíka zaznamenal, nebo vyfotil


Mimochodem perlička: podle OB postupů tak jak si to vyplnil sám Chláďa běžel někde mnohem více západně od břehu rybníčku - doteď nechápu kudy a proč, a jak si mohl myslet že to bude rychlejší - ale budiž já dělávám mega-kraviny taky a nezřídka :) Podle mezičasu objezdy trvali cca 30-40 vteřin - Chláďův "vychytralý" přeběh bažinou trval 1:12 a získal tam 26tý mezičas celkem se ztrátou 41vteřin!


Takže Stavitel vzkazuje Lišákovi a Tomášovi Č. a všem kteří mají tendenci šmahem odsoudit chybu stavitele, že ano - je možné postavit nudnou sterilní trať, kde se vyhneš nejen nepřesným částem mapy, ale i všem atraktivním místům, protože by mohli zavdávat nejednoznačnosti závodníkovi a znejistět ho tak - ale na to já kašlu, to ať si staví jiní - já chci stavět tratě tak že budou právě takových atraktivních míst využívat - nechci na nikoho klást pastičky ani dělat sviňárny - chci aby vše to co postavím mělo jednoznačnou oporu v pravidlech - právě proto jsem zvažoval že to vyndám protože nejednoznačné nechci! Autorita SK MTBO ohledně výkladu značek nás ujistila - ano máte pravdu, mohl jsem být "předposraný" dopředu, nevěřit ani Honzovi Urbanovi, zůstat při zdi a vyndat to, ale dělat něco primárně nezajímavý fakt není můj styl.


Jinak rozhodnutí Jury repektuju. Mrzí mě že když už jsme před závodem študovali výklad značek dvou druhů vod a dvou druhů bažin, že jsme nezabrousili i na nepřekonatelné potrubí, protože tak jak to z něj odvodila Jury, bych si to před závodem odvodil taky a buď bych to vyndal nebo tam dal to zakázané území...


Nicméně za tento týden jsem věnoval tolik studiu pravidlům MTBO jako né za celou svou karieru (7let). A třeba sem přišel na to že soukromý pozemek se dost možná překonávat smí, protože v mapovém klíči o zákazu vstupu u značky 527 nic není, a pravidla MTBO říkají v bodě 11.5 že zakázanými prostory jsou všechny prostory kam je vstup zakázán obecně závaznými právními předpisy, ale obecně závazné právní předpisy říkají že pozemky vlastnící fyzické osoby nemusí umožnit průchod, ale pozemky vlastněné právnickými osobami musí umožnit průchod přes své pozemky, pokud neučiní jinak tj. pokud to jasně neoznačí (např nápisem vstup zakázán)


Je to samozřejmě teoretizování, ale prostě se mi to nezdá. Nicméně chápu jak píše Albert, že v rychlosti kola musí být vše jasnější a proto jasně zakázané...


 


 


 


 

-ury- |

a taky po MS snad je jasné, že Chláďa si rochňání v bažině užívá :-)

Martin S. |
Jenom doplním, že z mezičasů mezi těmi dvěma kontrolami se toho moc vyvozovat nedá. Na jedné z nich byly dva stojany a neměly synchronizované časy v krabičkách. Třeba já mám ve výsledcích nápadně dobrý mezičas 40 sekund a nesmyslně dobré pořadí na mezičase, ale dle GPS záznamu to byla minuta. Takže zas takovou nakládačku tam Chláďa nedostal.
Tomáš Č. |
Vyhnout se stavbou trati tomuto místu by byla určitě škoda, jelikož jižní strana pod rybníčkem a bažinou byla jedno z mála težších míst na orientaci, kdy musel člověk věnovat vetší pozornost mapě. To, že jsem zmínil fakt, že stavitel by se měl vyhýbat chybně zmapovaným místům bylo zmíňeno spíše všeobecně. Upřímně se ale divím, že tento postup přeběhem nezkusilo více lidí, protože upřímně řečeno kdo by si při sprintu, kdy se opravdu mapuje v maximální rychlosti, všimne v mapě zdali má bažina klasifikaci jako nepřekonatelné nebo překonatelná.
Český pohár MTBO podporují
HAVEN, Slime, Joe´s, FOSS, Gipiemme, Recon, CamOne, Airhole, Jetblack Sporticus, potřeby pro orientační běh a MTBO
MIRY, mapník, mapníky, mapholders, mapholder, mapboards, mapboard, map, cardholder, portamapas, MTBO, MTB, mountain bike orienteerin, ski orienteering, ski-o Zdraví v láhvi - Kitl Astera, s.r.o. - zakázková výroba uměleckého skla, skleněné trofeje, ocenění a dárky, design, life style, art deco ForRide.cz, vše pro jízdu na kole, cyklo e-shop Webové stránky, Internetové aplikace - strict Mapník pro MTBO AutoPilot

Tyto webové stránky používají soubory cookie

Používáme soubory cookie ke zlepšení uživatelského zážitku. Používáním našich webových stránek souhlasíte se všemi soubory cookie v souladu s našimi zásadami používání souborů cookie.
Soubory cookie jsou malé textové soubory, které webové stránky ukládají do vašeho počítače. Webové stránky používají soubory cookie, aby uživatelům umožnily provádět určité funkce. Soubory cookie, které jsou vyžadovány pro správné fungování webových stránek, je možné nastavovat bez Vašeho svolení a používáním našich webových stránek s nimi souhlasíte. Všechny ostatní soubory cookie je nutné schválit. Svůj souhlas s používáním souborů cookie můžete kdykoli změnit na naší stránce Nastavení cookies.

Odmítnout vše Přijmout vše Přizpůsobit volby
Podrobnosti
  • Nezbytně nutné Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookie správně používat.
  • Výkonové Používají se ke sledování toho, jak návštěvníci webové stránky používají, jde např. o analytické soubory cookie. Nelze je použít k přímé identifikaci určitého návštěvníka.
  • Pro cílení Používají se k identifikaci návštěvníků mezi různými webovými stránkami, např. obsahovými partnery a bannerovými sítěmi. Tyto soubory cookie mohou společnosti použít k vytvoření profilu zájmů návštěvníků nebo k zobrazování relevantních reklam na jiných webových stránkách.
  • Funkční Používají se k zapamatování informací o návštěvnících webových stránek, např. jazyka, časového pásma, rozšířeného obsahu.
  • Nezařazené Jsou ty, které nepatří do ostatních kategorií.
Nahoru