Kosmonauti v uhelných dolech aneb jaká byla podzimní MTBO akademie
Na začátek zimního přípravného období připravila sekce MTBO víkendový kemp se zaměřením na techniku jízdy na kole. Dvacítka mládežníků pod vedením profesionálních trenérů v parádních terénech testovala a posouvala hranice svých jezdeckých možností.
Nedaleko od Kladna se nachází prapodivný kopec. Při pohledu z ptačí perspektivy vypadá, jako by ho někdo vymodeloval podle naší metodické pomůcky na výuku vrstevnic, ale ve skutečnosti kopec vznikl trochu jinak. Halda hlušiny z bývalého dolu Tuchlovice byla původně mnohem vyšší, až relativně nedávno ji bagry a buldozery okrájely do tohohle zajímavého tvaru a přijatelné výšky...
Na dohled z vrcholku haldy se sjeli mladí orienťáci z celé republiky k další z řady rozvojových MTBO akademií. Akce byla tentokrát zaměřená na cyklistický trénink. Záměrem bylo, aby si závodníci do zimní přípravy odnesli užitečné tréninkové tipy do tělocvičny i ven a mohli díky nim rozvíjet svoji kondici, obratnost a jezdecké dovednosti.
O spolupráci jsme požádali kamarády z kladenské Velo Akademie, což je asi nejrychleji rostoucí cyklooddíl současnosti v Česku. Klub vede Martin Raufer, který má zkušenosti s aktivní profesionální cyklistikou (má na kontě např. 8. místo na MS juniorů v cyklokrosu, parcoval také jako vedoucí MTB reprezentace ČR) i s její propagací a rozvojem (zakladatel časopisu VELO a mimo jiné i jeden z hlavních strůjců myšlenky na stavbu kladenského tréninkového areálu Traily Mayrau). Ani jeho trenérští kolegové nejsou žádná ořezávátka, Robert Fritsch má dlouholeté zkušenosti s přípravou elitních triatlonistů a extraligových basketbalistů a Roman Kolařík je člověk, který vás během pár měsíců naučí přeskočit klidně i kance, když vám vběhne před kolo cestou na sběrku ;-)
Po rychlé vyjížďce na haldu, kde jsou kromě krásného výhledu také nějaké bikerské atrakce, si tahle prima partička vzala do parády naše mládežníky. Nejprve v tělocvičně tuchlovické základky, kde jsme našli základnu na celý víkend. Protahovací a uvolňovací cvičení byla střídána s cvičením obratnosti a rychlosti. Asi největší odezvu měl Martinův výcvik cirkusového žonglování, které je úžasnou metodou rozvoje koordinace více operací prováděných v jednom čase. Což se nám při mapování za jízdy samozřejmě náramně hodí. Večerní trénink absolvovali i členové doprovodu skupiny z řad MTBO masters a dal jim pořádně zabrat.
Druhý den byl věnován už výhradně kolu. Dopoledne si všichni vyzkoušeli jízdu na válcích a byli velmi učenliví. Během několika málo minut dokázal prakticky každý jet na svém biku na válcích úplně bez pomoci. Následoval přesun do zbrusu nového trailparku ve Vinařicích u Kladna. Cestou jsme si dali oběd a do Trailů Mayrau dorazili v plné síle.
Počasí docela přálo, bylo teplo, sice mírně poprchávalo, ale pro výuku jízdy je trochu kluzká podložka asi to nejlepší, co příroda může nabídnout. Traily v areálu dalšího bývalého uhelného dolu jsou namotané doslova na pětníku, jezdci jsou téměř stále na doslech, přitom celková délka tratí už přesahuje dva kilometry. V areálu je spousta sjezdů, výjezdů, klopenek, dropů, lávek a dalších speciálních překážek, které tu borci z Velo Akademie v posledních dvou letech postavili. Po skupinkách se všichni vystřídali na všech překážkách, domácí předjezdec pak prolétl s těmi nejzdatnějšími okruh v plné rychlosti.
Nejatraktivnější byla pravděpodobně pomůcka k nácviku přeskoku překážky, kde se trénuje tzv. "bunny hop". To je věc, která nejde naučit ze dne na den, ale už víme, jak na to a máme přes zimu co zlepšovat. Jsem zvědav, jestli se na jaře někdo z našich odváží poměřit s Járou z Velo Akademie, který tu na úplně normálním hardtailu předváděl dvojskoky přes laťku ve výšce kolem čtyřiceti centimetrů! Pro většinu z nás obyčejných bikerů představují takové hodnoty už stěží dosažitelný vesmír. Přesto se i v naší skupině našli tací, kteří Járovi zdatně sekundovali a dokázali se odlepit od země už docela vysoko.
Večer většina odpočívala, před spaním jsme zkusili ještě rychlou paměťovou hru, kterou připravila Verča.
Poslední den víkendu byl věnován přírodním trailům. Ačkoliv to "přírodním" patří spíše do uvozovek. Těžba nerostů v kladenské historii totiž nezahrnuje pouze uhlí. Mezi Tuchlovicemi a Kladnem je několik dávno opuštěných lomů, ze kterých pochází vyhlášený kvalitní stavební pískovec zvaný Žehrovák. Tento materiál se stal jedním z hlavních surovin pro stavbu tak věhlasných pražských staveb, jako je např. Chrám sv. Víta, Karlův most nebo Národní divadlo. Ačkoliv lomy patří již druhé století mezi nepoužívané, stavby z místního materiálu stojí dodnes a ještě mnohá staletí stát budou. Na místě opuštěných lomů vznikl navíc krásný kus členité krajiny, který je jako stvořený pro bikerské hrátky. Opět jsme se po skupinkách proto vydali otestovat, co tenhle prostor rozdělený údolím Kačáku nabídne a jak se s tím zvládneme vypořádat. Trénovali jsme prudké výjezdy i sjezdy, kterých je tu všude víc než dost.
Víkend utekl přímo bleskově, mnozí by si jej i díky krásnému počasí určitě rádi prodloužili nejméně do pondělka. Ale už za pár týdnů tady bude další možnost, jak kvalitně potrénovat: 4.-6. listopadu při barevném bajkování s Verčou.
Odkazy
- Fotogalerie z podzimní MTBO akademie
- Velo Akademie - blog s tréninkovými tipy na zimu nejen pro děti
- Velo Akademie na Facebooku
- Traily Mayrau na Facebooku
Foto v článku: Pavel Štáfek, Martin Raufer, Petr Novák (Mapy.cz)